Jak vymenzit vůli

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Jak vymenzit vůli

Příspěvek od kolbaba71 »

Nechal jsem si vyříznout několik plechových dílů pro pokusy se svítilnou. Jedním z nich je i páka, kde jsem si nechal vyříznout otvor ve tvaru "D" pro pohon elektromotorem s převodovkou. Jelikož jsem změřil osu jen jednou, tak jsem zjistil, že ač jsem díru udělal na "nulu" s tím, že ji později případně rozpiluji, zjistil jsem, že už neupravený kus má slušný vakl. Jak se tohoto vaklu můžu zbavit? Mám tam vůli cca 0,1mm. Nechci to lepit či nějak jinak nerozebiratelně spojit s páku s motorkem. Síly na otáčení nebudou nějak extra velké, nicméně bude na tom viset polovina z asi 2,5kg, takže hybnost tam bude citelná. Napadlo mě zkusit nějaký malý klínek, zkusit nějakou vložku 3D tiskem, heftnout na plech kapku sváru a dopilovat to či či otvor zmenšit epoxidem a opět dopilovat. Ale ani jedno z těchto řešení se mě nelíbí.
Boční pohled- Červená čára odděluje pevnou a otočnou část
Boční pohled- Červená čára odděluje pevnou a otočnou část
Samostatná páka. Červeně zvýrazněný inkriminovaný otvor
Samostatná páka. Červeně zvýrazněný inkriminovaný otvor
Edit: Tak mě napadlo, že bych mohl okolí otvoru poklepáním důlčíkem a otvor by se mohl trochu stáhnout. Pokud nikdo neporadí lepší řešení, tak to zkusím.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Jak vymenzit vůli

Příspěvek od jrt »

Zdá se, že ta jistá "nejmenovaná firma" se neobtěžuje s korekcí šířky řezu, že?
Pro vyzkoušení vraž mezi páku a plošku na hřídeli notoru klínek, který vůli vymezí, ale do budoucna to předělej. Při takovém zatížení se rychle vymačká díra v plechu nebo se ˇžvejkne" hřídel motoru.
jrt
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Jak vymenzit vůli

Příspěvek od aladin »

Korekci jsem dělal vždycky sám. Pochybuji, že se tím bude někdo chtít z laseristů zabývat v rámci základní ceny, když neví, jestli s tím náhodou autor už nepočítal.
PS: je rozdíl s šířkou řezu u oceli, plastu a překližky? předpokládal jsem obvykle 0,2mm
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Jak vymenzit vůli

Příspěvek od aladin »

Jinak asi bude lepší si nechat vyrobit nový díl, než "opravovat" stávající.
A jeden zde nejmenovaný člověk mně radil, že laser je jen polotovar a přesná díra se dělá výstružníkem. tak mám tedy 4: 3+4+5+6mm (už nevím jaké H) a s těmi jsem si zatím vystačil
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vymenzit vůli

Příspěvek od kolbaba71 »

Problém není nepřesná výroba nebo návrh, ale křivý čínský hřídel. Bohužel jsem udělal tu chybu, že jsem ji neměřil v místě, kde páka bude, ale kousek vedle.
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Jak vymenzit vůli

Příspěvek od aladin »

Křivá hřídel? Na motoru?
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vymenzit vůli

Příspěvek od kolbaba71 »

Není křivá, jen lehce šikmo zbroušená. Je tak o 0,1-0,2mm tenčí, než místo, co jsem původně měřil. Ale i tak to stačí.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Jak vymenzit vůli

Příspěvek od jrt »

aladin píše: 18 říj 2021, 14:27 A jeden zde nejmenovaný člověk mně radil, že laser je jen polotovar a přesná díra se dělá výstružníkem...
Nejmenovaný člověk se ptá, zda máš výstružníky i na nekruhové otvory "D shape", o kterých tu celou dobu mluvíme?
jrt píše: 18 říj 2021, 08:20 ... hřídeli notoru...
Koukám, že podvědomí na mne prozrazuje víc, než by mi bylo milé. Freude, Freude... :D
jrt
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Jak vymenzit vůli

Příspěvek od aladin »

Radši kdybys odpověděl, jak je to s šířkou řezu... A že je to D jsem na tom malém obrázku přehlédl.
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vymenzit vůli

Příspěvek od kolbaba71 »

Nevím, zda byl dotaz myšlen takto, ale asi by se hodilo napsat, že páka je z 2,5mm železného plechu.
Odpovědět