Zásady pro autonomní mobilní robotiku

Chcete si postavit robota, ale tak nějak nevíte kudy do toho?
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Zásady pro autonomní mobilní robotiku

Příspěvek od Dex »

Pokud jde o reakce na články či jakékoliv výzvy na fóru nebo jinde, tak to je problém. I do hospody musíme některé nutit ;)

Máme ale Google Analytics, takže s jistotou víme, kolik lidí co čte, nebo to má alespoň zobrazené na monitoru :D Chápu, že zpětná vazba je něco jiného, ale beru to tak, že je lepší něco, než nic. Třeba tři roky starý článek "Jak začít s Arduinem" si jen za poslední měsíc přečetlo (zobrazilo ;)) 250 unikátů a průměrně jim to trvalo pět minut.

Smysl to tedy určitě má, jinak to už asi neděláme ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Zásady pro autonomní mobilní robotiku

Příspěvek od jrt »

Ale asi neumím dostatečně dobře psát, protože to, co jsem kdy zveřejnil, bylo bez jakékoliv reakce.
Na jakoukoli reakci zapomeň, to bys musel začít psát o politice, nebo otevřít nějaké opravdu kontroverzní téma. Ostatně viz i zrušené diskuze pod články na RD, protože je prakticky nikdo nevyužíval...
Lidi se bojí o technických problémech diskutovat (kromě JuraS, bez něhož je můj odborný život chudší :D ), protože se bojí, že se jim ostatní budou vysmívat, případně chtějí jít cestou strýce Františka: „Dál už mi nic neříkejte. Nechci nic slyšet o tom, že pan Pythagoras, Eudoxus, Euklides, Archimédes a tak dále vymyslili to a to. Nepotřebuji týt z toho, co objevili jiní. Dejte mi papír, tužku a kružidlo a nechte mne na pokoji. Však já na to přijdu sám.“.
Je to tak v posledních přibližně dvou letech na všech technických a modelářských fórech, zato na fórech, zabývajících se volnou energií vakua, se lidé předhánějí v tom, jak jim jejich prepetuum mobile skvěle funguje.
Tak mne ještě napadlo, že je to možná taky tím, že na chytrých telefonech se snadněji čte, než píše...
Ať už popis mých robotů, seriál o arduinu a nebo článečky (enkodery, ...)
Když jsi to nakousl, tak šup, ať už jsou na RoboDoupěti, micer taky spoustu svých článků recykloval.
jrt
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Zásady pro autonomní mobilní robotiku

Příspěvek od Dex »

Pro "známe firmy" dáváme přístup přímo do redakčního systému, pak provedeme korekturu a naplánujeme publikaci. Je to opravdu jednoduché. RoboDoupě je BLOG, žádné seriózní médium :lol:
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Zásady pro autonomní mobilní robotiku

Příspěvek od MartinL »

Ještě k té normalizaci, několik pokusů už tady bylo, ale žádný se výrazněji neprosadil.
AlesH píše:P.S.: Teď mne ještě napadá, jestli by hobby robotice mohlo pomoci něco jako "normalizace". Tedy definice určitých univerzálních "rozhraní", což by umožnilo snadno kombinovat různé "mozky" s různými "podvozky" a snadno řídit různé "aktuátory". Existuje něco obecně přijímaného a rozšířeného?
Snad jen Robbus, postavený na fyzické vrstvě CANu. Bohužel, ale byla dokumentace na wiki.robotika.cz, která už je mimo provoz. Tak nevím jestli to má někdo zálohované. Právě před nedávnem jsem to hledal, když jsem navrhoval nový modul, že bych se konečně přizpůsobil. Pokud vím, tak to používá úspěšně Béda na koulíčkovi.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Zásady pro autonomní mobilní robotiku

Příspěvek od Dex »

Jóó RobBus. To jsem takhle jednou hučel do Jirky Bezstarosti, že bych "něco" chtěl a takhle to dopadlo :)

Popravdě si myslím, že RobBus by byl mnohem lépe přijímán, pokud by se řešila kompatibilita na úrovni hardware (což je snadné). Pokud jde o protokol, tak tam chceme každý něco jiného. Já třeba razil maximální jednoduchost i na úkor dokonalosti. To se ale neprosadilo. Třeba ale proběhne nějaký "restart" ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Zásady pro autonomní mobilní robotiku

Příspěvek od pgerla »

Proč to čidlo dělat jednoduše, když už tu složitou věc zvládl číňan prodávat na e-bay.
Tím narážím na Vaši diskuzi o multi sonarech.
Hulákat 8-mi 10W repráčky v domnění, že získám 2D mapu okolí ...
Akorát tím naseru ostatní méně majetné co pracně ušetřili na jeden sonar ...
Celkově měřit vzdálenost ultrazvukem (dobu echa ) je pro ZŠ ucha.
Proto mám rád blog pana Kubáče, kde nepoužívá slovo robotik, ale vidlák.
Základem ultrazvuku je kvalitní zesilovač, co nemrší amplitudu-frekvenci.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Zásady pro autonomní mobilní robotiku

Příspěvek od jrt »

Ad sběrnice:
Na RD 17.10. se nabídl Jindra Fučík alias fulda, že udělá přednášku o způsobech digitálního řízení modelové železnice. Tu by mohlo být docela zajímavé, protože jak napájení, tak data jdou jen po dvou drátech, přenos musí být (při cenách mašinek) spolehlivý a dekodéry jsou malé, aby se vešly i do miniaturních modelů.
Tak uvidíme, s jakým ohlasem se to setká.
jrt
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Zásady pro autonomní mobilní robotiku

Příspěvek od Dex »

a Béďa by mohl pohovořit o MODBUSu pro začátečníky :)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
48858
Příspěvky: 7
Registrován: 25 čer 2013, 21:18

Re: Zásady pro autonomní mobilní robotiku

Příspěvek od 48858 »

No nevím, jestli hned dojde na modbus, ale mám v plánu o komunikaci trochu obecněji pohovořit.
Martine posílám odkaz na robbus https://code.google.com/p/robbus/ je tam snad popsané vše podstatné, nejcennější je asi stavový automat na parsování paketů. Dexi, s původní (pandora) verzí to má společný jen formát paketů a fyzickou vrstvu.
Odpovědět