Priľnavosť kolesa

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
cmeliak

Priľnavosť kolesa

Příspěvek od cmeliak »

Dobrý deň,
postavil som si robota linefollowera, ktorý má kolesá navrhnute ako možno vidieť na obrázku. Koleso je z plastu a do drážky ktorá tam je som vložil gumičku a predpokladal som že bude plniť funkciu ako pneumatiky. Avšak nebol to najštastnejší nápad pretože táto gumička má dosť malú priľnavosť. Doma bol robot skúšaný na plávajúcej podlahe avšak v škole to mám ako maturitnú prácu a tu je povrch z gumolitu a pri obchádzaní prekážky robot prešmikuje a len kedy tedy sa mu podarí obísť prekážku. Preto by som chcel poradiť ako by sa jednoducho dala zvýšiť priľnavosť tejto pneumatiky ? napadlo mi urobiť do gumičky nejaké zárezy pomocou ožíkaa avšak nechcem riskovať roztrhnutie.
Přílohy
Bez názvu.png
petr-kubac
Příspěvky: 96
Registrován: 24 úno 2013, 15:43
Bydliště: Frydek - Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: Priľnavosť kolesa

Příspěvek od petr-kubac »

Zkoušel jsem dvě možnosti
1. Místo gumičky "housenku" ze sanitárního silikonu (takhle jsem měl udělaná kolečka pro Sumo)
2. Zdaleka ne tak estetická možnost - natřít gumičku chemoprénem a nechat zaschnout - chemopren jako kontaktní lepidlo je mírně lepivý i po zaschnutí a tak se na něj časem nalepí všemožná špína, ale během maturity by to mělo fungovat.
"The best computer language is a solder" - "Nejlepší programovací jazyk je pájka" - Bob Pease
http://petr-kubac.blog.cz/
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Priľnavosť kolesa

Příspěvek od jrt »

1. Ty "gumičky" jsou O kroužky?. Jestli ano, pak se vyrábějí též silikonové, které mají mnohem větší přilnavost.
2. Guma se dá naleptat benzínem, povrch jě pak nějakou dobu lepkavý a přilnavý. Ale pozor, takhle naleptaná guma špiní!
3. Dráhoví modeláři mazali kolečka modelů kvůli přilnavosti Rheumosinem, aktivní látkou, která gumu naleptala, byl myslím kafr.
4. Mazáni na kola RC modelů se používá stále.
jrt
cmeliak

Re: Priľnavosť kolesa

Příspěvek od cmeliak »

Prepáčte ale dáko nechápem čo je to tá "housenka" zo sanitárneho silikonu. Myslíte tým zaschnutý silikón alebo čo ? :oops: Pravdepodobne sa mi to nepodarý vyriešiť narýchlo a prekážku nepoužijem. Ale aj tak ďakujem za rady, a áno ide o O-krúžky a pravdepodobne siahnem po ich silikónovej náhrade ako ste uviedli aby na Istrobotovi som takéto problémy nemal.
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: Priľnavosť kolesa

Příspěvek od hubacekp »

Podle velikosti kol posuď, zda bys mohl použít ustřižený proužek z duše jízdního kola a navléknout na kolo - jsou různé rozměry duší a mohlo by to být lepší než O kroužek.
pozn: k předchozímu příspěvku do googlu zadej "sanitární silikon" a prohlídni "google obrázky". Pochopíš jaký silikon. :-)
petr-kubac
Příspěvky: 96
Registrován: 24 úno 2013, 15:43
Bydliště: Frydek - Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: Priľnavosť kolesa

Příspěvek od petr-kubac »

Tak tady mám obrázek jak takové kolečko udělané postupným nanášením sanitárního silikonu na otáčející se kovový "disk" vypadá http://petr-kubac.blog.cz/1302/naraznik-nenaraznik

Dokonce i ten dřevěný "model robota" má na radlici nanesenou vrstvu silikonu - pracuje se s tím docela dobře - nanesete to jak to dělají instalatéři a rukou namydlenou v mýdle dotvarujete a vyleštíte do vysokého lesku - což ovšem nesnižuje přilnavost silikonu.

O kroužky dneska jsou spíše z PVC než z gumy - ani se nedivím, že Vám kloužou.
"The best computer language is a solder" - "Nejlepší programovací jazyk je pájka" - Bob Pease
http://petr-kubac.blog.cz/
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Priľnavosť kolesa

Příspěvek od jrt »

Teď jsem si konečně vzpomněl (ta hlava!). Na kolečko postačí navléct kroužek správné šířky, ustřižený z prstu gumové rukavice s protiskluzovou úpravou.
jrt
cmeliak

Re: Priľnavosť kolesa

Příspěvek od cmeliak »

otázka mimo túto tému avšak banálna má názov H-mostík aj nejaký iný názov pretože minule keď som to povedal pred učiteľom tak si hneď predstavil usmerňovací mostík a na mature nechcem vyzerať ako debil takže ako to mám nazvať ? :D
cmeliak

Re: Priľnavosť kolesa

Příspěvek od cmeliak »

A taktiež ďakujem za odpovede určite niektoré vyskúšam hlavne tú rukavicu
Viper707

Re: Priľnavosť kolesa

Příspěvek od Viper707 »

cmeliak píše:má názov H-mostík aj nejaký iný názov ?
Reverz :P

Prip.: elektronický regulátor obojsmerný ( alebo s reverzom ), alebo ako by povedala staršia generácia: "elektrické relé" :D
PS: Keď chceš byť na mature frajer povedz im: elektronický regulátor s impulzným riadením a elektronicky riadením zmyslom otáčania typu H-bridge. Sa tam z toho pototo :D
Odpovědět