Nekup to .. (Aliexpress, eBay atd.)

Odpovědět
Vladimir66
Příspěvky: 391
Registrován: 02 dub 2014, 15:30

Re: Nekup to .. (Aliexpress, eBay atd.)

Příspěvek od Vladimir66 »

par veci, co jsem kupoval na Ali
hledal jsem nejlepsi cenu, tak treba to nekdo vyuzije.
cena postovneho je nekdy stejna i pro vice kusu.
jindy zase pri druhem kusu drasticky stoupne, takze objednavam opakovane po jednom kusu

ocelove unasece
https://vi.aliexpress.com/item/1005006110611571.html

hlinikove unasece (cena za set po 3ks!)
https://vi.aliexpress.com/item/1005002059648017.html

distancni sloupky
https://vi.aliexpress.com/item/1005004286356432.html

spojky os
https://vi.aliexpress.com/item/32902317849.html

axialni lozisko do Merkura 4mm
https://vi.aliexpress.com/item/1005005665084939.html

a tenhle motor by mohl byt idealni treba do Merkura
https://vi.aliexpress.com/item/32987942205.html
Uživatelský avatar
JPLABS
Příspěvky: 42
Registrován: 13 čer 2023, 22:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Nekup to .. (Aliexpress, eBay atd.)

Příspěvek od JPLABS »

nutno připočíst cenu dopravy + poplatek za celní projednání v ČR + DPH.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1545
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Nekup to .. (Aliexpress, eBay atd.)

Příspěvek od Dex »

JPLABS píše: 03 dub 2024, 21:29 nutno připočíst cenu dopravy + poplatek za celní projednání v ČR + DPH.
Dopravné je na Ali dobře vidět, DPH je již připočteno a clo u těchto věcí nehrozí.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
JPLABS
Příspěvky: 42
Registrován: 13 čer 2023, 22:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Nekup to .. (Aliexpress, eBay atd.)

Příspěvek od JPLABS »

nezdá se mi to. Když jsem si u Alíka koupil distanční sloupky, tak šly do Česka 3 týdny, skončily na celní poště v Praze ve Štěrboholích. Musel jsem zaplatit DPH + 45 Kč poštovné za dopis s avízem od pošty + Kč 200 poště za celní odbavení. Byl jsem rád, že mi neúčtovali Kč 50 /den za skladné. Celkově ty sloupky vyšly docela draze.

Kdyby měl Alík eliminovat DPH a poplatky s tím související, musel by odesílat z konečné stanice Hedvábné stezky, která je v Polsku. Musel by to posílat nějaký číňan žijící v Polsku, který to tam má ve skladech pod palcem. Ačkoliv teď prý kvůli válce na Ukrajině vede Hedvábná stezka přes Arménii do Turecka a končí v Bulharsku.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1545
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Nekup to .. (Aliexpress, eBay atd.)

Příspěvek od Dex »

Netuším, jak jsi to kupoval, ale já kupuji na Alíkovi pravidelně několik věcí měsíčně a nic takového se mi neděje. A nejde jen o drobnosti, naposledy šlo třeba o ZigBee ovladače za 30 USD.

Teď to třeba chodí přes NL.

A mám takové "tušení", že nás tu s podobnou zkušeností jako mám já bude na fóru víc, mnohem víc ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 269
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Nekup to .. (Aliexpress, eBay atd.)

Příspěvek od gilhad »

(Jo, koupil jsem to teď na alíku, zaplatil jen tu zobrazenou cenu 2.053 Kč (poštovné zdarma), přišlo asi za týden, na poště jsem dostal krabici do ruky a šel jsem.
Žádné další účtování, papírování, poplatky, cla, daně, ... nic)


http://mix.gilhad.cz/Nakupy/elektronika ... pro-pajeni

Mikroskop pro pájení

Věc, kterou jsem potřeboval už dávno, ale jednak nebyly dostupné a jednak by stály příšerně moc. Ale čas je běžec s dlouhým krokem ...

Takový mikroskop totiž umožní vidět, co dělám a díky osvětlení a zvětšení i jak dobře to dělám a pokud dělám věci, co mají 100 nožiček, širokých 0.22 mm a s mezerama 0.27 mm, tak mi opravdu obyčejné oči nestačí. A navíc cín při těchto rozměrech už něco jako gravitaci ignoruje zcela a vzlínání a povrchové napětí mu umožňují dělat strašlivé věci. A i nepatrná mikrokapička schovaná za nožičkama dokáže zařídit solidní zkrat, ale ani prohřátí s fluxem ještě neznamená, že by třeba prostě stekla dolů, nebo si aspoň vybrala ke které nožičce se to chce tulit - nejspíš se bude chtít tulit k oběma naráz a ještě se vyšplhá výš do hůř viditelného a mnohem hůř přístupného místa a bude se tvřit, že tam není. Když ji člověk uvidí i tak, tak s ní aspoň může zkusit něco dělat.

No a taky jak stárnu a horší se mi nejen zrak, tak možnost vidět ostře, v rozumné vzdálenosti, pohodlném posezu a s príma osvětlením co to přesně pájím a jak je mnohem pohodlnější, než se nad tím hrbit a šťouchat si brýlema do pájecího pera :)

Tak jsem v Číně koupil Andonstar AD210 10.1inch 12 Million Pixels IPS Digital Microscope 260X Magnification Microscope with LED Light for Soldering
https://vi.aliexpress.com/item/1005005743535308.html (nebo hledat "AD210 Microscope" ) cena zrovna 2,020 Kč i s dopravou, já kupoval za 2.053 Kč a došlo asi za týden.

Obrázek

Na obrázku vypadá hezky, ale otázka je, co umí. Číňan píše něco o zvětšení 260x, jinde max 260x, jinde under 500x, jinde zase 50x-1500x a fotky displaye jsou typicky fotošopované a mnohdy se to ani nesnaží zakrýt. A jindy se sice snaží, ale je vidět, že to co je na obrazovce není to, co je pod mikroskopem, ačkoli je obojí "elektronika".

A navíc samozřejmě zvětšení závisí na vzdálenosti od předmětu, čím blíž, tím větší ...

Takže jsem si to změřil doma sám - nejdřív nějaké neorganizované fotky, kde je pod mikroskopem můj úžasný přípravek pro hradlové pole http://mix.gilhad.cz/Blog/Blog.html#breakboard-atf1504 (celé je to nastavené "nějak" protože jsem přitom zkoumal ovládání).

Obrázek

Je vidět filtrační kondík a piny asi tak 25-45 (tedy skoro celá strana číslo dvě - ta, která je objektivu nejblíž a nejlíp viditelná - ale hlavně jsem si na ní mohl snadno zkoušet podle obrazovky sahat na piny). Na dalším obrázku jsem přez konídk položil nějaký náhodný "klasický" integráč - SN74HC259N konkrétně - 2x8 pinů s roztečí 0.1" - pro porovnání nožiček

Obrázek

A protože mikroskop umí ukládat obrázky na SD kartu, tak budu nadále používat ty a neřešit, jak zaostřit na celý bazmek a pořešit blesk a světla aby bylo vidět, že LEDkové lampičky svítí silně, optika si to trochu přisvětluje a na monitoru se to zobrazuje dobře a automaticky si to dělá správnou expozici.

Takže mikroskop asi tak nahoře, klasický integráč SN74HC259N

Obrázek

Mikroskop nahoře, asi tak 10 cm nad podložkou, zvětšení změřeno na 3x (ATF1504 je asi 1.5x1.5 cm, na monitoru asi 4.5x4.5cm, měřeno stejnou šuplérou).

Obrázek

Mikroskop asi 1cm od chipu, zvětšení změřeno na 70x (dvě nožičky s mezerama = 1mm v reálu, 7cm na obrazovce), hezké, ale 1cm je dost málo na rozumné pájení, furt bych si horkou páječkou rýpal do plastového krytu optiky

Obrázek

Mikroskop asi 2cm od chipu, zvětšení 35x, spousta prostoru na pájení, ale samozřejmě se na to musí spíš z boku, než zezhora. To rozostřené "kopyto" je 1.1mm široký hrot D12-T12 pro KSGER-12.

Obrázek

Další věc je, což se na fotkách neprojeví, že ten mikroskop má pro svůj monitor ještě elektronické zvětšení ve třech stupních - 1x, 2x a 4x - takže se to dá zobrazit i 2x nebo 4x větší, čili pro ten 1cm je to 70x4 = 280x a číňan nekecal (až tak moc).

Taky to umí natáčet filmy i se zvukem, ale nic hezkého jsem neudělal, tak jen řeknu, že to prostě funguje.

Má to nějaká tlačítka na předním panelu, ale celkem nic moc, všechno se nastavuje přiloženým dálkovým ovladačem. Komfort taky nic moc, ale dá se to. nastavení se uloží <strong>dlouhým</strong> stisknutím vypínače na předním panelu.

Umí to invertovat barvy obrazu, udělat ho jen černobílý a otočit vzhůru nohama.A nějaký vícebarevný zamšřovací kříž, kterým se asi dá porovnávat velikost mincí a rovnoběžnost známek, nebo tak něco. A nějaké něco okolo sharpnest, které jsem ještě neprozkoumal dost.

Ovládání světla se myslí jen toho přísvitu na optice, který je v porovnání s LEDlampičkama docela slabý.

Čas se dá nastavit a propisuje se do fotek/videa, ale po vypnutí se zastaví, žádné RTC tam není, takže když to zapnete druhý den, tak zjistíte, že uteklo jen pár sekund ... Jelikož po vysypání karty čísluje fotky/videa znova od začátku, tak aspoň něco, ale stejně je to na nic.

Ale tak s tím už si člověk poradí, když to ví.

Pájet se rozumně dá se zvětšením 3x-140x pokud se to celé posune dost vysoko, nebo nízko a přidá se elektronický zoom. Pohyb plynulý, lag malý (nepozoroval jsem, rozhodně mi vadila víc vlastní neobratnost). Fotky rozumné, 1920x1080 JPG 1.5-2MB. Video se asi trochu cuká.

Kdybych to měl už při pájení toho chipu, tak by mi nožičky lícovaly.
harr22
Příspěvky: 8
Registrován: 08 čer 2024, 11:09

Re: Nekup to .. (Aliexpress, eBay atd.)

Příspěvek od harr22 »

Osobne jsem par podobnych mikroskopu zkousel a mirne receno moc mne to z mnoha duvodu nenadchlo. Mrkni ale na tu novou generaci cinskych mikroskopu jako napriklad zde


Maji obstojne fungujici autofocus, parfokalni objektiv (nerozostruje se obraz pri zoomovani) a slusnou kameru. Taky to otocne zrcatko je na kontrolu pajeni skvela vecJe pravda ze tohle uz nestoji stokoruny jako ty hracky z wishe, ale na druhou stranu mi prislo rozumnejsi dat za mikroskop castku odpovidajici prumerne 14denni mzde nez se pri svem konicku nervit s nejakymi levnymi kramy. Za tu pohodku to opravdu stoji a dnes uz nemusis za podobny stroj vysolit statisicove castky jako driv.
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 269
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Nekup to .. (Aliexpress, eBay atd.)

Příspěvek od gilhad »

Tak zrcátko asi príma, ale zase je to 10x dražší. Nevím jak ten autofokus reaguje na to, že před objektivem furt něco šmrdlám páječkou. Tady si zaostřím na to, co dělám a pak to mám děsnou dobu zaostřené pořád stejně, protože to měnit nepotřebuju. A určitě nechci, aby mi rozostřoval desku jen proto, že na ní něco pájím.
Já hlavně chtěl vyzkoušet, jestli by se mi s tím vůbec pracovalo líp než s brýlemi (a ukázalo se, že ano), nebo jestli si to představuju jako Hurvínek válku a je to z praktického hlediska nesmysl.
A na to otestování riskovat že vyhodím částku ve výši celého důchodu se mi fakt nechtělo a teď, když už to mám, tak zase necítím potřebu to za desetinásobnou cenu vylepšit "o kousek", když to používám jen občas :D
harr22
Příspěvky: 8
Registrován: 08 čer 2024, 11:09

Re: Nekup to .. (Aliexpress, eBay atd.)

Příspěvek od harr22 »

To ostreni se da samozrejme fixnout. Pokud to jako duchodce pouzivas jednou za mesic, je to opravdu asi zbytecne.

K tomu pajeni, tyhle TQFP a spol. se kupodivu daji zapajet rychleji nez PLCC v patici, kdyz v tom mas grif. Na pastu a predehrev zapomen, pokud nemas sablonu, ale to uz jsi asi zjistil :-). Pripajej nejdriv jeden vyvod v rohu, zkontroluj pripadne posun obvod tak, aby sedel na ploskach, pripajej v protejsim rohu a nasledne hrotem typu minivlna prejed vsechny vyvody. Chce to nesetrit tavidlem a nenastavovat zbytecne vysokou teplotu, vysledek je pak naprosto profesionalni a velice rychly. Nekdy na konci rady zustane par vyvodu spojenych, cin "odsajes" tou minivlnou, jako napriklad zde.Pokud se ti jako duchodci nechce investovat do zmineneho hrotu, muzes to zapajet tak, ze po zafixovani zalijes vsechny vyvody dohromady a nasledne prebytecnou pajku odsajes licnou. Vysledek vypada obdobne jako minivlna a zapajis to bez problemu treba i pistolkou. Jen s tou licnou je treba po vyvodech moc nesudlit, nekdy se umi uvolnit vlakno jez pak zkratuje vyvody.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1388
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Nekup to .. (Aliexpress, eBay atd.)

Příspěvek od fulda »

Nenechte si ujít free shipping akci na vysokozdvižňáky: https://www.aliexpress.com/item/1005006798109029.html
Dají se z toho udělat bezvadné podvozky na line followera. :mrgreen:

... jo a líbí se mi na konci sekce "packing & delivery". Je hezké se podívat, jak se taková hračka balí do krabice.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět