Schéma robota s PIC18F2550

Odpovědět
cmeliak

Schéma robota s PIC18F2550

Příspěvek od cmeliak »

Dobrý deň,
chcel by som Vás poprosiť či by ste sa mi pozreli na schému ktorú som vytvoril, pretože moje skusenosti vravia že vždy spravim dajaku sprostu chybu a potom zbytočne vyhadzujem peniaze. Motory použijem tieto http://www.snailshop.cz/prevodove-12-mm ... or-hp.html
a PWM reguláciu. batéria bude dajaká li-pol 3 článková. Ako by som mohol zabezpečiť pokles napätia na požadovaných 6 V ? viem že nejaká strata bude aj na L298 ale stále to bude viac ako 6 V. Ak nič tak PWM to istí :)
Ďakujem
Přílohy
schema.png
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Schéma robota s PIC18F2550

Příspěvek od jrt »

cmeliak píše:Ako by som mohol zabezpečiť pokles napätia na požadovaných 6 V?
Třeba pomocí tohoto DC/DC měniče.

Nějak se mi nezdá zapojení diody u resetu. Nemá to být spíš takhle?
jrt
cmeliak

Re: Schéma robota s PIC18F2550

Příspěvek od cmeliak »

Zapojil som to podla časopisu praktická elektronika a rádio 07/2008 ako je v prílohe, to je z časopisu. Logicky asi bude všetko v pohode pretože keď je tlačítko rozopnuté tak na pine bude kladné napätie a nepojde do resetu, keď bude tlačidlo zopnuté tak tam bude GND a reset nastane. Oni píšu v časopise že tá dioda je tam ochrana pre programátor. Podla mna by to mohlo byť dobre ale nech sa vyjadrí dajakto kto do skušal. A na tom odkaze je ot myslím si tak isto len tlačitko tam nie je.
Bez názvu.png
petr-kubac
Příspěvky: 96
Registrován: 24 úno 2013, 15:43
Bydliště: Frydek - Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: Schéma robota s PIC18F2550

Příspěvek od petr-kubac »

PICKY příliš neznám, ale jestli programátor pouští do pinu RESET až 13V tak je dioda spíše ochranou zbytku procesorové desky.

Jenom poznámky k analogové elektronice
C4 - je dobré udělat jako paralelení kombinaci dosti velkého eklektrolytu a keramického kondu - příklad 47uF + 100nF
C5 - by naopak neměl být větší než tak 3.3uF nebo ještě menší jinak může stabilizátor začít kmitat.

Na výstupy z můstku k motorům je dobré paraleleně ke každému motoru zapojit dva keramický kond kolem 10 nF - a při návrhu desky dbát na to aby byly opravdu co nejblíže konektoru - čistě jenom jako "preventivní filtraci" abyste si ušetřil problémy s rušením
"The best computer language is a solder" - "Nejlepší programovací jazyk je pájka" - Bob Pease
http://petr-kubac.blog.cz/
cmeliak

Re: Schéma robota s PIC18F2550

Příspěvek od cmeliak »

Ok ďakujem veľmi pekne ešte jedna otázočka ohľadom tých diód na výstupe H-bridge. Sú správne Keďže max. Bude motorček odoberať 1,6 A tak by bolo najlepšie tam dať diódy s "Prúd v priepustnom smere" čo najbližšie 1,6A nie ? Alebo podľa čoho mám vyberať tie diódy ? V schéme sú napísane SB120 lebo v eagle iné som nenašiel ale asi by som
tam dal SB260 ? Ako to teda má byť ?
Ďakujem.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Schéma robota s PIC18F2550

Příspěvek od jrt »

Aby mohlo to RESETovací tlačítko fungovat, musí být zapojeno na katodě diody D2, nikoli na její anodě...
jrt
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Schéma robota s PIC18F2550

Příspěvek od jrt »

Buď použijte diody SB260 a L298, nebo - vzhledem k použitým motorům - se vraťte k můstku SN754410. Proud 1,6A je tzv "stall", neboli ho ten motor odebírá při nulových otáčkách (uplně zabrzděný) a rovná se to téměř zkratu. V běžném provozu tyhle motorky neodebírají víc než 500 mA a i to jen špičkově.
jrt
cmeliak

Re: Schéma robota s PIC18F2550

Příspěvek od cmeliak »

V pohode ten H-bridge mi vyovuje len že či sú tie diody správne takže použijem SB260.
Ďakujem
cmeliak

Re: Schéma robota s PIC18F2550

Příspěvek od cmeliak »

Mohol by som použiť aj tento DC/DC menič ? http://www.sos.sk/?str=371&artnum=11293 ... 0sm#tabs-1
Odpovědět