Přesnost měření na vstupech

aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Přesnost měření na vstupech

Příspěvek od aladin »

Pokud použiji "lepší" referenci než zenerku, tak už rovnou mohu použít AMS1117, LDO, jako referenci z 5V na 3,3V. A je potom lepší dát 3,3V jako referenci arduina do Uref (ono ho má obvykle na sobě) nebo porovnávat na ADvstupu ? přesnost je 3,235V až 3,365V, http://www.farnell.com/datasheets/17764 ... 1586616930
A ještě jeden dotaz - když je nějaké výstupní rozpětí, znamená to že se může měnit, nebo je tam fixní chyba?
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: Přesnost měření na vstupech

Příspěvek od micer »

No, nevim, AMS1117 jako stabilizátor dobrý, ale jako reference? Má hodně velký rozptyl a teplotní drift.
Výstupní napětí se mění přinejmenším s teplotou (nejen okolní teplotou, ale také zahříváním čipu), do jisté míry i se vstupním napětím, se stárnutím součástky atd. Ale to poslední už je malý vliv a probíhá velmi pomalu.

Já bych to takhle složitě neřešil, stejně plave i přesnost převodu AD. Prostě zajistit solidní referenci, stabilní vyhlazené napájení procesoru a to je všechno. Jestli je potřeba víc, tak slušný převodník.
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Přesnost měření na vstupech

Příspěvek od aladin »

Stále si myslím, že chybí podstatná část zadání - k čemu to má být?
Jestli má být přesnost 0,2V, proč?
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Přesnost měření na vstupech

Příspěvek od DavidO »

Já do analogového světa až tak moc nevidím, ale připomenul bych další důležité věci, které tu ještě nezazněly. Je důležité si přečíst i datasheet a splnit požadavky, především jak se to správně má použít po stránce programové a taky samozřejmě ohledně zapojení (píšou tam zase jiné věci, než co tu v diskusi už zazněly).

Nenapsal jsi, který čip máš, ale budu předpokládat ATmega328P, jinak bys to doufám zmínil. V datasheetu jsou popsána důležitá omezení, některá se týkají zapojení, např. "AVCC must not differ more than ±0.3V from VCC.", "Keep analog signal paths as short as possible. Make sure analog tracks run over the analog ground plane, and keep them well away from high-speed switching digital tracks." To si musíš ověřit, jestli tvé Arduino splňuje - neřekls, které a jestli je oficiální podle standardního zapojení nebo to je čínský klon s pozměněným zapojením a součástkami neznámých (nebo i známých ale obvykle nechvalně) kvalit. Ale ať tak či tak, nevím, že by jakékoli Arduino bylo navrženo s dodržením požadavků ausgerechnet pro ADC. A konec cesty, zapojení Arduina ke zbytku světa - bastldeska nebo i patice na univerzálce nejsou zrovna symbolem čistoty signálu, k tomu obvyklý šmodrchel z drátků a nedefinované vlastnosti připojení k měřenému bodu pomocí tkaniček od bot atd.

Dále datasheet uvádí, jak se to má provozovat, např. "The user is thus advised not to write new channel or reference selection values to ADMUX until one ADC clock cycle after ADSC is written." Nebo "Special care must be taken when updating the ADMUX Register ... " a postup, jak měnit kanál v Single Conversion mode a Free Running mode. Splňuje to tvůj software? Nebo že pro přesnější výsledek je sleep režim ADC Noise Canceler - opravdu AVR uspáváš?

Doufám, že to nevyznělo moc negativně, nedejbože útočně. Cílem bylo upozornit na hromadu dalších typických výzev problémů.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Přesnost měření na vstupech

Příspěvek od daton »

Ahoj všichni
Re aladin - ono není co zadávat. Je to prostě monitorující systém akumulátoru co se dobíjejí ze solárů. To slůvko monitorující je zásadní, protože atrduino nic neřidí vlastně jen dvě relé, která připínají další aku, když se dosáhne na hlavním aku 15V a to není kritický systém. Řízení dobíjení je řešeno přes omezovací regulátory vzlášt. Navíc niklokadmiové akumulátory z 80 let minulého století si nechají líbit jak hluboké podbití, tak i přebití (to jim dokonce dělá dobře) tak že skutečně nejde o kritický systém, ale jen o monitorující systém, kde mi rozptyl hodnot +-0,2V nevadí. Skutečnost je taková, že se naměřené hodnoty arduinem neliší zpravidla ani o jednu desetinu, když provádím kontrolní měření multimetrem FLUKE.

re DavidO netuším jaké rozdíly mohou být v těch arduinech, osobně jsem zatím žádné(kromě jednoho šmejdu co měl čip asi 6x6mm - menší než u ostatních nano) neviděl. Používám klasické nano, které ma i v sobě nahraný program pro nano například odtud (některá ood jiných výrobců mají nahraný program z decimily)

https://www.aliexpress.com/item/3295165 ... c4d0 UH4ML

a fungují dobře, žádné ujíždění jsem nezaznamenal.
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Přesnost měření na vstupech

Příspěvek od aladin »

Re daton: zadání jsem tušil - žádná raketová věda. Stačí dobře stabilizovat napájecí napětí a zajistit neohřívání měřících odporů a pak případně udělat empirickou konverzní tabulku hodnot na napětí. Takové systémy mě (a milionům bastlířů po celém světě) fungují dlouhodobě a bez poruch, navzdory akademikům nebo průmyslníkům pomlouvající arduino . Proto jsem opakovaně zmiňoval zadání. AVR mega není žádný výkřik techniky, ale to co umí je skvělý pracant :-)
Coronaviru zmar! Nazdar 8-)
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
Odpovědět