Přesnost měření na vstupech

daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Přesnost měření na vstupech

Příspěvek od daton »

Jo přesně taklhle to mám udělané a jen jsem chtěl teoreticky vědět zda je lepší a účelnější prát ten for next čtyřikrát nebo zda stačí jednou. Popravdě větší chybu tam potom zanese kolísání napětí na těch aku jednak odběrem a také nabíjením, proto měřit přesné napětí aku lze jen v noci kdy se nedobíjí ani nezapínají žádné spotřebiče a to zase nekontroluji ja :D tak že pokud to je na 2desetiny tak je to super. Ale jen mi vrtá hlavou (protože to jsem nezkoušel) zda při například pouze jednom sejmutí hodnoty nikoliv průměrování by tam byla skutečně taková chyba,která by se nevešla ani do mé povolené odchylky tedy 0,2V.
HonzaD
Příspěvky: 12
Registrován: 17 bře 2020, 12:39

Re: Přesnost měření na vstupech

Příspěvek od HonzaD »

Jedná-li se o měření baterie (a nechci-li měřit její vnitřní odpor poklesem napětí při zátěži, kde by možná přemíra filtrování vadila), stačí obvod z obrázku s odpory libovolné rozumné velikosti (do 1M to musí být v pohodě, neleží-li to ve vodě) a kondenzátorem cokoliv od 1n do "nekonečna" a přesnější to asi udělat není možné. Netřeba zahazovat výsledky, jestli se námahat s průměrováním nevím. Snad ani ne. Jestli, tak pár hodnot. Pokud se hodnoty naměřené těstně za sebou ličí o víc než 1-2 LSB, je něco špatně.
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Přesnost měření na vstupech

Příspěvek od aladin »

Nebo se dá zjišťovat jestli kolísá napájecí napětí, buď zenerkou do ADvstupu, nebo externí reference do Uref
reference-5v.png
reference-5v.png (6.34 KiB) Zobrazeno 5489 x
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Přesnost měření na vstupech

Příspěvek od daton »

Jasně moc děkuji pánové za přínosné myšlenky. Nějak už to vymyslím. Průměrná hodnota napětí je 12V tedy střed bude na 12V a proud děličem nastavím na těch 0,5mA to by mělo stačit. Díky všem
Ještě snad dotaz jak moc je přesný ADC ADS1115 jaké má nectnosti a máte s ním někdo zkušenosti? Má také problém s kapacitou a je třeba tam taky dělat průměrování?
HonzaD
Příspěvky: 12
Registrován: 17 bře 2020, 12:39

Re: Přesnost měření na vstupech

Příspěvek od HonzaD »

No co si pamatuji z hlavy a po rychlém prolétnutí datasheetu
1) Přesnost bych očekával výrazně vyšší než u Arduina.
2) Vstupní impedance je v řádu jednotek megaohmů.
3) Je to sigma-delta ADC, takže jedno měření trvá relativně dlouho (myslím, že tady je to fuk).
4) Ke vstupu bych stejně dal kondenzátor "pro jistotu".
5) Jestli bude z Číny, tak samozřejmě nelze 100% věřit hodnotám z Datasheetu, ale po letmém překontrolování bych výše uvedenému věřil. Ono je totiž otázka, co je "opravdická hodnota". Přesnost napěťové reference 1% už je docela dost a (o moc) lepší sehnat lze těko - ale to je 100mV/10V! Takže když ADS1115 bude ukazovat o 100mV jinak než multimetr kdo má pravdu?
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: Přesnost měření na vstupech

Příspěvek od micer »

ad5/ Reference 0,1%, navíc s vhodně volenou hodnotou za dvacku https://www.tme.eu/cz/details/mcp1501t- ... echnology/ ... nebo by tahle byla lepší? https://www.tme.eu/cz/details/mcp1501-4 ... echnology/ , fakt nesehnatelný a drahý. A pokud by šlo o přesnost 0,01%, tak taky jsou, jen zhruba 10x dražší.

Když mi jde o přesnost, tak prostě nepoužívám interní reference. Nebo přinejmenším si to zkalibruju podle měřáku, ale základní předpoklad je, že to není něco za stovku z hobbymarketu. Nebo si ten měřák půjčim, zajdu za ním. Stabilita bývá podstatně lepší než přesnost z výroby, tím si taky trochu pomůžu, přinejhorším termostatuju, to není nic složitého.

Pokud jde o to, čemu mám věřit, jestli referenčnímu zdroji nebo měřáku, tak když je to Fluke 8846, tak já osobně mám v tom jasno ...
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Přesnost měření na vstupech

Příspěvek od daton »

Díky za odpovědi tak že u toho ADS asi nebude potřeba průměrovat (zřejmě by to dost natahovalo čas). Chci mít dvě tyto ads připojené k arduinu tak že přesnost bude lepší. Zřejmě ADS nebude vhodné k tomu halovému měřidlu proudu který je třeba průměrovat hodně.
HonzaD
Příspěvky: 12
Registrován: 17 bře 2020, 12:39

Re: Přesnost měření na vstupech

Příspěvek od HonzaD »

Tak principem sigma-delta ADC je průměrování spousty vzorků s malou přesností, takže si myslím, že by to neměl být zásadní problém.

A to s tou referencí byla blbost, už je to déle, co jsem na to koukal. Asi jsem tenkrát usoudil, že vyšší přesnost než 1% nemá smysl a pak se mi to v paměti pomíchalo.
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Přesnost měření na vstupech

Příspěvek od aladin »

Honzo - a to podle mého obrázku se zenerkou - do jaké přesnosti se vejdu? Myslel jsem to tak, že budu porovnávat napájecí napětí na děliči se zenerovým a podle toho mohu posoudit kolísání napájecího napětí. Kondíky 100n nekreslím, ty dávám všude jako smetí (0805) :-) 8-)
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: Přesnost měření na vstupech

Příspěvek od micer »

To se hodně špatně odpovídá, i Zenerky jsou každá jiná a pokud je napájení 5V a Zenerka 4V, tak na odporu bude 1V +/- ta změna napájení, a ta se hodně projeví na proudu, a ten se hodně projeví na napětí na Zenerce. Takže bych v první řadě navrhnul dvě levné změny.
1/ Buď tam nechat Zenerku, ale na o trochu menší napětí tak 3 - 3,5 V, ale napájet ji místo přes rezistor přes zdroj proudu LM334 (to je asi horší možnost a s počítáním přesností je to pořád kvůli neznámé Zenerce jaksi mimo)
2/ Nebo tam místo Zenerky vrazit TL431, případně si napětí na něm zvýšit, ale opět max na 3 - 3,5 V. To by bylo mnohem stabilnější a nezávislejší na napájecím napětí (a tady už by ta přesnost šla spočítat, ale jako výchozí bod by musel být interval pro napájecí napětí a rozsah teploty)

jen pro info, třeba zenerka BZX79 na 3,3 V má toleranci 2 nebo 5% podle podtypu a teplotní drift -2,4 mV/K (největší vliv bude mít ale změna proudu)
TL431 má toleranci (své reference 2,495 V) 1%, a teplotní změnu pro 0 - 40 stupňů C nejhůř 1 mV/K, ale kolem 25 stupňů je to 0 mV/K,
Odpovědět