MCU Holtek

Odpovědět
Vladimir66
Příspěvky: 385
Registrován: 02 dub 2014, 15:30

MCU Holtek

Příspěvek od Vladimir66 »

Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1374
Registrován: 04 led 2016, 17:18

MCU za $0.2 -> Re: MCU Holtek

Příspěvek od fulda »

Ahoj,

trochu bych řekl, že se s procesorama za $0,2 roztrhnul pytel. Pokud mám hodnotit to video, tak je smutné, jak malé znalosti borec předvedl. V mnoha případech je zřejmé, že nechápe, jaký je rozdíl mezi normálním céčkem a arduino céčkem. ještě víc je tedy smutné, že si nedokázal napsat softwarové I2C. Zrovna ten master je dost triviální.
Na tomhle procesoru je mrzuté, že je to takový velmi old-fashion 8 bit RISC, kterej podle datasheetu sedí někde mezi PIC16F84 a Z80 (nebo motorola 6802, zilog byl CISC).

Pokud bych dnes uvažoval o nové platformě, a šel do čínských vod, tak bych se díval spíš po CH32V003. To je RISC-V architektura, takže při troše štěstí můžeš recyklovat znalosti i na jiné procesory. Při nákupu deseti kusů je o dvě koruny levnější :) a development kit za 200,- zahrnuje programovadlo s debugerem (WCH-LinkE), jednu ukázkovou destičku a hrst procesorů. Jak už někdo naznačoval na fórech, je to RISC-V jádro obalené kopií periferií z STM32. Taková minimalistická verze 32 bit procesoru, která ale funguje a dá se tak nějak normálně použít. Rozhodně lepší, než ATmega328, ale horší, než ESP32.

Parametry:
48MHz main frequency
2KB volatile data storage area SRAM
16KB program memory CodeFlash
z toho 1920B BootLoader
Communication interfaces
- 1 USART interfaces
- 1 I2C interfaces
- 1 SPI interfaces

Hezké je, že pro něj začínají vznikat zábavné projekty, třeba boot loader, kterej je založenej na V-USB - tedy emulace USB hardware :)

I2C features:
 Support master and slave modes
 Support 7-bit or 10-bit addresses
 Slave devices support dual 7-bit addresses
 Support two speed modes: 100KHz and 400KHz
 Multiple status modes, multiple error flags
 Support extended clock function
 2 interrupt vectors
 DMA support
 Support PEC
 SMBus compatible
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Vladimir66
Příspěvky: 385
Registrován: 02 dub 2014, 15:30

Re: MCU Holtek

Příspěvek od Vladimir66 »

diky za obsahlou odpoved.
urcite zatim platformu menit nehodlam. ja tyhle MCU neznal a urcite nejsem jediny.
pokud znas nejake podobne nebo nejake video o nich, sem s nim.
zajimaji me male MCU, ktere bych pripojil k jednotlivym periferiim. neco jako byly kdysi Picaxe.
at ma hlavni program co nejmensi rezii s jejich obsluhou.
jako velke MCU mam Arduina nebo ESP
-V66
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1374
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: MCU Holtek

Příspěvek od fulda »

Já nejsem zrovna videový typ. Většinou prolistuji datasheet rychleji, než influencer vyjmenuje své sponzory.

Ono to máš tak, to nové super levné procesory jsou takové koloběžky na dálnici, ale pořád je tu nějaký vývoj a pořád je to 32 bitová architektura.
Takže obecně ta platforma CH32V003 odpovídá dejme tomu třiosmšestce. Tedy, je to 32 bit, běží to na 48MHz, nemá to ani hardwarovou násobičku, má to pár kilo paměti, celkem zajímavé periferie třeba bez DMA.

Ve srovnání, kde Arduino je osmibit na 16MHz s hardwarovou sčítačkou (k násobení nedošel)

Pak tu máme dospělejší procesory - dejme tomu ESP32, STM32 a tak. Ty počítají kmitočet na stovky MHz, paměť v desítkách kilobajtů a tak.

Problém je, že čím větší platforma, tím více člověk padá do používání knihoven typu HAL, nebo magických operačních systémů typu RTOS a tím méně si sáhne na vlastní periferie a tak. Arduino vlastně ty cesty operačních systémů vehementně podporuje a trochu se staví do pozice jednoho z nich.

Pokud se tedy rozhodneš použít hromádku CH32V003 pro sběr dat ze senzorů, možná zjistíš, že jsou násobně výkonnější než hlavní procesor. Je proto potřeba si dávat pozor na TYTO stavy.

Mno dobře, spíš je potřeba se podívat na to, že kolem nich zatím moc neexistuje ten obal operačního systému a musíš si pro začátek hodně věcí napsat sám. Já to mám rád, ale není to moc běžné a rozhodně to není modern - zhruba jak popisuje ten influencer na svém videu. Zase přiznejme si to, ten procesor je za stejné prachy jako NE555, takže se dá v klidu nacpat kamkoli.

Musíš udělat rozhodnutí, který takový procesor zvolíš a toho se pak nějakou dobu držet. Jinak máš plné šuple vývojových kitů a programovadel a nic z toho. Holtek je podle mne nesprávný směr, WCH je o něco lepší. Vlastně i videa se najdou: https://www.eevblog.com/forum/blog/eevb ... -ch32v003/
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
MartinL
Příspěvky: 255
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: MCU Holtek

Příspěvek od MartinL »

fulda píše: 11 bře 2024, 23:03 Ve srovnání, kde Arduino je osmibit na 16MHz s hardwarovou sčítačkou (k násobení nedošel)
Jen bych si dovolil poopravit toto tvrzení. Pokud jako Arduino vezmeme základní (s AVR) mající uC ATmega, pak hw násobičku (8 x 8 bitů) má.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1374
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: MCU Holtek

Příspěvek od fulda »

MartinL píše: 12 bře 2024, 08:49
fulda píše: 11 bře 2024, 23:03 Ve srovnání, kde Arduino je osmibit na 16MHz s hardwarovou sčítačkou (k násobení nedošel)
Jen bych si dovolil poopravit toto tvrzení. Pokud jako Arduino vezmeme základní (s AVR) mající uC ATmega, pak hw násobičku (8 x 8 bitů) má.
A-ha, ani jsem nevěděl. Díky za informaci.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět