Spojení dvou PIR

Odpovědět
luger
Příspěvky: 20
Registrován: 19 úno 2023, 18:25

Spojení dvou PIR

Příspěvek od luger »

Zdravím,
Prosím o radu. Chtěl bych detekovat pohyb pomocí dvou HC-SR505 umístěných na protilehlých stranách (otočené vzájemně o 180°). Je je možné nějak propojit nebo jejich výstupy musím připojit odděleně na dva piny.
Díky
Vladimir66
Příspěvky: 385
Registrován: 02 dub 2014, 15:30

Re: Spojení dvou PIR

Příspěvek od Vladimir66 »

ten modul nema na vystupu otevreny kolektor, takze musis pouzit nejaky "OR" prvek z diod, tranzistoru apod.
problemem muze byt ubytek napeti, nebot SR505 ma 3,3V vystup.
pokud nemas problem s obsazenosti pinu nebo nepouzivas trojlinku ve zdi a nemuzes tahnout ctyri draty k mcu,
tak bych pouzil dva vstupy na mcu

https://forum.arduino.cc/t/is-it-possib ... put/454400
luger
Příspěvky: 20
Registrován: 19 úno 2023, 18:25

Re: Spojení dvou PIR

Příspěvek od luger »

Zdravím,
díky Vladimir66 za navedení (na Vás je spolehnutí) - přesně to samé tam řeší .
Jde mi o to, že bych chtěl kontrolovat pohyb v plném okruhu 360° ale prozatím zjišťuji možnosti alespoň detekovat pohyb "vpředu a vzadu". Chtěl jsem se vyhnout zaplnění všech pinů jen na hromadu pohybových senzorů (každý má záběr cca 120° ale spíše méně). Možná existuje PIR 360 °.
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: Spojení dvou PIR

Příspěvek od butan »

A nechceš náhodou ta pir čidla vozit na robotu? To fungovat nebude!
Lubor
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Spojení dvou PIR

Příspěvek od Dex »

Pozor, nejedná se o PIR čidla, to je něco hodně jiného, tady jde o ultrazvukové dálkoměry ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojení dvou PIR

Příspěvek od MartinL »

Dex píše: 28 bře 2023, 11:47 Pozor, nejedná se o PIR čidla, to je něco hodně jiného, tady jde o ultrazvukové dálkoměry ;)
A proč by se nemělo jednat o PIR? Sice jsem je osobně neměl v ruce, ale např. tady je v dokumentaci uvedeno, že to jsou PIR.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Spojení dvou PIR

Příspěvek od Dex »

MartinL píše: 28 bře 2023, 13:05
Dex píše: 28 bře 2023, 11:47 Pozor, nejedná se o PIR čidla, to je něco hodně jiného, tady jde o ultrazvukové dálkoměry ;)
A proč by se nemělo jednat o PIR? Sice jsem je osobně neměl v ruce, ale např. tady je v dokumentaci uvedeno, že to jsou PIR.
Omlouvám se, máš pravdu, já přehlédl to označení respektive jsem četl jen HC-SR a dál už ne, moje chyba.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
luger
Příspěvky: 20
Registrován: 19 úno 2023, 18:25

Re: Spojení dvou PIR

Příspěvek od luger »

Díky za příspěvky, snad se bavíme o stejných čidlech.
Mám je na robotovi - jeden vpředu a jeden vzadu. Funguje to, ale zabírá to dva piny. Jde mi o to zjistit pohyb "vetřelce" bez ohledu na pozici robovozítka. Když tam dám ještě další dvě (po 90°) tak už mi nic nezůstané volné (piny).
Asi vyzkouším běžný 360°senzor. Problém bude asi s napájením. Většinou chtějí 12V
Uživatelský avatar
JPLABS
Příspěvky: 8
Registrován: 13 čer 2023, 22:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojení dvou PIR

Příspěvek od JPLABS »

To čidlo od Laska kit https://www.laskakit.cz/arduino-mini-pi ... -hc-sr505/ vzdálenost měřit nebude. Je to jen IR spínač který detekuje IR záření.
Chcete-li měřit vzdálenost, musíte použít buď ultrazvukový systém nebo laserový systém. Co použít, závisí na
- požadované měřené vzdálenosti
- přesnosti měření
- max. rozměrech měřícího zařízení, které váš robot ještě uveze :D
- napájení a spotřebě
Odpovědět