zkušenosti jak na několik napětí z jedné baterie

Odpovědět
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

zkušenosti jak na několik napětí z jedné baterie

Příspěvek od hubacekp »

Pokud někdo řešíte jak vyřešit potřebu napájet několik DC úrovní napětí z jedné baterie, tak je možnost použít klasické regulátory např. 7812, 7809, 7905 atd. např od gme.cz, nebo následující cestu:

NAPĚTÍ z baterií lze SNÍŽIT jak potřebujete s Adjustable Step-down Power Supply:
1) 3A DC Converter Adjustable Step-down Power Supply IN 4.5-28V Out 0.8-20V - vzorkování 1MHz
2) 1.23V-30V DC-DC Buck Converter Step Down Module LM2596 Power Supply Output - vzorkování 150kHz

NAPĚTÍ z baterií lze ZVÝŠIT jak potřebujete s Boostery
umí např z 1,5V udělat 12V:
1) LM2577 DC Booster Converter Step Up DC 3-24V to 4-26.5V Boost Voltage Regulator
2) DC-DC Converter Step Up Boost Module 1-5V to 5V 500mA USB Charger for phone

Vždy pozor na to jakou zátěž v Ampérech můžete dovolit.
Obecně platí, že čím menší napětí baterie připojíte na vstup, tím menší možné zatížení v Ampérech/Watech lze uspokojit na výstupu desek.

Toto téma mě hodně zajímá a pokud někdo máte jiné jednodušší řešení, popište prosím.
Uživatelský avatar
adamh
Příspěvky: 62
Registrován: 24 úno 2013, 23:10
Bydliště: Opava / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: zkušenosti jak na několik napětí z jedné baterie

Příspěvek od adamh »

hubacekp píše:Pokud někdo řešíte jak vyřešit potřebu napájet několik DC úrovní napětí z jedné baterie, tak je možnost použít klasické regulátory např. 7812, 7809, 7905 atd. např od gme.cz, nebo následující cestu:
7805 je snad už passé:-) Moc se mi líbí DC-DC měniče Traco Power, u nás je dodává například SOS electronic. Do 1A mají modulky se stejným rozložením pinů jako tahle topení 78xx.

Z eBaye bych takové věci nekupoval, přijde mi lepší používat běžně dostupné součástky, u kterých je vysoká pravděpodobnost, že budou k dostání i za dva/tři měsíce. Má to snad smysl jen u modulů s běžně dostupnými součástkami, které se dají použít jako levná "vývojová deska" pro vyzkoušení před návrhem vlastní desky...

Je dobré kouknout k výrobcům čipů DC-DC měničů, občas mají webech různý software pro návrh podle zadaných parametrů.
“We’re all pathetic and creepy and can’t get girls. That’s why we fight robots.” –Kripke (TBBT)
Osobní web: adamh.cz
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: zkušenosti jak na několik napětí z jedné baterie

Příspěvek od hubacekp »

já spíš skládám dohromady hotové věci než všechno od šroubku. On ten jeden měnič z ebaye stojí od 2 do 10 usd (méně než TracoPower), můžu si u jednoho kusu vybrat, jaké napětí z něj chci.

Běží mi na to motory robota 6V, arduino 9V, router 5V i IPcam 12V (celkem 4 měniče) a když jeden odejde, tak celý ho vyměním. Když nebude stejný k mání, tak koupím jiný :-)

Baterie dobíjím společně na 15,xy V a po nějaké době každou zvlášť aby se srovnala.
DavidJK
Příspěvky: 60
Registrován: 24 úno 2013, 23:24

Re: zkušenosti jak na několik napětí z jedné baterie

Příspěvek od DavidJK »

Trochu odbočím, ale třeba mi dokážete poradit.
Jak je to zapojený a kde by se k tomu dal sehnat "DataSheet"?
Mám jistou krabičku od řízení nějakého stroje je v něm měnič napětí z 12V na 5V viz obrázek.
Recom_RB_2_2_RI-I205D_9838.jpg
Recom_9838_vyvody.jpg
Můj plán je, že bych použil věci z této krabičky a ovládal tím malou CNC frézičku.
Jsou tam tlačítka které mají v sobě žárovičky, které rozsvítí 12-60V.(menší bohužel ne)
Řízení bych chtěl udělat pomocí PICAXE ,které potřebuje 5V proto ten měnič.
Celé bych to chtěl napájet zdrojem 12V/1,2A.
DavidJK
Příspěvky: 60
Registrován: 24 úno 2013, 23:24

Re: zkušenosti jak na několik napětí z jedné baterie

Příspěvek od DavidJK »

Díky za pomoc.
petr-kubac
Příspěvky: 96
Registrován: 24 úno 2013, 15:43
Bydliště: Frydek - Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: zkušenosti jak na několik napětí z jedné baterie

Příspěvek od petr-kubac »

Lineární stabilizátory - alias 7805 bych jenom tak nezavrhoval - jsou nejlepší řešení, pokud člověk ví kde je jejich síla i slabina

pokud třeba potřebuju 30 mA při 5V pro procesor a zároveň potřebuju oddělit procesor od rušení zbytku obvodu - lineární stabilizátor ma v takovém případě nejlepší poměr Výkonu a komplikací s ním (nepíšu ani ceny)

Pro nějaký modul co bere 250mA při 5V a potřebuju jej napájet z 12V baterky to už ale moc není - v tom máte nepochybně pravdu.

Takže tak - jenom aby někdo nepodlehl omylu, že za použití 7805 se sekají ruce ;-)))
"The best computer language is a solder" - "Nejlepší programovací jazyk je pájka" - Bob Pease
http://petr-kubac.blog.cz/
Odpovědět