Roboticka ruka

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Roboticka ruka

Příspěvek od aladin »

Když jsem kliknul na odkaz, objevila se mi reklama na Fanuc - ruka nosící auta 2,5tuny :-) :D
Přečti si teorii výše, není to raketová věda - chápeš decimálku? pak výpočet pro rameno robota není složitější.
Ale pokud jsi začátečník, nejlepší by byla stavebnice nebo step-by-step návod. Když jsme se kdysi seznamovali s dětskými manipulátory, stálo nás to mnoho tisíc korun. Dnes je to za pakatel - začít něčím malým jednoduchým a pak se pustit do velkého projektu. Bez zkušeností je to běh na hodně dlouhou trať.
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Roboticka ruka

Příspěvek od jrt »

Napsal jsi na začátku, že chceš postavit hračku pro svého devítiletého vnuka a zároveň prozradil, že s konstrukcí a pohony nemáš žádné zkušenosti.
Teď si přeskočil od malé hračky s pohonem čínskými servy rovnou k myšlence šestiosého robotu AR-2, což je konstrukce na úrovni pokročilého profesionála se skvěle vybavenou dílnou a dlouholetými zkušenostmi ...

Shrnutí:
- aladin, jova a já jsme tě upozornili na mnohá úskalí, se kterými se můžeš při konstrukci robotu setkat
- já tě upozornil, že na webu jsou k mání open source řešení robotů, využívající jak serva, tak i krokové motory
- odkázal jsem tě na dva konkrétní manipulátory, které jsem zkonstruoval a vyrábím je

Závěr:
Pokud robot začneš vyrábět a dostaneš se do úzkých, rádi ti zde v rámci našich skromných znalostí poradíme, ale sny o úžasných mnohaosých robotech, postavených v domácí dílničce za pár korun a pár dní z dílů nakoupených v Číně, prozatím raději přenech svému vnukovi.
jrt
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Roboticka ruka

Příspěvek od fulda »

Trochu opráším toto téma.

Pohrávám si s myšlenkou si vylaserovat nějaký malý manipulátor. Velikostně a kvalitativně odpovídající tomu, na co odkazuje Jirka:
jrt píše: 01 kvě 2020, 12:14 úplně maličkého a lehoučkého robota.
Vzhledem ke schopnostem mého laseru bych směřoval někam k plexisklu, v použitých motorech zatím nemám jasno. Nevíte někdo, kde by se dala sehnat dokumentace od takové ruky? Nechce se mi vymýšlet všechno znovu a rád bych se svezl na něčem hotovém.
Před mnoha lety vyšla taková podobná ruka v ábíčku, ale nedaří se mi jí najít. :(

Díky

---
EDIT: asi jsem našel první použitelný zdroj: https://www.instructables.com/Pocket-Si ... meArm-V04/
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Roboticka ruka

Příspěvek od jrt »

Něco jsem našel ve starých zálohách:
Roboty.zip
(101.64 KiB) Staženo 116 x
jrt
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Roboticka ruka

Příspěvek od fulda »

jrt píše: 07 čer 2022, 11:44 Něco jsem našel ve starých zálohách:
...
Prozkoumám, díky
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět