Nabíječka 1S baterky

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
Odpovědět
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Nabíječka 1S baterky

Příspěvek od fulda »

Ahoj vespolek,

rád bych se zeptal zejména někoho, kdo má překryv do modelářství.
Potřeboval bych nabíjet TENTO článek (Volta 1S 75C).

Moje představa je, že pro nabíjení vezmu modul s TP4056 (například TENTO), změním R3 (Rprog podle datasheetu) na hodnotu 1,33 kilo ohm nebo víc, abych zachoval nabíjecí proud max 0,9A a bude to hotové.

Je moje představa správná? Nebo narazím na nějakou chytrost uvnitř baterky?

Díky
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Nabíječka 1S baterky

Příspěvek od daton »

Asi bych v tom záludnosti nehledal, s těmi moduly pracuji a je to celkem v pohodě tedy pokud ti nevadí horní mez napětí 4,2V což je dost a některé články to jako dlouhodobé provozování nesnáši dobře a někdy se nafoknou docela brzy. Ale to je na výrobci toho článku a to si jistě přečteš v datasheetu.
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: Nabíječka 1S baterky

Příspěvek od micer »

Nemělo by to dělat žádné problémy, v článku žádná chytrost nebude. S napětím si starost nedělej, tenhle článek je z kategorie HV a je dělaný na koncocé napětí 4,35 V, takže 4,20 nebo 4,25 V (některé moduly mají vyšší napětí) mu nic neudělají. Když bude déle odstaven, uchovávej ho na 1/2 až 2/3 nabití, nezchlazuj ho po plném nabití (častá chyba) a nevybíjej ho velkým proudem (to ti stejně ty vývody a konektor nedovolí) a bude sloužit dlouho. Mimochodem, mám lipolky staré 17 roků a jsou plně schopné sloužit v akrobatickém modelu, kromě vyložených "póvl" baterek co odcházejí už před opuštěním výrobní fabriky je to vše o zacházení.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Nabíječka 1S baterky

Příspěvek od fulda »

Bezva, už alespoň rozumím slovu HV v názvu.
Ještě co myslíš tou 1/2 až 2/3 nabití?
TADY píšou, že skladovat při 3,75V, to je jen 25%, takže ty říkáš 3,85V ?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: Nabíječka 1S baterky

Příspěvek od micer »

Opravdu kritické je neskladovat ani v horních 10-15% kapacity, ani v dolních 10-15%, meze nejsou ostré. Když se články ukládají na delší dobu, je lepší, když mají trochu víc, protože tak jako tak podléhají samovybíjení, i když třeba v chladničce se to několikanásobně zpomalí. Prostě "musí mít z čeho brát".

Ty údaje v uvedeném článku nesouhlasí, napětí 3,75V je podstatně víc než 25% nabití, to jim trochu "ulítlo". Stačí se podívat na vybíjecí chrakateristiku ve stejném článku. Při 3,3 V bylo odebráno 2000 mAh, to je řekněme 100%. 3,75V podle stejného grafu mají po odebrání kapacity asi tak 1060 mAh, to je odebrání po 53% energie, takže stále mají 47% nabití. O procenta se nehádám, tomuhle říkám polovina nabití a s napětím 3,75V to sedí, není rozpor. 2/3 nabití odpovídá napětí něco mezi 3,8 a 3,9 V.

I jednodušší modelářské nabíječky mají dnes režim "storage", ten se o přípravu na uložení postará sám, vybije nebo dobije a současně vyrovná.

... mimochodem, používali jste někdy k nabíjení sedmičlánku Li-ion proud 110A? Já zrovna včera .... a není to úplně dobrý pocit, ale bez toho by to trvalo týden.
Obrázek
Přílohy
aku.jpg
Odpovědět