LED bludicka (a stepdown?)

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
Odpovědět
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 262
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

LED bludicka (a stepdown?)

Příspěvek od gilhad »

Jak udelat LED s co nejmensim odberem z 240V?

Mame nektere dvere docela ve tme, obzvlast v noci a vzhledem k vypinacum se mezi nimi chodi potme. Obcas to clovek strefi, obcas se dosatra, ale idealni to neni. Tak jsem si rekl, ze by nebylo na skodu tam dat navigacni LEDky, ktere by svitily tak na hranici - aby byly videt, ale nerusily. A asi ke vsem dverim a to tak, ze jako obrysovky - treba zelena vlevo, cervena vpravo. A protoze to nikdo nechce zapinat, tak ze by svitily bud furt, nebo aspon za tmy. Tedy vetsi cast roku.
A aby teda jako mely minimalni spotrebu - kdyz se tam vrazi odpor (a protidioda, aby to neprdlo po prvni pulvne), tak se na odporu protozi 100x tolik, co se na LED prosviti. Doutnavka ma asi 10x vetsi spotrebu a moc barevna neni. Co jsem dohledal, reseni je dat tam tech diod asi tak 100 a nejak to pak uridit, ale ja chci jen slabou obrysovku, nikoli reflektor.
Cinske "fosforove pasky" se nasviti u zarovky a pak chvili sviti, ale u dveri ve stinu uz se nenasviti natolik, aby byly videt na dva kroky, natoz po par hodinach.

Je nejake rozumne zapojeni, co by z 240V stridavych udelalo asi tak 2V/10mA (klidne stridave) a melo jak rozumnou ucinnost, tak cenu?
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: LED bludicka (a stepdown?)

Příspěvek od jrt »

jrt
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: LED bludicka (a stepdown?)

Příspěvek od daton »

No já nevím ale viděl jsem asi tři základní barvy doutnavek. U nás byly v prodeji hlavně ty oranžové ale v ruských televizorech byly takové oranžovo červené (je to jiný odstín oŕanžové ale rozhodné se dost odlišovaly a potm ještě zabarvenou jemně do zelenomodra. Nikdy jsem neměřil jejich odběr ale na 230V tam bylo několik megaohmů a svítilo to pěkně. Problém je že ty odlišné barvy se asi nebudou dobře shánět.
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: LED bludicka (a stepdown?)

Příspěvek od butan »

Zelená a navíc rovnou do vypínače, ale asi né do toho tvého.
https://mojeelektro.cz/tango-pristroje/ ... 12222.html
HonzaD
Příspěvky: 12
Registrován: 17 bře 2020, 12:39

Re: LED bludicka (a stepdown?)

Příspěvek od HonzaD »

Sériový kondenzátor; link výše mi nefunguje, přikládám svůj zdroj.
Nicméně pro stěží viditelnou bludičku by mohl stačit 1 mA, i méně, kde je asi rezistor nejjednodušším a možná i nejlevnějším řešením.
A protidioda samozřejmě druhá LED.
Přílohy
Transformerless Power Supply Design.pdf
(561.94 KiB) Staženo 220 x
Odpovědět