Výroba pneumatiky na MiniSumo - Pogumování

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
StavJi
Příspěvky: 9
Registrován: 18 říj 2014, 09:43

Výroba pneumatiky na MiniSumo - Pogumování

Příspěvek od StavJi »

Zdravím zdejší osazenstvo,

momentálně pracuji na svém prvním robotovi a narazil jsem na problém jak vyrobit pneumatiky?

Zkoušel jsem návod dle blogu p. Petra Kubáče, ale bez úspěchu. Respektive podvedlo se mi vytvořit pneumatiku, ale na povrchu byly prohlubně a celkově vykazovala velké nerovnosti (na stěrce se zasekl kousek silikonu a bylo vymalováno). Proto jsem pneumatiky odstranil ...

http://jiri.stavelik.sweb.cz/Sumo.png

Poradíte někdo jak na to? Díky moc.
Bodie
Příspěvky: 110
Registrován: 05 kvě 2013, 17:52

Re: Výroba pneumatiky na MiniSumo - Pogumování

Příspěvek od Bodie »

Pneumatiky a jejich výrobu jsme tady řešili už dřív, i když to bylo u sledovačů.
Zde přidávám odkaz:
viewtopic.php?f=44&t=101&start=30#p441
StavJi
Příspěvky: 9
Registrován: 18 říj 2014, 09:43

Re: Výroba pneumatiky na MiniSumo - Pogumování

Příspěvek od StavJi »

Aha, tak to jsem si při projíždění fóra nevšiml. Díky.

Je jedno jaký dvousložkový silikon použiju nebo jsou v nich nějaké rozdíly? (nějaký typ)
Bodie
Příspěvky: 110
Registrován: 05 kvě 2013, 17:52

Re: Výroba pneumatiky na MiniSumo - Pogumování

Příspěvek od Bodie »

No určitě jsou rozdíly. Asi bych doporučil něco ne zrovna tvrdého, spíš naopak. Čím měkčí, tím přilnavější. Ale není to taky všechno, záleží i na konkrétním složení hmoty. Chce to zkusit pohledat a asi vyzkoušet. U nás se kdysi dělaly pneumatiky na fotbal robotů z Lukoprenu, konkrétně myslím N 1522, ale přijde mi, že výsledky nejsou nic extra. Asi je potřeba docela hladká forma, a pak ten povrch ještě zbrousit a poupravovat.
Uživatelský avatar
eMZet
Příspěvky: 133
Registrován: 24 úno 2013, 15:02

Re: Výroba pneumatiky na MiniSumo - Pogumování

Příspěvek od eMZet »

Ahojte.

Venoval som sa MiniSumom niekolko rokov. Karieru som ukoncil na Robotic Day v Prahe peknym 3. miestom. Prve pneu som urobil tak, ze som v Baumaxe kupil gumene zarazky na dvere a tie som pomocou pripravku upol do vrtacky. Na sustruhu som si dal ten pripravok vyrobit. Pripravok obsahoval osku s bocnicami na koleso. Bocnice boli o cca 2mm vacsie ako samotne koleso. Potom som naniesol sanitarny silikon co sa pouziva na lepenie akvarii. Vylesteny antikorovy plech som natrel silikonovy olej aby sa silikon nelepil. Oprel o bocnice a pomaly roztocil vrtackou koleso. Silkon sa rovnomerne rozotrel a co vytlacilo som dal prec. V kazdom pripade to nebolo podla mojich predstav. Tak som sa vrhol na inu koncepciu.

Na sustruhu som si dal vytocit zaklad kolesa a formu z mosadze. Od zubnych technikov som si zohnal silikon co sa pouziva na vyrobu zubnych odtlackov. Formu som vylestil, aby bola uuuplne leskla. Do formy som uchytil zaklad kolesa a do vzniknutej medzery som nalial silikon. Po vytvrdnuti vznikla kraasne makkucka pneumatika. problem bol, ze zubarsky silikon nelepi a teda sa neprilepil ani na koleso, co sposobovalo vyzuvanie. Tak som zmenil koncepciu zakladu kolesa, aby obsahovala drazky. Po odliati sa uz nic nevyzuvalo.
V Polsku je robot ENOVA - so zelenou znackou na vrchu co vyhrava da sa povedat vsade kde pridu. Od chlapcov z Polska som zistil, ze miesto silikonu pouzivaju nejaky specialny makkucky polyuretan. Tie ich kolesa su akoby lepkave, ale nie az tolko aby porusovali pravidlo, kde sa robot umiestni na A4 papier a ten nesmie ostat prilepeny na kolesach po zdvihnuti robota.

Pneumatiky v akcii na sutazi v Polskom Rybniku - 3. miesto. Robot LUMP so zelenymi kolesami
V pripade akychkolvek otazok sa pytajte.
StavJi
Příspěvky: 9
Registrován: 18 říj 2014, 09:43

Re: Výroba pneumatiky na MiniSumo - Pogumování

Příspěvek od StavJi »

Díky moc za rady.

Ještě se zeptám:
1) Je nutnost mít formu z mosazi?
2) Není problém po vylití silikonem s přilepením na stěny formy? Stačí namočit formu v jaru?
3) Jak dostanu silikon do formy, když potřebuju například sílu pneumatiky do 5mm?
Uživatelský avatar
eMZet
Příspěvky: 133
Registrován: 24 úno 2013, 15:02

Re: Výroba pneumatiky na MiniSumo - Pogumování

Příspěvek od eMZet »

1. Ja som volil mosadz z dovodu lahkeho vylestenia do uplneho lesku.
2. Zubarsky silikon nelepi a teda sa neprilepil ani na steny formy. Ak by sa pouzival iny silikon, tak by som formu natrel pred vylievanim nejakym separatorom. Ja pouzivam homemade separator a to rozpustenu sviecku v tech. benzine. Benzin sa odpari a ostane parafinovy film, na ktory sa silikon neprichyti.
3. Ak zaklad kolesa ma vonkajsi priemer napr. 30mm a forma bude mat vnutorny priemer 40mm vznikne 5mm medzera, do ktorej sa naleje silikon a teda bude mat koleso 5mm pneumatiku.
StavJi
Příspěvky: 9
Registrován: 18 říj 2014, 09:43

Re: Výroba pneumatiky na MiniSumo - Pogumování

Příspěvek od StavJi »

Já to spíš myslel z pohledu viskozity. Nevím jak moc tekutej je zubařskej silikon a taky jestli ho seženu (a vypadá docela draze v porovnání s tím kolik potřebuju). Klasickej sanitární silikon co znám zrovna neteče ...
Uživatelský avatar
eMZet
Příspěvky: 133
Registrován: 24 úno 2013, 15:02

Re: Výroba pneumatiky na MiniSumo - Pogumování

Příspěvek od eMZet »

Klasicky sanitarny sa da tiez riedit tech. benzinom no nemam skusenosti ci sa da potom s nim odlievat. Zubarsky je konzistencia taky tekutejsi med. Ja som mal to stastie, ze technik mi dal obe zlozky cca 500g zdarma. Ono je to pre nich spotrebny material. Treba sa popytat ci by neodliali cca 3 dcl z kazdej zlozky. Pouziva sa na dublovanie. Oni beru v 5l baleniach vacsinou

Je to nieco taketo
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Výroba pneumatiky na MiniSumo - Pogumování

Příspěvek od jrt »

Pokud nedostanete lékařské silikony zdarma, tak na ně zapomeňte, protože cena je (díky zdravotním atestům) závratná.
Tadyjsem udělal přehled dodavatelů licích a formovacích plastů a vsadím se, že si něco vyberete. Takzvané "amatérské" plasty se dodávají i v malých baleních.
Další možností je použít na pneumatiky Plasti Dip.
jrt
Odpovědět