K tématu: Processing – programovací jazyk pro děti a důchodce

Odpovědět
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

K tématu: Processing – programovací jazyk pro děti a důchodce

Příspěvek od fulda »

Reakce na článek: Processing – programovací jazyk pro děti a důchodce.

Ahoj,

Taky se považuji za programátorského dinosaura, který také porovnává programovací jazyky s assemblerem a turbo paskalem.
Proto bych velice rád upozornil na fakt, že turbo paskal ještě není tak docela mrtvý a že existuje dokonce multiplatformní verze Free Pascal s poměrně příjemným prostředím Lazarus, které nápadně připomíná Delphi.

P.S. Sériový port v něm funguje bezvadně :)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: K tématu: Processing – programovací jazyk pro děti a důchodce

Příspěvek od Dex »

Původně jsem chtěl psát Petrovi email, ale když už máme to fórum ;)

Já se taky považuji za dinosaura srovnávajícího vše s Turbo Pascalem případně nějakou variantou Basicu. Free Pascal je určitě dobře použitelný. Pak je také zajímavý QB64 - takový moderní Basic (pořádnou reálnou zkušenost s ním ale nemám).

Python bych rozhodně nezatracoval i když ta absence složených závorek se mi také nelíbí :) Tam je přenositelnost hodně snadná. Pochopitelně pokud se nepoužívají věci specifické pro konkrétní platformu. Třeba sériové porty nebo síťové věci fungují perfektně. Na univerzální rychlé prototypování asi nic lepšího neznám. Na jednoduchou grafiku je moc užitečný Pygame (ne, není to jen na hry ;)).

Processing taky není špatný, to je fakt, i když třeba sériový port na Windows byl docela dlouho v kategorii "vyšší dívčí". To už ale asi neplatí, ale nezkoušel jsem.

Pro hrátky v prohlížeči doporučuji sledovat https://webassembly.org/

Mno a takhle by se dalo pokračovat ještě hodně dlouho, protože zajímavých jazyků je docela dost (aktuálně třeba Go či Rust).
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: K tématu: Processing – programovací jazyk pro děti a důchodce

Příspěvek od pgerla »

Processing je nejsnažší možnost jak si rychle napsat aplikaci pro tablet/mobil s Androidem. Tak na takové domácí bastlení ideální věc.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: K tématu: Processing – programovací jazyk pro děti a důchodce

Příspěvek od Dex »

Na jednoduché "mobilování" je také populární MIT App Inventor a pokud máte iOS (Apple) tak hodně populární je Pythonista.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Odpovědět