Můj nápad na robota

Chcete si postavit robota, ale tak nějak nevíte kudy do toho?
harr22
Příspěvky: 60
Registrován: 08 čer 2024, 11:09

Re: Můj nápad na robota

Příspěvek od harr22 »

JPLABS píše: 17 bře 2026, 21:26 Našel jsem technický list k metakrylátrovému lepidlu: https://www.centrum-lepidel.cz/files/pr ... 8-2015.pdf. V "důležitých poznámkách" odstavec (2) dole se uvádí: EBS pouze důrazně doporučuje použití verzí s kratší dobou zpracování < 40 minut pro případy, že při lepení kovu na kov se jedná o tenké lepící spáry ≥ 0,4 mm. Tato minimální tloušťka musí být dodržena.. Já mám průměr hřídele 8.00mm a průměr otvoru 8.05mm.To je spára 0.025 mm mezi hřídelí a stěnou otvoru. To je 16x menší spára než je požadovaná minimální tlouštka. Spára 0.025 mm je dost malá na cokoliv. Pro srovnání, lidský vlas má 0.4mm průměr. Cena toho lepidla je Kč 595.- + poštovné. Nerad bych dal téměř 700 Kč za tubičku lepidla, které mi bude k ničemu.
Tvl, už se fakt nedivím že tě ze zaměstnání vykopli :-) Ty jsi prostě specialista na hledání problémů tam kde žádné nejsou. Copak já jsem ti psal ať použiješ to lepidlo které jsi nalinkoval? Já ti psal ať použiješ lepidla na zajišťování závitů nebo ložisek. To je něco úplně jiného než jakési dvousložkové lepidlo co jsi odkudsi vystrachal.

Opět to všichni ostatní kromě tebe to pochopili :-) Ale mistr v prošlapávání slepých uliček půjde do pérovek které jsou víceméně k ničemu, pokud tedy nepoužiješ něco ve stylu nord lock.

PS: ne, klihem, kanagonem, tavkou ani lepícími tyčinkami to držet opravdu nebude v jakékoliv vrstvě. Použij Loctite 648. Tímto jsem snad eliminoval dalších 5 stran vlákna :-)

Letmým výpočtem zjistíš, že ty budeš potřebovat moment cca 0,15Nm a takto lepený spoj udrží při délce 20mm (nevim jak je kolo tlusté) kolem 50Nm, tzn. 300x víc než potřebuješ. Už chápeš proč nikdo žádné závity do kol a podobné nesmysly neřeže?
kolbaba71
Příspěvky: 523
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Můj nápad na robota

Příspěvek od kolbaba71 »

Tak by se ten hřídel musel popustit. Ale pokud ho cementovali, tak by to moc nepomohlo.
E-Ryc
Příspěvky: 181
Registrován: 07 bře 2013, 15:51

Re: Můj nápad na robota

Příspěvek od E-Ryc »

JPLABS píše: 17 bře 2026, 21:35 Kdybych měl použít to zázračné lepidlo, musel by se otvor trochu zvětšit vrtáním na 8.8mm, pak by byla spára 0.4mm. Ale jestli je náboj zakalený, tak zase ten samý problém.
Ehm, proc by ten naboj mel byt zakaleny? Resp. kde jsi to kdy videl? A ostatne, pokud nevim, pilnik mi to rekne, kdyz mam kolecko "jako tezitko doma".
Ale chapu, zase se nudis a mas potrebu trolit....
Uživatelský avatar
JPLABS
Příspěvky: 173
Registrován: 13 čer 2023, 22:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Můj nápad na robota

Příspěvek od JPLABS »

harr22 píše: 17 bře 2026, 23:25 Tvl, už se fakt nedivím že tě ze zaměstnání vykopli :-) Ty jsi prostě specialista na hledání problémů tam kde žádné nejsou. Copak já jsem ti psal ať použiješ to lepidlo které jsi nalinkoval? Já ti psal ať použiješ lepidla na zajišťování závitů nebo ložisek. To je něco úplně jiného než jakési dvousložkové lepidlo co jsi odkudsi vystrachal.
Nalinkoval jsem metacrylátové lepidlo. Přestaň urážet a dej sem link na českýho prodejce toho tvýho zázračnýho lepidla. Připomínáš mi redaktora českýho časopisu Amatérský Radio....
Uživatelský avatar
JPLABS
Příspěvky: 173
Registrován: 13 čer 2023, 22:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Můj nápad na robota

Příspěvek od JPLABS »

E-Ryc píše: 18 bře 2026, 09:33
JPLABS píše: 17 bře 2026, 21:35 Kdybych měl použít to zázračné lepidlo, musel by se otvor trochu zvětšit vrtáním na 8.8mm, pak by byla spára 0.4mm. Ale jestli je náboj zakalený, tak zase ten samý problém.
Ehm, proc by ten naboj mel byt zakaleny? Resp. kde jsi to kdy videl? A ostatne, pokud nevim, pilnik mi to rekne, kdyz mam kolecko "jako tezitko doma".
Ale chapu, zase se nudis a mas potrebu trolit....
Nenudím se, mám docela fofr :( Že je zakalený, to odhaduju podle toho jak to vypadá. Zkusil jsem teda teď pilníkem trochu obrousit vnější hranu náboje na spodní straně kola , na opačné straně než je ozubení. Nedá se říct, že to nejde, ale je to tvrdá ocel. Zítra, když bude víc času, vezmu vrták do ocele (mám nový rakouský) a zkusím zda jde vrtat do otvoru pro hřídel. Myslím, že bude zakalená ta horní část kola, kde je ozubení. Horní část má úplně jinou barvu, než zbytek náboje zespodu. Zkusil jsem teď pilníkem přejet spodní kraj ozubení. Tam se pilník nechytil.
Uživatelský avatar
JPLABS
Příspěvky: 173
Registrován: 13 čer 2023, 22:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Můj nápad na robota

Příspěvek od JPLABS »

kolbaba71 píše: 18 bře 2026, 06:33 Tak by se ten hřídel musel popustit. Ale pokud ho cementovali, tak by to moc nepomohlo.
Se hřídelí nedokážu udělat nic. Musela by se kompletně demontovat. Vykukuje ze stroje jen 25 mm. To je docela málo na to, aby se něčím uchytila, aby se netočila a současně se na ní dal závitovým očkem vytočit závit.
Z jaký je ocele nevím,stroj je z Německa, od fy Siemens takže to asi nebude odfláknutý.
MartinL
Příspěvky: 293
Registrován: 24 úno 2013, 13:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Můj nápad na robota

Příspěvek od MartinL »

JPLABS píše: 18 bře 2026, 20:01
harr22 píše: 17 bře 2026, 23:25 Tvl, už se fakt nedivím že tě ze zaměstnání vykopli :-) Ty jsi prostě specialista na hledání problémů tam kde žádné nejsou. Copak já jsem ti psal ať použiješ to lepidlo které jsi nalinkoval? Já ti psal ať použiješ lepidla na zajišťování závitů nebo ložisek. To je něco úplně jiného než jakési dvousložkové lepidlo co jsi odkudsi vystrachal.
Nalinkoval jsem metacrylátové lepidlo. Přestaň urážet a dej sem link na českýho prodejce toho tvýho zázračnýho lepidla. Připomínáš mi redaktora českýho časopisu Amatérský Radio....
Jediný, kdo tady uráží jste vy. Např. získat informaci, kde se prodává Loctite, mě stálo jeden dotaz na google, tj. asi 10 s. https://www.lepidla-online.cz/eshop/p/l ... _wcB#10069
DavidO
Příspěvky: 1227
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Můj nápad na robota

Příspěvek od DavidO »

@JP... jel jsi někdy autem novějším než Velorex, co byl na patentky, letěl jsi někdy letadlem novějším, než od Monsieur Blériota, kterej to snad stahoval lankama? Tak tam bylo něco s netriviálním přenosem síly lepený. Přestaň prudit.

Na závity: https://www.mecampbell.com/media/pdf/loctitethread.pdf
Na ložiska, řemenice, pastorky a další "hladké axiální" plochy: https://asachem.com/wp-content/themes/a ... aining.pdf
Česky kdyby to náhodou ještě nestačilo: https://www.2msro.cz/src/katalogy/katalogLoctite.pdf

K zakoupení u všech lepších drogistů, tisíce děkovných dopisů atd.

A né, Loktajt mě neplatí :lol:
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
E-Ryc
Příspěvky: 181
Registrován: 07 bře 2013, 15:51

Re: Můj nápad na robota

Příspěvek od E-Ryc »

Tim spis bych do ni nerezal, ale lepil ;)
JPLABS píše: 18 bře 2026, 20:16 [
Se hřídelí nedokážu udělat nic. Musela by se kompletně demontovat. Vykukuje ze stroje jen 25 mm. To je docela málo na to, aby se něčím uchytila, aby se netočila a současně se na ní dal závitovým očkem vytočit závit.
maxipes
Příspěvky: 14
Registrován: 04 úno 2026, 16:53

Re: Můj nápad na robota

Příspěvek od maxipes »

Okrem spomenutého Loctite 648 na lícované spoje (je ich viac) by som sa v tomto prípade nebál použiť aj vysokopevnostné závitové lepidlá ako Loctite 270 / 2701, Liqui Moly 3803, prípadne na punk K2 W271 (39 Kč / 10 ml). Zoženiete u každého predajcu autodielov či strojných súčastí a ložísk ako napr. Auto v keli, Pema, Prumex, Mateza, atď.
Odpovědět