Zásady pro autonomní mobilní robotiku

Chcete si postavit robota, ale tak nějak nevíte kudy do toho?
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Zásady pro autonomní mobilní robotiku

Příspěvek od jrt »

Bezejmenný parčík u Hobbyrobotu se nesetkal s nadšením, takže druhý návrh:
Branický triagl, cca. 700 m od Hobbyrobotu:

Obrázek

Frekvence chodců na trati minimální, parkování bez problémů, do hospody co by kamenem dohodil...
Délka trati 120 m, výhled na oblohu absolutní, povrch dráhy - nový, úplně rovný asfalt, trávník - zelený, sestříhaný, ostře ohraničený.

Trať projedou bez problémů i malé roboty pro Line-Follower, Bear Rescue a Robocarts.

A teď vymýšlejte důvody, proč takováhle malá soutěž vlastně vůbec nemá smysl. :D
jrt
AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: Zásady pro autonomní mobilní robotiku

Příspěvek od AlesH »

Jasně, hobby robotika vyžaduje určité peníze. Ale jak už jsem tu psal, tak podle mých zkušeností nemusí být robot pro RoboTour ani o moc dražší, než robot pro Robotický den. Pokud podvozek udělám přestavbou dětského elektrického autíčka a jako vyšší řídicí systém použiju mobil, tak se klidně celkově dostanu i pod 6000 Kč. To mi připadá přijatelné (je to např. běžná cena trochu lepšího mobilu).

Podrobnější rozpočet by mohl vypadat nějak takto:
- dětské elektrické autíčko: 3000 Kč
- díly pro přestavbu na programovatelné ovládání (celkem max. 2500 Kč):
--- 1x Arduino (Uno/Nano/Leonardo): 600 Kč
--- 1x AHRS/IMU (GY-80, GY-88 nebo GY-951): 600 Kč
--- 2x sonar (HC-SR04): 2x 100 Kč => 200 Kč
--- 2x modelářské servo: 2x 150 Kč => 300 Kč
--- 1x bluetooth modul (HC-06): 300 Kč
--- konektory, spojovací materiál, profily, rezerva: 500 Kč
- mobil s bluetooth, kamerou a GPS: 0 Kč (každý hobby robotik už takový mobil má)
- držák na mobil: 500 Kč

Přestavbu zvládne zkušený robotik do týdne, nezkušený do měsíce. Na programování Arduina stačí zkušenému 14 dní, nezkušenému 2 měsíce. Programování mobilu může být delší, ale i mne jako začátečníkovi to trvalo jen pár měsíců.

Uznávám, že to je dost minimalistický rozpočet (jsou použity opravdu levné díly), ale podle mne to pro hobby robotiku může stačit. S podobným robotem jsem se zúčastnil RoboTour 2014 a byl jsem docela úspěšný (3. místo). Můj robot zatím nesplňuje všechny podmínky z "checklistu", ale doufám, že do příštího roku už by mohl. Uvidíme :)

Samozřejmě, že pokud člověk přistoupí ke stavbě svého robota důkladněji a profesionálněji, tak si na to bude muset připravit i více peněz. Nerad bych ale rovnou odrazoval případné další zájemce, a proto jsem výše uvedl ten svůj konkrétní příklad.

Z toho příkladu je také vidět můj "buranský" přístup ke konstrukci robota. Mechaniku, pohony i drivery nechávám na výrobci autíčka. Všechny senzory a "periferie" připojuji přímo na desku Arduina (maximálně přes konektorovou desku). Jako "sběrnici" používám jen I2C (neměl jsem s ní žádný problém) a sériovou linku (tam už se mi vyskytly problémy s rušením). Zásadně napájím samostatnou baterií motory a samostatnou baterií řídicí elektroniku (Arduino). Víc nepotřebuji (a tím vlastně ani neumím).

P.S.: Ke shrnutí v mém předchozím příspěvku musím napsat ještě pár "dodatků":
- abyste mohli zvládnout stavbu robota pro RoboTour, musíte mít zkušenosti, které nasbíráte např. stavbou jednodušších robotů pro Robotický den (a podobné soutěže)
- outdoorových soutěží se účastněte v pořadí Robotem rovně, Roboorienteering, RoboTour
- v RoboTour je velkou záludností úvodní "tlačenice" (všichni roboti startují současně a nesmí se srazit, a ani při vzájemném vyhýbání vyjet z cesty)

P.S.2: Triangl mi vyhovuje stejně jako parčík u Hobbyrobotu. Osobně bych takovou menší outdoorovou soutěž využil pro testování svého robota (každé prostředí je trochu jiné a robot by měl zvládnout všechny), pro inspiraci, pro podrobnější výměnu zkušeností s dalšími robotiky (diskutovat o výhodách a nevýhodách různých řešení) a případně i navázání konkrétnější spolupráce (při vývoji HW nebo SW).
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Zásady pro autonomní mobilní robotiku

Příspěvek od jrt »

Osobně bych takovou menší outdoorovou soutěž využil...
Není problém přijet a zkoušet. Třeba se další lidi přidají, teprve když tu soutěž vyhlásíme.

Začal bych tím "robot dokáže spolehlivě zabránit srážce s překážkou v každém směru pohybu", což - jak jsem na mnoha soutěžích viděl - je pro mnoho robotiků opravdu velký a mimořádně tvrdý oříšek.

Ovšem, když se při osobních setkáních dozvídám, že kolegové robotici jsou tak časově vytíženi, že vybírají mailovou schránku nejvýše 1x týdně, tohle fórum čtou maximálně 1x měsíčně, Google znají jen z doslechu a soutěže je zajímají jen týden předem (takže vlastně nemají čas se nijak připravit), tak mi pořád vrtá hlavou, proč to všechno vlastně dělají...
jrt
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Zásady pro autonomní mobilní robotiku

Příspěvek od Dex »

A co bylo špatně na původním parčíku https://goo.gl/maps/j8hLPNPBLN62 ?
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Zásady pro autonomní mobilní robotiku

Příspěvek od jrt »

A co bylo špatně na původním parčíku...
To, že pod asfaltem cestiček prorůstají kořeny stromů a asfalt je zvlněný, takže například ty by ses vymlouval, že potřebuješ terénní 4kolku. Zatímco Branický triangl je tak hladký, že po něm může jezdit i Robrouk. A navíc je tam dokonalý výhled na oblohu, takže nemůže dojít ke ztrátě příjmu GPS, kov široko daleko žádný, takže kompas nebude ovlivňován atd...
A jen malý kousek ke Starému pivovaru... :D
jrt
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 262
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Zásady pro autonomní mobilní robotiku

Příspěvek od gilhad »

1) Diky za rady, ty neznicitelne H-mustky si poridim, cim mi minimalne ubydou naklady, ale stejne jsem rozhodnut na "neznicitelnosti" jeste chvili pracovat, protoze proste potrebuju zpetnou vazbu, jestli jedu a jestli nemam nejaky problem, takze minimalne mereni proudu a teploty chladice tam rozhodne chci, nejspis i zkusim mereni rychlosti (back-ems) a uvidim, jestli to nejak upocitam - aspon pro zajimavost.
2) nutne potrebuju nejaky display na zada robota, aby mohl chrlit data o tom jak se citi i bez kabelu (a radsi i bez wifi/BT - to bude jako dalsi kanal)
3) rad se zucastnim souteze, az na ni budu trochu pripraven - ze nevyhraju povazuji za samozrejme, ze nedojedu do cile, protoze zabloudim na rovnem chodniku jeste beru jako prijatelne riziko, ale chci si aspon byt jisty, ze nevypadnu, protoze vlastni chybou vyhorim - takze nejdriv musim dodelat a otestovat podvozek a pak pridat aspon nejake senzory (a protoze jsem zacal chodit do prace, tak stavim jen tak trochu o vikendech, takze to bohuzel jeste potrva - nicmene pracuju na tom a jednou to zcela jiste bude)

(a jeste si musim trochu sestelovat vnimani reality, muj puvodni odhad robota byl "tak par stovek, hjlavne to Arduino", ted vidim, ze ty ceny jsou jinde celkem z nezbytnosti, potrebnych parametru, vykonu atd, atd, - ne, ze by mi to zas tak vadilo, zdroje jsou, ale znamena to pro me nejdriv si zjistit, co skutecne potrebuju a ne jen takove - hele motorek za dvacku, ten musi stacit s prehledem na vsechno na svete :)
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Zásady pro autonomní mobilní robotiku

Příspěvek od Dex »

ad 1) na měření proudu existují (například) tyhle hezké modulky http://www.snailshop.cz/159-elektricky-proud a pak stačí jen měřit napětí a přepočítat ho.

ad 2) displeje mám rád :) dneska existuje spousta možností a i za rozumné peníze. Jaké by měl mít parametry?
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: Zásady pro autonomní mobilní robotiku

Příspěvek od hubacekp »

Ahoj, mluvilo se tu hlavně o kolových podvozcích.
Jaké jsou zkušenosti s použitím podvozků např z RC Tanku, nebo TANK-01, TANK-02, TANK-03?
Zkoušel někdo RC tank? Bývají 1:20 dlouhé x široké cca 30 x 12 cm a 1:16 cca 40 x 20 cm
Cena se pohybuje kolem 1500 až 2000 Kč včetně pohonu a motor driveru a jen stačí oddělat vrchní dekl a dělem :-)
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Zásady pro autonomní mobilní robotiku

Příspěvek od Dex »

TANK-03 jsem měl doma. Je to pořádnej silák - tahal jsem s ním zahradní nábytek po terase :)

Kdysi na diskuzi na Pandoře více lidí říkalo, že je problém s jiným zatáčením než na místě. Tedy abych byl přesnější s jeho počítáním. Osobní zkušenost nemám, ale třeba to někdo doplní.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Zásady pro autonomní mobilní robotiku

Příspěvek od jrt »

Tank-01 a Tank-02 jsou stolní hračky, Tank-03 je dělník se čtyřmi motory, který projede úplně všecko, co je přiměřené jeho velikosti.
Číňani nabízí spoustu robotických pásových podvozků za rozumné ceny.
jrt
Odpovědět