ESP8266 quick start guide

Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

ESP8266 quick start guide

Příspěvek od fulda »

Ahoj,

potřeboval bych nějakou quick² start guide pro ESP8266.
Potřeboval bych akutně začít logovat data z jednoho zařízení, které má sériový port. Pokud ho požádám o data, tak mi řekne statistiku. Musím ho tedy aktivně poolovat.
Moje představa je, že se ESP každých 5 minut zeptá, dostane hodnoty, utvoří z nich GET odkaz a pošle ho na server. Tam si pak data zaloguji.

Bohužel s ESP nemám téměř žádné zkušenosti. Existuje nějaký snadno pochopitelný návod jak začít?

Díky
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: ESP8266 quick start guide

Příspěvek od Dex »

Ahoj,

možná koukni na ESP Easy viz. https://espeasy.readthedocs.io/en/latest/

V podstatě je to hotový firmware, který nahraješ do ESP a pak už se to konfiguruje přes jednoduché webové rozhraní. Umí to tzv. "rules" což by možná mohlo na to co chceš stačit.

Otázkou je jak s tím sériákem, protože ten v základu slouží jako sériová konzole. Snad to půjde nějak vypnout a použít jinak. Já to mám vyzkoušené např. ve spojení s čidly na teplotu, ovládání relátek atp.

Jinak ESP8266 jde programovat i jako Arduino, ta podpora je už dnes na slušné úrovni, to ale předpokládám víš ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: ESP8266 quick start guide

Příspěvek od fulda »

Mno právě že v oblasti ESP jsem nějak víc mimo, než by jsi si myslel. Takže už jsem jednou slyšel, že se dá programovat jako arduino. Ale nevím, jak to udělat. Ani jaké potřebuji prostředky - program se nahrává pomocí sériové linky jako u jiného arduina? K dispozici je jen jeden sériový port?
(moje zařízení komunikuje 19200 BPS, tak jestli nebude stačit software serial?)

Ještě bych mohl poznamenat, že to co mám je ESP-01 a ESP-01S
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: ESP8266 quick start guide

Příspěvek od Dex »

Já používám prakticky už jenom tyhle https://www.wemos.cc/en/latest/d1/d1_mini.html a na tom odkazu najdeš i přesný postup jak to používat jako Arduino. Stačí to připojit přes USB a šlape to. Soft sériák mi na tom fungoval při 9k6 bezproblémově.

To co máš ty je v principu možné použít taky, ale budeš muset řešit převodník na UART a co si matně pamatuji, tak se tam jeden pin uzemňoval když se to programovalo. Nějak takhle https://www.electroschematics.com/wp-co ... -Setup.png a postup zprovoznění bude stejný jako u toho D1 ovšem v Arduino IDE se bude vybírat něco jako "ESP8266 Generic" místo "D1".

Fakt v tom nehledej nic komplikovaného, tohle není PICka :D
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: ESP8266 quick start guide

Příspěvek od fulda »

OK, asi jsem si našel text s příkladem, kterému rozumím:
https://www.taydaelectronics.com/datash ... SP-01S.pdf
Tak se do toho pozvolna pustím.

Trochu mne překvapuje možnost bootnout z SD
Koukám do schématu a pochopil jsem, že SD a EEPROM sdílejí piny, takže si mohu rozhodnout jedno, nebo druhé?
Pokud bych používal SD, tak na ni mohu přistupovat? Tedy ukládat si na ní soubory?
Existuje nějaký popis použití toho chipu s SD?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: ESP8266 quick start guide

Příspěvek od Dex »

U ESP8266 jsem najednou "ROM" i SD nikdy neviděl a mám takové tušení, že to nejde. U té ESP-01 co máš určitě ne :-) U ESP32 to mám, konkrétně v M5Stack. Bootovat jsem z toho ale nikdy nezkoušel.

Nic proti tomu návodou, ale stačilo si zdrátovat ten obrázek co jsem poslal a v dokumentaci k D1 kouknout na část "jak s Arduinem" a měl by jsi to samé stručněji ;)

U té ESP-01 co chceš použít budeš asi muset použít Rx/Tx co tam jsou, protože je tam málo pinů. Takže pozor na to, že po restartu z toho lezou nějaké bajty. Bude-li na druhém konci něco citlivého, tak to asi bude chtít tranzistor a Tx pustit ven až později. Jeden pin na jeho ovládání tam máš ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: ESP8266 quick start guide

Příspěvek od fulda »

Tak v mezičase jsem dekódoval slovo SDIO, abych zjistil, že to není SD karta, ale linuxové SDIO rozhraní. Tedy například wifina ve tvaru SD karty. S tím se někdy v minulosti experimentovalo. (kapitola 4.2 datasheetu)

(Ten dokument co jsem si přečetl jsem jednoduše nalezl dřív a zdál se mi pochopitelnej)

Ještě mi leží v hlavě dostupnost UARTů. V datasheetu v kapitole 4.6 píšou o dvou. Ten druhý má TxD sdílené s GPIO2, což je bezva, ta je dokonce vyvedená, ale RxD je sdílená s SD_D1, která se potřebuje pro připojení flash. Tak to je smutné. Ještě jsem se nedočetl o tom, že by někdo dokázal používat ten uart 1 pouze pro výstup, tedy jen jeho TxD. To by bylo výhodné, protože bych si na něj mohl buď hodit debug a nebo z něj dělat Tx do svého zařízení a Rx dělat přes U0RxD.
Na PICech je to běžná praxe a porty se takhle křížit mohou a používá se to (do doby než bylo zavedeno PPS, které umožňuje volné mapování periferie na pin)
datasheet píše:UART0 can be used for communication. It supports flow control. Since UART1 features only data transmit signal (TX), it is usually used for printing log.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: ESP8266 quick start guide

Příspěvek od Dex »

Co si pamatuji, tak SDIO bylo třeba v Palmech (myslím T3 a podobné) a tohle rozhraní zvládá klasickou SD kartu, ale právě i Wi-Fi a kdysi jsem viděl i foťák :-)

Pokud jde o ten druhý sériák, tak to bude nejspíš v Arduinu "Serial1" - tak nějak to píšou i tady https://tttapa.github.io/ESP8266/Chap04 ... oller.html
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: ESP8266 quick start guide

Příspěvek od fulda »

Bezva, to je krásná práce, tak už to jen dotáhnout do konce.
Díky
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: ESP8266 quick start guide

Příspěvek od fulda »

Ahoj,

pokrok z bojiště - už mi bliká LEDka, už mám za sebou první http GET, takže směr si bude dobrej.
Ale několik otázek, na které se mi nedaří najít odpověď. Rád bych znal parametry, které se nastavují v board manageru.
Je jich nějak mnoho a já z nich chápu jen velmi malé procento. Občas najdu nějakou stránku, která říká zhruba "nešlo to, tak jsem tohle změnil". Ale neříká CO je tohle a PROČ to předtím, nebo potom nešlo?
ESP-01s_board.png
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět