boční vedení pro těžké pojezdy

Chcete si postavit robota, ale tak nějak nevíte kudy do toho?
Odpovědět
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

boční vedení pro těžké pojezdy

Příspěvek od aladin »

na webu jsem našel zajímavé pojezdy - prý 50kg/kolo. kol je 8, průměr 21mm
jde ale zajistit přesné boční vedení?
http://www.banggood.com/2pcs-Stainless- ... alsobought
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: boční vedení pro těžké pojezdy

Příspěvek od DavidO »

To se neřeší. Typicky to jezdí v U profilu, někdy Al, někdy plast, někdy jen vyfrézovaný v MDF.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: boční vedení pro těžké pojezdy

Příspěvek od jrt »

Podobné pojezdy v několika různých velikostech jsem viděl ve Feroně v Holešovicích.
Boční vedení zajistíš dalším vozíkem, otočeným o 90 stupňů.
jrt
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: boční vedení pro těžké pojezdy

Příspěvek od fulda »

Tam žádné další boční vedení není.
Ta kolečková brusle je zasunutá v profilu tvaru C který je hodně podobný velikosti těch koleček. Teda spíš je to položené, takže: [͞_͞ ͞_]
Zajišťuje se jen svislá poloha a ta se zajistí tak, že to má nahoře ještě dvě rolničky.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: boční vedení pro těžké pojezdy

Příspěvek od aladin »

opět nepochopená otázka - jak zajistit přesné boční vedení? v profilu C bude "šmajdat" ode zdi ke zdi a odírat se bočně.
použití druhého o 90stupňů je asi moc velké. možná radiální ložiska na "stojny" - šrouby.
nezajímá mě původní účel. napadl mě třeba pohybový stůl pro cnc.
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: boční vedení pro těžké pojezdy

Příspěvek od DavidO »

aladin píše:opět nepochopená otázka - jak zajistit přesné boční vedení? v profilu C bude "šmajdat" ode zdi ke zdi a odírat se bočně.
použití druhého o 90stupňů je asi moc velké. možná radiální ložiska na "stojny" - šrouby.
nezajímá mě původní účel. napadl mě třeba pohybový stůl pro cnc.
Na přesné boční vedení bych nejspíš použil něco jiného, než nepřesné podélné vedení se zcela chybějícím bočním vedením.
Tohleto je součástka na dveře od skříně, kde přesnost ani neodírání není v zadání.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: boční vedení pro těžké pojezdy

Příspěvek od fulda »

Co je to přesné? Ta vrata se normálně trefí do toho svého zámku i když jsou dlouhá 6m, copak je nemáte někde ve svém okolí??
5cm při délce vrat 6m se mi zdá přesné až dost.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: boční vedení pro těžké pojezdy

Příspěvek od DavidO »

Na skříň, posuvné dveře doma nebo možná i vrata od garáže dobrý, ale aladin chtěl:
aladin píše:nezajímá mě původní účel. napadl mě třeba pohybový stůl pro cnc.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: boční vedení pro těžké pojezdy

Příspěvek od jrt »

aladin píše:opět nepochopená otázka ... napadl mě třeba pohybový stůl pro cnc.
Opět nepochopený princip: ta kolečka nemají kvalitní povrch (viz obrázek níže) ani dokonalou kruhovitost, takže se celé vedení bude při pohybu pohupovat. U vrat to nevadí, u stolu pro CNC ano.

Pravdou je, že Číňani dokáží na podobných kolečkách (kladky od sprchových koutů) postavit miniaturní laser, ale musíš si uvědomit, že tam přesnou polohu udržuje napnutý ozubený řemen, odchylky od polohy, způsobené ovalitou kolečka jsou do 0,5 mm, což je u laseru který má vypálit do překližky nějaké logo nebo nápis zanedbatelné a sám laser neváží skoro nic.

Co ti vadí na OpenBuilds kromě toho, že bys ho musel koupit ode mne :P ?
kladka - detail.JPG
jrt
Odpovědět