Jak začít s AVR, jaký programátor si vybrat ?

Chcete si postavit robota, ale tak nějak nevíte kudy do toho?
DavidO
Příspěvky: 1041
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Jak začít s AVR, jaký programátor si vybrat ?

Příspěvek od DavidO »

pgerla píše: 14 lis 2017, 11:45 Arduino alias nejrozšířenejší Atmega328 obsahuje teplotní čidlo. VY to nevíte :D Smutné, smutné. Je to marné, marné. Ani Aladinova lampa pak nepomůže.
Domnívám se, že Váš úsudek je již poněkud zakalen, byl-li kdy jasný.
- "Arduino alias nejrozšířenejší Atmega328" je nesmysl. Arduino není alias (=neboli, přezdívkou) pro konkrétní MCU a považovat všechna Arduina za ATmega328 je zcela zásadně chybné.
- O ATmega328 se dosud nemluvilo, nevím, proč o něm teď píšete, nemá to žádný vztah k předchozím příspěvkům.
- Teplotní senzor na ATmega328 je, ale prakticky nijak nerozšiřuje možnosti použití analogových vstupů(*).
- Nejste oprávněn tvrdit, že o čidle nevíme (ostatně není to pravda).

Ještě mám poznámku k tématu: Důležité není to, kolik kanálů A/D převodník má, ale jestli jsou vůbec na příslušném hardware připojitelné, tj. jestli pin čipu je vůbec připojen někam, kde k němu mohu připojit tu analogovou část co měříme. Na deskách jsou běžně některé piny centrálního MCU nezapojené na konektory/svorky/plošky, takže se nedají použít nebo aspoň ne snadno (běžný uživatel Arduina asi nebude pájet drátky přímo na MCU). Ale hovořili jsme o softwarovém řešení, které by zpřístupnilo nenamapované analogové porty, nikoli o změnách hardware.

(*) tedy pokud jste to nemyslel tak, že měřenou analogovou veličinu převedeme na teplotu např. nějakou tepelnou trubicí nebo výkonovým odporem, budeme pomocí toho ohřívat MCU a pak čtením 8. kanálu ADC, tedy měřením teploty na čipu, se pokusíme odhadnout, jaká byla ve skutečnosti ta původní analogová hodnota. Netradiční postup, asi by to šlo, ale asi bych to nepovažoval za použitelné.
Odpovědět