Výroba dílů

Chcete si postavit robota, ale tak nějak nevíte kudy do toho?
Krysot
Příspěvky: 28
Registrován: 05 led 2020, 15:31

Výroba dílů

Příspěvek od Krysot »

Zdravím všechny robotiky!!!
Před nedávnem jsem tady psal o stavbě svého prvního robota a radách do začátku.
Teď překvapení. Samozřejmě jsem se k tomu robotovi nerozhoupal. :lol:
Ale pozor!!! Nezahálel jsem! Rozebíral jsem li-ion akumulátory z ntb článků a piloval své schopnosti s krokovými a servo motory + jsem si zlepšoval znalosti elektroniky s N555.
Teď už ale k otázce.
Z čeho a jak vyrábíte díly a podvozky pro roboty? Já bohužel 3D tiskárnu nemám a kvůli docela drahým filamentům ani neplánuji její pořízení. Naneštěstí už jsem také z generace, která neměla dílny, takže žádný truhlář nejsem. :cry: Mám jenom pár pilníků, šroubováky a nějaký takový ten minidrill, k tomu se mi tady ještě válí malý svěrák. Takže nějaký tip na výrobu dílů pro roboty v panelákových podmínkách?

Omlouvám se za svůj pokulhávající sloh a pravopis.
Za odpovědi děkuji a robotice zdar!!!
Krysot.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Výroba dílů

Příspěvek od DavidO »

Buď můžeš recyklovat co kolem uvidíš, nebo kupuj v železářství hliníkové profily, anebo si kup stavebnici Totem. Základ je plast, který se dá snadno řezat na potřebnou velikost, a ten se spojuje dohromady kovovými prvky, celkově vznikne dost tuhá konstrukce. Opakovatelně použitelné a snadno přestavitelné, takže pro začátečníka dost užitečné. Když ti něco dojde, profily i spojovací materiál se dají dokoupit zvlášť. A snadno se k tomu přidělá cokoli jiného (motorky, senzory atd.)
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Krysot
Příspěvky: 28
Registrován: 05 led 2020, 15:31

Re: Výroba dílů

Příspěvek od Krysot »

Mohl bych dostat nějaký tip na recyklaci toho,co kolem uvidím? :)
Jinak moc děkuji za odpověď. ;)
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Výroba dílů

Příspěvek od Dex »

Za mne taky rozhodně Totem. Dá se to pohodlně řezat tím co k tomu prodávají, dílky jsou znovupoužitelné a když to správně poskládáš je to i dost pevné.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Výroba dílů

Příspěvek od jrt »

Krátce se dá odpovědět: z toho, co máš doma, nebo někde najdeš :)

Dlouze pak:
- konstrukční stavebnice
- díly, recyklované ze strojů
- papír / karton
- překližka
- plasty
- lehké kovy
- zakázková výroba z plastu / kovu (laser, vodní paprsek)

Všechny na výrobu komplikovanější součástky (kolečka, osičky, ložiska, převody, motorky, serva atd.) se v současnosti kupují v Číně, protože v Evropě by se za stejnou cenu nedal koupit ani materiál.

Přikladem jednoduché konstrukce typu "co dům dal" budiž robot Vaječňák, před několika lety předvedený na Robodoupěti a posléze soutěžící na Robotickém dni, jehož základem byl papírový obal na vajíčka, dva nejlevnější čínské elektromotorky s kolečky, Arduino a rozličná další elektronická veteš, přichycená k tělu robota lepící páskou a gumičkami. A jak pěkně fungoval!
jrt
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Výroba dílů

Příspěvek od DavidO »

Já jsem ti taky doporučil Totem, protože když se ptáš, tak asi kolem sebe nevidíš, co se dá recyklovat :D
Dá se všechno - karton z krabice od bot, futrál na vajíčka, plaňky z plotu, tyčky od rajčat, nepoužívaný rošt z grilu nebo z trouby, polystyren nebo pěna z vystýlky krabic ... ... ... + lámací nožík, pistole soplačka, vteřiňák, duct tape.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Výroba dílů

Příspěvek od Dex »

Tak je pravda, že Recykloni tvoří zajímavé potvory skoro... mno někdy spíš doslova z odpadu ;)

Ono taky záleží, jestli má jít o malého sledovače (na toho stačí klidně kousek plošňáku a pár distančních sloupků) nebo už něco trochu většího. Sem tam také někdo upraví nějakou hračku či modelářský podvozek. Je s tím ale často více práce než by se na první pohled zdálo a to pak také záleží zda-li je cesta cílem či jen nutným zlem ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Výroba dílů

Příspěvek od jrt »

Krysot píše: 22 kvě 2020, 10:58 Mohl bych dostat nějaký tip na recyklaci toho,co kolem uvidím? :)
Zkus vyhledat vraky tiskáren a vůbec různých kancelářských strojů. Tam najdeš spoustu užitečných součástek.
Tvrdá pěna, používaná na zateplení budov, je taky zajímavý materiál, který se dá obrábět ostrým nožem.
Pokud máš někde poblíž reklamní agenturu, jistě ti rádi dají odřezky plastu PSH (tvrdá pěna s hladkým povrchem), který budou mít v různých tloušťkách a jehož odřezků se rádi zbaví. A možná bys vyloudil i odřezky plexiskla.
Když prolezeš různé hobby markety, uvidíš tam spoustu užitečného konstrukčního materiálu - třeba vodovodní trubky a jejich spojky -, ze kterého se dají postavit luxusní konstrukce robotů.
V elektrech zas najdeš různé plastové profily, určené k vedení kabelů a taky spoustu typů příchytek, kterými se dá upnout třeba elektromotor na plochý podvozek.
Jen to chce zapojit fantazii - s DEXem jsme kdysi sestavili (polo)ponorku ze tří spojek na kanalizační trubky, několika odřezků hliníkových profilů a jedné vodotěsné instalační krabičky pro elektrikáře. A jak pěkně jezdila!
jrt
Krysot
Příspěvky: 28
Registrován: 05 led 2020, 15:31

Re: Výroba dílů

Příspěvek od Krysot »

Tak děkuji.
Až mě zase bude nějaká slečna tahat do obchoďáku, aspoň vím, po čem mám koukat. :-)
Jinak kancelářské stroje se už snažím recyklovat. Zatím sbírám disketovky na flašinet. :)
Kdyby někoho ještě chytil nějaký nápad nebo měl nějakou vlastní konstrukci, může ji sem klidně taky přilepit.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Výroba dílů

Příspěvek od Dex »

Něco málo k té dnes už legendární polo-ponorce zde https://rxd.cz/cs/blog/vanta :)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Odpovědět