komentář k článku: Osazovací přípravek

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
Odpovědět
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

komentář k článku: Osazovací přípravek

Příspěvek od fulda »

Právě vyšlo... • Osazovací přípravek

Ahoj,

článek je to hezký a poučný, jen bych poznamenal, že je jednodušší cesta, jak se dostat k souřadnicím součástek. Myslel jsem, že je notoricky známá, protože je součástí všech návodů jak vytvořit "pick & place" soubory pro čínské osazovače.
V menu eagle je položka File → Export → Part List. Moc se to neliší od toho, co dostaneš páráním .brd, jen tohle je takové přímočaré a "je to k tomu určeno".
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
DavidO
Příspěvky: 1131
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: komentář k článku: Osazovací přípravek

Příspěvek od DavidO »

Nojo, vidiš!
Ale ono to není ani úplně tak, jak píšeš ty. Číňani chtějí BOM (Bill of Material), kde souřadnice nejsou, a export pro pick&place, který exportuje jen smd, takže ty moje konektory by tam nebyly vůbec (to jsem už předtím takhle ověřil).
A s tím Partlistem to nakonec jde, ale je to zákeřný. Export se totiž musí udělat z editoru desky, nikoli z editoru schematu - když se exportuje z editoru schematu, tak tam souřadnice nejsou, tedy aspoň v mé verzi Eagle. Když jsem chystal ten přípravek, tak jsem si Partlist vyexportoval, ale bohužel jsem zřejmě zrovna byl ve schematu, souřadnice jsem tam nenašel a tudíž hledal jinak. Že se export Partlistu liší podle okna, mě vůbec nenapadlo. Až teď jsem na to přišel při zkoumání, jak to ten Fulda myslel, když ne-smd součástky ani v BOM, ani v P&P ani v Partlistu souřadnice nemají :shock:

Export z editoru schematu:

Kód: Vybrat vše

Partlist

Exported from ConnectorShield_260034.sch at 10. 5. 2021 18:55

EAGLE Version 7.7.0 Copyright (c) 1988-2016 CadSoft

Assembly variant: 

Part     Value                    Device                   Package               Library   Sheet

ARDUINO  ARDUINO_DUMILANOVE_FULL* ARDUINO_DUMILANOVE_FULL* ARDUINO_DUEMILANOVE_4 arduino   1
C1       10M                      CPOL-EUE2.5-6            E2,5-6                rcl       1
D1       1N4007                   1N4007                   SOD123FL              D-diode   1
D2       blue                     LED-3MM                  LED3MM                led       1
FU1      0,5A                     FU1206                   1206                  D-protect 1
J1                                MA03-1A                  MA03-1LOCK            con-lstb  1
J2                                MA03-1A                  MA03-1LOCK            con-lstb  1
J3                                MA03-1A                  MA03-1LOCK            con-lstb  1
J4                                MA03-1A                  MA03-1LOCK            con-lstb  1
atd.
Export z editoru desky:

Kód: Vybrat vše

Partlist

Exported from ConnectorShield_260034.brd at 10. 5. 2021 18:55

EAGLE Version 7.7.0 Copyright (c) 1988-2016 CadSoft

Assembly variant: 

Part     Value                    Package               Library   Position (mm)         Orientation

ARDUINO  ARDUINO_DUMILANOVE_FULL* ARDUINO_DUEMILANOVE_4 arduino   (0 0)                 R0
C1       10M                      E2,5-6                rcl       (19.3675 5.08)        R270
D1       1N4007                   SOD123FL              D-diode   (9.2075 15.24)        MR90
D2       blue                     LED3MM                led       (3.81 48.895)         R0
FU1      0,5A                     1206                  D-protect (8.5725 6.35)         MR180
J1                                MA03-1LOCK            con-lstb  (59.055 27.94)        R90
J2                                MA03-1LOCK            con-lstb  (59.055 40.64)        R90
J3                                MA03-1LOCK            con-lstb  (49.8475 27.94)       R90
J4                                MA03-1LOCK            con-lstb  (49.8475 40.64)       R90
atd.
No, to si mě Cadsoft pěkně povodil... :evil:

Ale co, napíšu si na to svůj ulp a bude :lol:
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: komentář k článku: Osazovací přípravek

Příspěvek od fulda »

:) po pravdě - těch ULP je asi milion, proto sem si na to napsal makro v excelu, kterému se dá ten partlist a ono udělá BoM a P&P :)

Ale jsem rád, že jsem tě naučil nové kouzlo
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
DavidO
Příspěvky: 1131
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: komentář k článku: Osazovací přípravek

Příspěvek od DavidO »

DavidO píše: 10 kvě 2021, 19:17 Ale co, napíšu si na to svůj ulp a bude :lol:
Jak jsem řekl, tak jsem udělal...
Ulp jsem dal na Github, kdyby někoho zajímal: https://github.com/DavidOb/eagle2openscad a dopsal jsem info i do článku.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: komentář k článku: Osazovací přípravek

Příspěvek od kolbaba71 »

Tak jsem se zamyslel nad otázkou
[4] Je to jakoby žebrované – tušíte někdo, proč? Šetření materiálem? Nebo kvůli oplachu desky? Je nějaký praktický důvod?
a myslím, že vím, proč tam ty "žebra" jsou.

Jde o to, že jak se konektor vyrábí pravděpodobně zastříknutím pinů ve formě plastem, tak je riziko, že v bezprostřední blízkosti pinu se udělá drobný otřep, jenž ale by způsobil, že by konektor neseděl na DPS rovně, jelikož tyto miniaturní nálitky jsou na každém pinu nepatrně jiné. Mimo to by zabraňovaly konektoru, aby se celou spodní plochou opřel o DPS. Když tyto piny jsou utopené v těle konektoru, tak konektor dosedne na jasně definovanou plochu (žebra) a možné nepatrné nálitky u pinů se nijak nemusí řešit.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: komentář k článku: Osazovací přípravek

Příspěvek od fulda »

kolbaba71 píše: 16 zář 2021, 18:07 Tak jsem se zamyslel nad otázkou
[4] Je to jakoby žebrované – tušíte někdo, proč? Šetření materiálem? Nebo kvůli oplachu desky? Je nějaký praktický důvod?
a myslím, že vím, proč tam ty "žebra" jsou.

Jde o to, že jak se konektor vyrábí pravděpodobně zastříknutím pinů ve formě plastem, tak je riziko, že v bezprostřední blízkosti pinu se udělá drobný otřep, jenž ale by způsobil, že by konektor neseděl na DPS rovně, jelikož tyto miniaturní nálitky jsou na každém pinu nepatrně jiné. Mimo to by zabraňovaly konektoru, aby se celou spodní plochou opřel o DPS. Když tyto piny jsou utopené v těle konektoru, tak konektor dosedne na jasně definovanou plochu (žebra) a možné nepatrné nálitky u pinů se nijak nemusí řešit.
A-ha, nad tím jsem se nikdy nepozastavil, protože to vím naprosto přesně.
Je to u všech konektorů, které jsou určené pro osazení až na desku.
Prostě tam je "dírka", aby se do ní mohla schovat kulička cínu, který vzlíná prokovem při pájení. Zároveň je tam "dírka" aby někudy mohl odejít horký vzduch v případě, že se to pájí vlnou. Jinak by zůstal pod součástkou a v rámci své roztažnosti by buď součástku, nebo cín vytlačoval. A to nechceš ani jedno. Chceš z každé strany desky jeden úhledný bobeček.

Třeba kolíkové lišty také má takové "žebrování".
Namátkou jsem vzal obrázek z TÉTO kolíkové lišty a červené jsem označil prostor pro kapku cínu a zeleně pro odfuk:
pinhead.jpg
Zvídavci si jistě vyzkoušeli zapájet kolíkovou lištu obráceně (například při spojování dvou desek) a vědí, o kolik to jde hůř, zejména na pájecí vlně.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
DavidO
Příspěvky: 1131
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: komentář k článku: Osazovací přípravek

Příspěvek od DavidO »

Jo tááák ! :o
Tady jsou fotky těch mých:
konektory.jpg
konektory2.jpg
Já jsem nejdřív myslel, že to je pro 90°, aby se tam schovaly ohnuté piny, ale to ne, ony jsou výrazně nad tím, tak mi to vysvětlení nedávalo (že je stejné tělo i pro přímý, mě nijak nepřekvapilo, prostě unifikace, ale na co tam jsou prohlubně, když ne na piny...) Takže pánové díky oběma, zase jsem o něco chytřejší - i když tedy pro praktický všednodenní život žádná změna k lepšímu :mrgreen:
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: komentář k článku: Osazovací přípravek

Příspěvek od fulda »

DavidO píše: 17 zář 2021, 09:52 ... i když tedy pro praktický všednodenní život žádná změna k lepšímu :mrgreen:
Jak to? Přece ode dneška až budeš luxovat uvnitř svého robota, tak přiložíš hadici vysavače mnohem blíže ke konektoru, protože víš, že tam máš ty odfukovací průduchy :geek: .
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět