CNC frézka Shapeoko

DavidJK
Příspěvky: 60
Registrován: 24 úno 2013, 23:24

Re: CNC frézka Shapeoko

Příspěvek od DavidJK »

Myslím, že jsme se dostali hodně daleko od původního tématu.
Když se podíváme na http://www.shapeoko.com/ tak uvidíme k čemu je to určený.
Takže pokud si člověk něco podobnýho postaví tak se musí smířit s jistými nedostatky a
tudíž i s nějakou nepřesností. Takže tvrdší materiály budou trochu oskákaný a kolečko třeba nebude tak pravidelný jak by si člověk přál. Pokud se, ale pohybujeme v Hobby modelaření tak +/-0,1mm není nic co by zručný modelář nedopiloval. Otázky zní v jakých rychlosteh posuvu os se pohybují ozubené řemeny na Shapeoko a v jakých přesnostech se pohybují hotové obrobky?
To by si měl člověk rozmyslet a zjistit než začne investovat peníze a čas.
Koukal jsem, že je tam diskuzní fórum, ale v angličtině.
Takže vyzískat parametry a zkušenosti s tímto strojem bude trochu náročnější.

Jen mě trošku štve, že se to ke mě dostalo až teprve teď .
Mohl jsem ušetřit docela dost peněz, protože to co mám bych si potom nepořídil.
http://cnc.inshop.cz/stolni/cncb-3020-s ... ?ItemIdx=0
nazdarek1980
Příspěvky: 15
Registrován: 28 lis 2013, 14:05

Re: CNC frézka Shapeoko

Příspěvek od nazdarek1980 »

jrt píše:
nazdarek1980 píše:Mám ale dosti omezený rozpočet a s Ardurinem se do něj spíše vejdu.
Jen bych připomněl, že pokud půjdete cestou řízení stroje programem LinuxCNC, tak ušetříte i za to Arduino a zároveň získáte mnohem větší možnosti. Ale, protože nic není zadarmo, tak asi strávíte nějaký čas rozchozením toho programu.

Já mám pocit, že nic neušetřím, místo Arduina tam musím mít oddělovací desku, která stojí uplně stejně. Ale jinak se mi ten LinuxCNC moc líbí.

Jinak se zeptám, Vámi výše zmíněné drivery pro KM se dají kombinovat i sněčím jiným, nebo jsou čistě určeny pro Arduino?
Naposledy upravil(a) nazdarek1980 dne 20 pro 2013, 21:38, celkem upraveno 1 x.
nazdarek1980
Příspěvky: 15
Registrován: 28 lis 2013, 14:05

Re: CNC frézka Shapeoko

Příspěvek od nazdarek1980 »

Ještě další všetečná otázka, kolik byste kdo navrhoval počet kroků/mm na opsách X a Y. Jde mi o kompromis mezi přesností a rychlostí. A proč mají kvalitnější komponenty daleko větší posuv na otáčku např. kuličkové šrouby nebo i řemeny.

Právě přemýšlím jaký použít řemen, buď http://www.snailshop.cz/cnc/1140-remeni ... -zubu.html (zuby po 2mm) nebo http://www.cncshop.cz/ozubeny-remeny-htd-5m-15-metraz (zuby po 5mm). Druhá možnost mě přijde na frézku daleko kvalitnější a důstojnější, ale vychází mi hrozně maličko mikrokroků na mm.

Za všechny mázory předem velice děkuji.
viki
Příspěvky: 42
Registrován: 14 pro 2013, 22:23

Re: CNC frézka Shapeoko

Příspěvek od viki »

nazdarek1980 píše:A proč mají kvalitnější komponenty daleko větší posuv na otáčku např. kuličkové šrouby nebo i řemeny.
Třeba už jen proto že jsou vyráběny s větší přesností a kvalitnějších materiálu. Kuličkové šrouby oproti trapézovým mají mnohem menší tření. Zvláště jsou -li kalené a broušené.
nazdarek1980 píše: Druhá možnost mě přijde na frézku daleko kvalitnější a důstojnější, ale vychází mi hrozně maličko mikrokroků na mm.
A jak jsi počítal ten počet mikrokroků na mm? Počet mikrokroku si vyzkoušíš na hotovém stroji.
nazdarek1980
Příspěvky: 15
Registrován: 28 lis 2013, 14:05

Re: CNC frézka Shapeoko

Příspěvek od nazdarek1980 »

Přes kalkulačku na http://www.buildlog.net/cnc_laser/belt_calcs.htm. Samozřejmě přesně si to vyzkouším až na hotovém stroji, ale potřebuju to aspoň dopředu přibližně vědět, abych podle toho koupil komponenty. (řemenici a řemen).

Jestli jsem dobře pochopil tvoji odpověď, tak kvalitní komponenty tolik kroků nepotřebuju abych dodržel přesnost a budu k tomu mít i rychlost !!!???
viki
Příspěvky: 42
Registrován: 14 pro 2013, 22:23

Re: CNC frézka Shapeoko

Příspěvek od viki »

"Elektronická přesnost "(nebo rozlišení) se u sroubu pocita jako:
rozlišení=stoupání šroubu/(počet kroků motoru na otáčku*počet mikrokroku na jeden krok)

z toho:
počet mikrokroku na jeden krok=stoupání šroubu /(počet kroků motoru na otáčku*rozlišení)

U toho řemenového pohonu použiješ místo stoupání šroubu obvod řemenice na roztečném průměru.
rozlišení=obvod řemenice na roztečném průměru/(počet kroků motoru na otáčku*počet mikrokroku na jeden krok)

z toho:
počet mikrokroku na jeden krok=obvod řemenice na roztečném průměru /(počet kroků motoru na otáčku*rozlišení)

obvod řemenice na roztečném průměru=pi * roztečný průměr řemenice

Kvalita komponentů tuhle "elektronickou přesnost " neovlivňuj, ale provedení a zpracování ovlivňuje mechanickou přesnost - vůli v jednotlivých uloženích a převodech. A také max. rychlost která je větší protože např. broušený šroub má nižší třecí sílu oproti např. válcovanému trapézáku.

Jestli si ale koupíš řemenici za 1Kč a nebo za 1000Kč bude šlapat úplně stejně.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: CNC frézka Shapeoko

Příspěvek od jrt »

nazdarek1980 píše:Já mám pocit, že nic neušetřím, místo Arduina tam musím mít oddělovací desku, která stojí uplně stejně. Ale jinak se mi ten LinuxCNC moc líbí.
Nemusíte, ale musíte dát pozor, abyste nezničil paralelní port. Je tedy vhodnější použít externí paralelní port do slotu, než port integrovaný na základní desce, který ostatně nová PC už ani nemají.
Jinak se zeptám, Vámi výše zmíněné drivery pro KM se dají kombinovat i s něčím jiným, nebo jsou čistě určeny pro Arduino?
Tyhle drivery jsou naprosto univerzální a dají se použít s jakýmkoli mikrokontrolérem nebo programem pro PC, který pro řízení používá signály STEP a DIR.
jrt
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: CNC frézka Shapeoko

Příspěvek od jrt »

nazdarek1980 píše:Právě přemýšlím jaký použít řemen, buď http://www.snailshop.cz/cnc/1140-remeni ... -zubu.html (zuby po 2mm) nebo http://www.cncshop.cz/ozubeny-remeny-htd-5m-15-metraz (zuby po 5mm). Druhá možnost mě přijde na frézku daleko kvalitnější a důstojnější, ale vychází mi hrozně maličko mikrokroků na mm. Za všechny názory předem velice děkuji.
Pokud chcete frézku na "hraní" jak byl váš původní záměr, pak je v podstatě jedno, který z řemenů použijete, ale ten HTD5 je jednak tužší, jednak silnější a tak vám bude vycházet větší průměr řemenice a tím pádem i větší posuv na jeden krok motoru.
Pokud jste změnil názor a budete chtít stavět výkonnější stroj, pak raději zvolte jiný způsob pohonu - trapézový nebo kuličkový šroub. Ale v tom případě už nemá smysl použít lineární vedení OpenRail...
Ale to už je - jak říká klasik - zase úplně jiná pohádka a možná by bylo lepší se s dotazy na konstrukční řešení takového stroje přesunout na specializované diskusní fórum c-n-c.cz.
Nebuďte ale zklamán, pokud se vám tam ihned dostane rad typu "pokud stroj neváží alespoň tunu, není k ničemu" "stavět stroj z hliníku je nesmysl" a pod.
jrt
nazdarek1980
Příspěvky: 15
Registrován: 28 lis 2013, 14:05

Re: CNC frézka Shapeoko

Příspěvek od nazdarek1980 »

Samozřejmě stavím si stroj hlavně pro radost, ale chtěl bych mít stroj co nejlepší ! (jistě v dané kategorii) :-)
nazdarek1980
Příspěvky: 15
Registrován: 28 lis 2013, 14:05

Re: CNC frézka Shapeoko

Příspěvek od nazdarek1980 »

Tak mechaniku mám do nějaké fáze celkem pořešenou. Ale stále si uplně nevím rady, jakou vhodnou elektroniku k tomu dát. Jsem si plně vědom, že po mechanické stránce je to spíše taková hračka než cokoliv jiného, ale ovládání bych chtěl, aby se co nejvíc blížilo dospělé frézce. Takže Ardurino určitě neé, moje představa je Mach 3 nebo LinuxCNC, nejlépe oba systémy. Samopzřejmě nechci do toho moc zahučet finančně (navíc k Shapeoku to nemá asi smysl), ale chtěl bych využít co nejvíce z výše jmenovaných softwarů. S tím, že k tomu budu muset udělat samostatný počítač, tak s tím nemám problém. Zatím mě do oka nejvíc padlo toho : http://www.cnc1.eu/sk/h5controller.htm , ale uplně rozhodnutý nejsem a bral bych i jiné návrhy, s kterými třeba máte zkušenosti Vy.

Motory bych mít tyto : Microcon SX23-1414, ale ještě můžu udělat změnu v odjednávce.


Pochubte se prosím, co kdo používáte za CNC řízení ať už na Shapeoko nebo i na něco trochu jiného .Díky....
Odpovědět