Pomocí ESP8266 WIFI spojit dvě PC (TX,RX,GND)

Uživatelský avatar
morlor
Příspěvky: 45
Registrován: 07 lis 2013, 14:30
Kontaktovat uživatele:

Pomocí ESP8266 WIFI spojit dvě PC (TX,RX,GND)

Příspěvek od morlor »

Ahoj, poradíte?
Potřebuji připojit PC1 ->USB převodník (TX,RX,GND) na modul ESP8266 <-> ESP8266 USB převodník do PC2.
Pomocí ESP8266 WIFI spojit dvě PC (TX,RX,GND).
Díky Aleš
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Pomocí ESP8266 WIFI spojit dvě PC (TX,RX,GND)

Příspěvek od Dex »

No a s čím přesně je potřeba poradit? Ty ESP si spolu budou muset nějak povídat, asi nejlépe přes TCP. Jedno bude jako server, druhé jako klient. Co přijde na "sériák" se přes TCP pošle na druhé TCP a tam se co přijde přes TCP pošle "sériákem" ven.

Jen musím varovat před použitím ESP8266 jako Wi-Fi AP. To mi nikdy spolehlivě nefungovalo. Obě ESP bych připojil jako Wi-Fi klienta na nějaké klasické Wi-Fi AP, které jim to navzájem přepošle.

Jinak existují hotové krabičky, které umí Serial-To-WiFi Bridge. Některé jdou spojit i mezi sebou navzájem a často jsou docela robustní a ani ne tak drahé. A znám i jiná řešení ;), ale hodně záleží na tom, k čemu to má vlastně sloužit.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
morlor
Příspěvky: 45
Registrován: 07 lis 2013, 14:30
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomocí ESP8266 WIFI spojit dvě PC (TX,RX,GND)

Příspěvek od morlor »

Ahoj díky za pomoc. Určitě dám do cesty AP a obě ESP budou client. Zkoušel jsem to už s modulem HC-12 ale nedosáhne na vzdálenost. Máte někdo nějaký jednoduchý zdrojak nebo odkaz. Zatímco jsem na Google nic příhodného nenašel.
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomocí ESP8266 WIFI spojit dvě PC (TX,RX,GND)

Příspěvek od MartinL »

Sice netuším k čemu to má sloužit, ale nešlo by to jednodušeji = spojit ty PC přes wifi přímo (pokud nemají wifi, tak přidat dongle). Pokud používaný software vyžaduje komunikaci po seriáku, tak lze použít virtuální seriák přes TCP.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Pomocí ESP8266 WIFI spojit dvě PC (TX,RX,GND)

Příspěvek od Dex »

MartinL píše: 02 zář 2020, 18:07 Sice netuším k čemu to má sloužit, ale nešlo by to jednodušeji = spojit ty PC přes wifi přímo (pokud nemají wifi, tak přidat dongle). Pokud používaný software vyžaduje komunikaci po seriáku, tak lze použít virtuální seriák přes TCP.
Taky jsem si říkal, že by to bylo lepší řešení, ale pak jsem si také řekl, že tazatel asi ví proč se ptá, jen nám to neprozradil :D
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Pomocí ESP8266 WIFI spojit dvě PC (TX,RX,GND)

Příspěvek od Dex »

morlor píše: 02 zář 2020, 18:02 Ahoj díky za pomoc. Určitě dám do cesty AP a obě ESP budou client. Zkoušel jsem to už s modulem HC-12 ale nedosáhne na vzdálenost. Máte někdo nějaký jednoduchý zdrojak nebo odkaz. Zatímco jsem na Google nic příhodného nenašel.
a když se dá do Google něco jako "serial to wifi esp" tak to nic nenajde? U mě to funguje docela dobře ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Pomocí ESP8266 WIFI spojit dvě PC (TX,RX,GND)

Příspěvek od fulda »

Hlavně tedy funguje "serial over ethernet" a nebo "serial over TCP/IP". Tam se člověk dozví, že existují nějaké standardy na sériovou komunikaci prostřednictvím TCP/IP a že není potřeba dávat do cesty převodníky USB-Serial + Serial-WiFi, ale mohu si tu první polovinu zajistit rovnou v támci PC. U druhé je pak otázka, co má být na konci, pokud nějaké zažízení neschopné WiFi, tak dejme tomu, ale pokud to má být zase PC s operačním systémem, tak ani tam nepotřebuju žádná kouzla.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Pomocí ESP8266 WIFI spojit dvě PC (TX,RX,GND)

Příspěvek od Dex »

No myslím, že už se hodně posouváme od původního dotazu, ale budiž :D Ještě tedy upozorním na starý dobrý ser2net, který najdete prakticky v každé linuxové distribuci včetně RPi. Pro ESP existují podobná řešení viz. např. https://github.com/jeelabs/esp-link
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
morlor
Příspěvky: 45
Registrován: 07 lis 2013, 14:30
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomocí ESP8266 WIFI spojit dvě PC (TX,RX,GND)

Příspěvek od morlor »

Ahoj,
zatím pro rychlé a přehledné testování budu používat dvě PC v terminálu vidím co se posílá a přijímá.
Potom se připojím na výtah, který má výstup z řídící jednotky RS232.
Potřebuji se spojit a ovládacím terminálem, který má rozhraní RS232.


Následující program připojí PC které má WIFI na AP, k AP se připojí ESP8266 a na telnet komunikuje.
Snažím se udělat "bezdrátový datový kabel" RS232 WIFI RS232.

Kód: Vybrat vše

#include <ESP8266WiFi.h>
const char* ssid     = "qwert";
const char* password = "12345";
WiFiServer server(23);

IPAddress ip(192,168,9,10);
IPAddress gateway(192,168,9,1);
IPAddress subnet(255,255,255,0);

void setup() {
Serial.begin(9600);
WiFi.config(ip, gateway, subnet);
WiFi.begin(ssid, password);

  while (WiFi.status() != WL_CONNECTED) {
    delay(500);
    Serial.print(".");}
server.begin();
}

void loop(){
WiFiClient client = server.available(); 


if (client) {                          
while (client.connected()) {           
if (client.available()) {            
char c = client.read();           
Serial.write(c);}

if (Serial.available() > 0){            
char x = Serial.read();           
client.print(x);}
}

client.stop();
}
}





Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Pomocí ESP8266 WIFI spojit dvě PC (TX,RX,GND)

Příspěvek od Dex »

Podle slova výtah soudím, že se přesouváme z hobby segmentu do něčeho trochu profesionálnějšího ;)

Takže radím osvědčenou klasiku od MOXA např. https://www.moxa.com/en/products/indust ... 50a-series - na straně PC postačí vhodný software, ale je možné tam další touto krabičkou vyrobit opět RS-232.

Pokud je to třeba jen nějaký pokus a má to být levné, tak doporučuji sehnat MikroTika s Wi-Fi a RS-232. Tam pak jde nakonfigurovat "bridge" mezi TCP a RS-232. Na straně PC opět může být jen soft nebo druhý MikroTik.

Hotovo, vyřešeno :D
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Odpovědět