spínaný zdroj MW50 a 2 halogenky 20W

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
Odpovědět
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

spínaný zdroj MW50 a 2 halogenky 20W

Příspěvek od aladin »

Ahoj,
jen taková zkušenost - "opravoval" jsem bodová světla a když jsem tam dal spínaný zdroj 4A 12V, tak jsem se divil, že žárovky/halogenky nesvítí , jen lehce blikají.
Zdroj z GMe: 4 Ampéry Meanwell, proč to nejde? Řešení - buď dát ledky, nebo spínat žárovky postupně. Ten spínaný zdroj si zřejmě vyhodnotí zkrat na výstupu při zapnutí, přestože jinak má ještě výkonovou rezervu.
U žárovek jsem to nečekal :roll:
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: spínaný zdroj MW50 a 2 halogenky 20W

Příspěvek od jrt »

https://www.gme.cz/termistor-ntc-b57235s509m
...
termistor.jpg
termistor.jpg (11.12 KiB) Zobrazeno 4956 x
...
Odpor vlákna žárovky je ve studeném stavu přibližně 10x menší, než ohřátém.
...
kant-199.jpg
kant-199.jpg (14.64 KiB) Zobrazeno 4956 x
jrt
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: spínaný zdroj MW50 a 2 halogenky 20W

Příspěvek od fulda »

:roll:
Jsem si myslel, že tohle je znalost, kterou ovládá každej, kdo pochopil ohmův zákon a fungování vláknové žárovky.
Na střední škole jsme probírali, že vláknová žárovka je jeden z jednodušších případů nelineární zátěže. Komerčně se udává spotřeba v rozsvíceném stavu. Ve zhasnutém stavu je mnohem větší. Studené vlákno má větší vodivost než teplé.

Pro zdroje existuje několik způsobů omezení proudu, které se chovají různě při přetížení.
Pokud máme model, který zaznamená přetížení, odpojí se, počká a pak zkusí znovu, tak ten žárovku nerozsvítí nikdy.
Pokud máme model, který zaznamená přetížení, přejde do režimu proudového zdroje a dodává maximální proud, dokud spotřeba nepoklesne. Tento model vláknové žárovky pozvolna rozsvítí.

Doporučuji procvičit si práci s ohmmetrem a žárovkou v různých teplotách.
Pro modernější, kdo má rád indická názorná videa pak doporučuji do youtube zadat "light ulb current limit".
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: spínaný zdroj MW50 a 2 halogenky 20W

Příspěvek od micer »

NTC do obvodu je nejčastější řešení, ale vždycky na něm bude úbytek napětí a ztráty, bude hřát, to je podstata jeho funkce. Pokud je třeba pro zdroj "stravitelné" dát 4,5 A a v ustáleném stavu žárovky chtějí 3,5 A, bude problém (téměř neřešitelný) najít vhodné NTC aby omezovalo proud při náběhu ale nemoc v ustáleném stavu.

Jiné řešení, trochu složitější, ale dobře nastavitelné a s malými ztrátami, je rezistor, který omezí proud. Bistabilní relé hned po připojení napětí zapne přes kondenzátor a pustí proud přes ten rezistor, druhé vinutí se zpožděním relé zase vypne (u těch halogenů tak po 2 s) a rezistor je zkratovaný, ztráty mizivé (jen pár mA do obvodu zpožděného vypnutí).

Nebo zapojení ze stejného problému, jen komresor místo halogenů, v PE 12/2019.
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: spínaný zdroj MW50 a 2 halogenky 20W

Příspěvek od aladin »

nejlepší řešení už je hotovo - zašel jsem do Baumaxu a zjistil, že nemají patice na obyč. 12V halogenky, patice na 220V jsou drahé (39Kč) a led bodovky 12V za 89Kč a 220V za 59Kč, tak jsem koupil v akci patici+led bodovku 220V teplé+držák vše za 93Kč :)
Nic netopí, nepotřebuju trafo/zdroj a 3x 4W bohatě stačí 8-)
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: spínaný zdroj MW50 a 2 halogenky 20W

Příspěvek od DavidO »

Když máš kaviár, ale chybí ti servírovací miska, kup a servíruj lančmít. :roll:
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: spínaný zdroj MW50 a 2 halogenky 20W

Příspěvek od aladin »

nene, koupím stříbrnou lžičku 8-)
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
Odpovědět