robodoupě 2023

Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: robodoupě 2023

Příspěvek od Dex »

Podivné komunikační sběrnice jsou zábavné - co máš v nabídce? :)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: robodoupě 2023

Příspěvek od fulda »

Trochu problém je, že nevím, co se komu zdá jako podivné. Už jsem si párkrát všimnul, že třeba někoho překvapují synchronní sériové porty, někoho třeba CSMA-CD, někomu přijde divná NRZ komunikace a tak. Nebo třeba L'EGO power functions, případně se můžeme podívat na zámky a kódování KeeLog nebo tak něco. Možností je dost.
Nebo se můžeme podívat třeba na něco bezdrátového, třeba základní NFC se někomu může hodit.
Případně na nějaké automobilové sběrnice. CAN zná asi každý, ale co třeba LIN pro otevírání okýnek a tak.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: robodoupě 2023

Příspěvek od Dex »

To "LEGO" je o čem?

CAN zdaleka každý nezná respektive nějaká jeho malá část, která by šla snadno pomocí existujících knihoven použít v robotovi by určitě také zaujala.

Jinak pro mne jako kutila by se hodilo něco snadného pro přenos pár bajtů po DC napájení, ale to už je trochu dál od robotiky...
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: robodoupě 2023

Příspěvek od fulda »

Dex píše: 24 led 2023, 17:21 To "LEGO" je o čem?

CAN zdaleka každý nezná respektive nějaká jeho malá část, která by šla snadno pomocí existujících knihoven použít v robotovi by určitě také zaujala.

Jinak pro mne jako kutila by se hodilo něco snadného pro přenos pár bajtů po DC napájení, ale to už je trochu dál od robotiky...
Pár bajtů po DC napájení je právě v tom únorovém amáru. Dokonce je to playmate na titulce. O tom se hovoří docela snadno.

Co se týká CAN, to je taková profláklá záležitost. Mohu o ní něco pohovořit. Trochu se to bude kazit tím, že existuje asi miliarda knihoven, které se snaží člověku zjednodušit život a ty moc neznám. Ale třeba se s nějakou seznámím.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: robodoupě 2023

Příspěvek od Dex »

Takže říkáš, že si mám po nevím kolika letech koupit "amáro"? :lol:

CAN v plné palbě je dosti komplikovaná záležitost, musel bys to tedy pojmout nějak minimalisticky, ale zároveň prakticky. A to se nejspíš bez nějaké šikovné knihovny neobejde ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: robodoupě 2023

Příspěvek od fulda »

Dex píše: 24 led 2023, 17:21 To "LEGO" je o čem?
Ještě jsem ti nenapsal, co je to lego power functions. L'ego někdy vydalo set s motorama a baterkama 8293, kterej se pak rozvíjel dálkovejma ovladačema a dalšíma motorama. Stal se velmi populární pro rozpohybování stavebnic, které se původně nehejbou. A proto ho přestali vyrábět.
Obrázek

Ale používá to zajímavej koncept "komunikace" a tak se někdy hodí vědět, o čem to je. Je to spíš z oblasti "pro zvídavé" nebo "jak věci fungují"
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: robodoupě 2023

Příspěvek od fulda »

Dex píše: 24 led 2023, 18:32 CAN v plné palbě je dosti komplikovaná záležitost ...
CAN je tak komplikovaný, jak komplikované může být něco, co někdo rigorózně "rozvíjí" třicet let a stále na tom vydělává peníze.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: robodoupě 2023

Příspěvek od Dex »

"LEGO" i CAN mi přijdou zajímavé ;)

Zkusil bys z toho tedy udělat nějaké povídání? Vešlo by se to rozumně do jednoho cca 45 min. povídání?
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: robodoupě 2023

Příspěvek od aladin »

Ta Lego sběrnice zní zajímavě
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: robodoupě 2023

Příspěvek od fulda »

OK, nějaké povídání udělat mohu. Nečekejte od toho zázraky, ale proč se nepoučit.
Ale potřebujeme to robodoupě :)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět