ZAČÍNAM STAVĚT OSAZOVAČKU SMD

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
Odpovědět
Uživatelský avatar
2nick
Příspěvky: 11
Registrován: 20 zář 2021, 08:29

ZAČÍNAM STAVĚT OSAZOVAČKU SMD

Příspěvek od 2nick »

Objevil jsem program OpenPnP , který je FREE a vypadá hodně dobře. Asi po měsíci, se mi ho podařilo zkušebně rozchodit na GRBL s šestí krokovými motory. A teď začínáme stavět osazovací stroj. Jako základnu jsem použil desku MDF 440 x 570 mm , kterou jsem koupil za 50 Kč jako zbytek. Pojezdy budou na vodících tyčích průměr 8 . Aby osazovací hlava měla dostatek místa, tak jsou držáky vodících tyčí podloženy zbytky hliníkového profilu 15 x 20. Osa Y je poháněna přes hřídel , umístěnou v ložiskových domcích a bude posouvat obě strany lineárního pojezdu přes zubaté řemeny . Držáky vodících tyčí jsou napřímo našroubovaný do desky MDF . Na prvním obrázku je ještě vidět rozpěrná tyč, pro správnou rovnoběžnost vodítek. V plánu mám použit dvě osazovací hlavy na vahadle a jehlu pro posouvání pásku s SMD součástkami
Tak zdar a jdu pokračovat v práci.
POHON.jpg
POHON.jpg (65.09 KiB) Zobrazeno 4260 x
CELKOVÝ POHLED.jpg
CELKOVÝ POHLED.jpg (64.71 KiB) Zobrazeno 4260 x
23.3.2021
Přidal jsem napínaní řemínku, mezi motorem a hřídelí pro osu y. Je to úhelník s propilováními drážkami pro posouvání motoru a ten jsem vruty přidělal do desky MDF. Natáhl jsem řemeny a připojil osu x. Na uchycení řemenu jsem použil svorky z cuprexitu. Taký jsem už připevnil vodítka pro osu x. Ty jsem nechal pro jistotu ještě delší , nejsem si jistý kam až bude zajíždět vozík . Případně ještě můžu uchycení posunout na druhou strnu vozíku lineárního ložiska. Ještě bych dodal že, drobná vůle a prohyb nemá u tohoto použití významný vliv, protože stejně musí být hlava, která odebírá součástky odpružená, aby kompenzovala různou výšku, například při osazování do pájecí pasty.
Tak zdar a brzy bude pokračování
CELKOVÝ S X.jpg
CELKOVÝ S X.jpg (68.9 KiB) Zobrazeno 4199 x
Přílohy
UCHYCENÍ A NAPÍNANÍ.jpg
UCHYCENÍ A NAPÍNANÍ.jpg (58.24 KiB) Zobrazeno 4199 x
Naposledy upravil(a) 2nick dne 23 zář 2021, 13:01, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: ZAČÍNAM STAVĚT OSAZOVAČKU SMD

Příspěvek od fulda »

To zní jako krásný projekt, na to se dost těším.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: ZAČÍNAM STAVĚT OSAZOVAČKU SMD

Příspěvek od jrt »

Zkus to lineární vedení uprostřed zatížit předpokládanou vahou osazovací hlavy. Zdá se mi, že 8 mm tyčky se nejspíš budou při téhle délce dost prohýbat.
jrt
Uživatelský avatar
2nick
Příspěvky: 11
Registrován: 20 zář 2021, 08:29

Re: ZAČÍNAM STAVĚT OSAZOVAČKU SMD

Příspěvek od 2nick »

O.K. udělal jsem test. Dráhy se neprohly ani o desetinu
Uživatelský avatar
2nick
Příspěvky: 11
Registrován: 20 zář 2021, 08:29

Re: ZAČÍNAM STAVĚT OSAZOVAČKU SMD

Příspěvek od 2nick »

Pokračujeme - přidělané vodítka pro osu ' X ', uchycení krokového motoru a napojení řemene s napínáním.
Na vozík osy ' X ' jsem přidělal jednoduchou osu ' Z ' ( zdvih je 60mm ), s uchycením pro tužku ,pro testování pohybu os. Přes víkend se pokusím udělat krátké video, jak se osy pohybují. Je tam taky vidět připravená kabelová lávka. Kompletní elektronika by měla být přidělána na vozíku osy ' X '
OSA X1.jpg
OSA X1.jpg (71.19 KiB) Zobrazeno 4144 x
Přílohy
OSA Z1.jpg
OSA Z1.jpg (63.4 KiB) Zobrazeno 4144 x
Krysot
Příspěvky: 28
Registrován: 05 led 2020, 15:31

Re: ZAČÍNAM STAVĚT OSAZOVAČKU SMD

Příspěvek od Krysot »

2nick píše: 30 zář 2021, 17:51 Pokračujeme - přidělané vodítka pro osu ' X ', uchycení krokového motoru a napojení řemene s napínáním.
Na vozík osy ' X ' jsem přidělal jednoduchou osu ' Z ' ( zdvih je 60mm ), s uchycením pro tužku ,pro testování pohybu os. Přes víkend se pokusím udělat krátké video, jak se osy pohybují. Je tam taky vidět připravená kabelová lávka. Kompletní elektronika by měla být přidělána na vozíku osy ' X '
OSA X1.jpg
To je krásné. Můžu se zeptat, pomocí jakého programu generujete gcode pro tento prozatím plotter? Já mám mount na 3D tiskárnu, ale neobjevil jsem zatím žádný pořádný program právě pro vytváření instrukcí a přípravu dat.
Uživatelský avatar
2nick
Příspěvky: 11
Registrován: 20 zář 2021, 08:29

Re: ZAČÍNAM STAVĚT OSAZOVAČKU SMD

Příspěvek od 2nick »

Já používám Inkscape, je free a na you tube je k němu spoustu tutoriálu na převod obrázku na gcode
Uživatelský avatar
2nick
Příspěvky: 11
Registrován: 20 zář 2021, 08:29

Re: ZAČÍNAM STAVĚT OSAZOVAČKU SMD

Příspěvek od 2nick »

Tak se mi konečně podařilo natočit slibované, krátké video. Zdvih osy Z je 60mm.Na začátku je pohyb v ručním režimu a potom je spuštěný program s kreslením písma. Elektronika je už připravená pro Open Pnp. Pomalu začínám testovat osazovací hlavu, takže příští video bude z testu této hlavy.

DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: ZAČÍNAM STAVĚT OSAZOVAČKU SMD

Příspěvek od DavidO »

Pěkný !!
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Odpovědět