nabízím vyhotovení software pro mikropočítače

Odpovědět
Uživatelský avatar
JPLABS
Příspěvky: 25
Registrován: 13 čer 2023, 22:45
Kontaktovat uživatele:

nabízím vyhotovení software pro mikropočítače

Příspěvek od JPLABS »

Nabízím
- vyhotovení software pro mikropočítače Microchip
- programování pamětí EPROM (též mazání a čtení)
- vývoj hradlových polí, tj. zákaznických obvodů
- návrh plošných spojů
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1375
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: nabízím vyhotovení software pro mikropočítače

Příspěvek od fulda »

JPLABS píše: 03 dub 2024, 21:36 - vyhotovení software pro mikropočítače Microchip
He he, zrovna bych jeden takový potřeboval, ale jak bych to tak řekl, má to jeden háček :)
Program musí být pro procesor PIC16F18015 a blikat dvěma ledkama. Jedna má periodu 60μs a druhá 2,5μs.
Procesor běží na 8MHz

Jdeš do toho?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
DavidO
Příspěvky: 1141
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: nabízím vyhotovení software pro mikropočítače

Příspěvek od DavidO »

Na co PIC? Blikání ... 555. Dvě blikání ... 556 :lol:
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
E-Ryc
Příspěvky: 49
Registrován: 07 bře 2013, 16:51

Re: nabízím vyhotovení software pro mikropočítače

Příspěvek od E-Ryc »

fulda píše: 04 dub 2024, 15:16 ale jak bych to tak řekl, má to jeden háček :)
OT: Pro nas, co jsme PICku videli naposledy pred 24 lety, jaky je v tom trik? Dokonce ty intervaly jsou soudelne ;)
Uživatelský avatar
JPLABS
Příspěvky: 25
Registrován: 13 čer 2023, 22:45
Kontaktovat uživatele:

Re: nabízím vyhotovení software pro mikropočítače

Příspěvek od JPLABS »

fulda píše: 04 dub 2024, 15:16
JPLABS píše: 03 dub 2024, 21:36 - vyhotovení software pro mikropočítače Microchip
He he, zrovna bych jeden takový potřeboval, ale jak bych to tak řekl, má to jeden háček :)
Program musí být pro procesor PIC16F18015 a blikat dvěma ledkama. Jedna má periodu 60μs a druhá 2,5μs.
Procesor běží na 8MHz

Jdeš do toho?
Jo, můžu to udělat. Pouze nemám ten mikropočítač, ale prodává se v Česku. Budu potřebovat nějaké informace o HW zapojení, kam a jak jsou LEDky připojeny. Kdyžtak pošli majl, ideálně v PDF nebo JPG schematko, jak to máš zapojené.
Uživatelský avatar
JPLABS
Příspěvky: 25
Registrován: 13 čer 2023, 22:45
Kontaktovat uživatele:

Re: nabízím vyhotovení software pro mikropočítače

Příspěvek od JPLABS »

DavidO píše: 04 dub 2024, 22:23 Na co PIC? Blikání ... 555. Dvě blikání ... 556 :lol:
To je pravda, také bych blikání dvou LEDek spíše vyřešil dvěmi 555. Ale jestli na tom mikropočítači má ještě něco jiného ... anebo to má jako ročníkovou práci do školy :D tak nemůže panu učiteli místo mikropočítače s programem naservírovat dvě 555 :D To je tohle problém českého školství, že se na primitivní problém jde s kanónem. Žáci pak nevědí jak zapojit tranzistor, ale umějí rozblikat LEDku na Arduinu.
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 264
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

Re: nabízím vyhotovení software pro mikropočítače

Příspěvek od gilhad »

Schválně, jestli fulda dostane od učitele jedničku s hvězdičkou :lol:
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1375
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: nabízím vyhotovení software pro mikropočítače

Příspěvek od fulda »

DavidO píše: 04 dub 2024, 22:23 Na co PIC? Blikání ... 555. Dvě blikání ... 556 :lol:
To jsou takové životní paradoxy - 556 a PIC16F18015 stojí prakticky stejně. Jen ta 556 zabírá víc místa na plošňáku, potřebuje spoustu pasivních součástek, takže je na konci dne dražší a zabírá ještě víc místa na plošňáku. Blikat může maximálně 500kHz s přesností max cca 10%. Zatímco PIC může blikat až 4MHz s přesností kolem 1%.

A abych ostatním vysvětlil v čem je pointa vtipu, který asi pochopil jen David (protože jsem to s ním řešil). Já jsem tím programem strávil v zásadě celé velikonoce (nebo alespoň tu část, kdy jsem se zrovna považoval za neopilého a nechodil jsem po vesnici nebo kolem potoka). Narazil jsem na takový zajímavý problém mezi simulátorem a reálným křemíkem a podařilo se mi ho identifikovat až ve středu. Pochopitelně se jednalo o nevhodnou konfiguraci mezi klávesnicí a židlí. Ale v rámci investigace jsme přišli na to, jak dostat simulátor do hezky nestabilního stavu. Tuhle situaci jsme ještě úplně neizolovali, ale pracuju na tom.

Jo a ještě poznámka - pro blikání ledkou je stejně nejlepší PIC10F200, ten zabírá nejméně místa na plošňáku (pokud ten plošňák vůbec potřebujete a nenalepíte procesor rovnou mezi dráty nebo do konektoru, viz dole). A pro šetřílky je tu PIC16F15213, který je ještě levnější a má menší spotřebu :)

Obrázek
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
JPLABS
Příspěvky: 25
Registrován: 13 čer 2023, 22:45
Kontaktovat uživatele:

Re: nabízím vyhotovení software pro mikropočítače

Příspěvek od JPLABS »

no dobře, ale lidský oko vidí blikání LEDky tak do 30 Hz. Takže ty 4 MHz blikání je dobrý možná tak k čemu? Ani IR dálkové ovládání nepoužívá 4 MHz blikací frekvenci. Místo 555 nebo 556 se blikání dá udělat také s TTL hradly, které v SMD zabírají méně místa než mikropočítač a netřeba nic programovat. Programování spotřebuje mnoho času. Mnoha lidem v Česku stále nedochází jedna věc: že také ČAS MÁ SVOJÍ CENU A TO CENU VELIKOU. Typické to je v elektronickém odvětví. Ovšem ve stavebnictví, tam to zná každý. Zkuste si dát udělat třeba obklad koupelny. Zjistíte, že práce a čas řemeslníka bude mnohonásobně dražší než cena kachliček. Avšak v elektronice se stále počítá jen materiál, zatímco cena práce a čas se považuje za nulovou hodnotu.
E-Ryc
Příspěvky: 49
Registrován: 07 bře 2013, 16:51

Re: nabízím vyhotovení software pro mikropočítače

Příspěvek od E-Ryc »

IRDA umela behat az do 4Mbps (ale uz je to davno, ze specky: in October 1995. The IrDA standard specification has been expanded to include high speed extensions of 1.152 Mbit/s and 4.0 Mbit/s). Ano, je to vicemene mrtva technologie a navic, jen blazen by to psal v sw na procesoru misto pouziti radice...

Ad procesor/cas:
- Celkem rad bych videl zapojeni s TTL hradly, ktere bude mensi nez procesory v SOT-23-6 resp SOIC-8 (treba AtTiny10/AtTiny15 nebo ekvivalentni PICky). A myslim, ze by to nebylo uplne snadne ani vuci vetsimu procesoru.
- 555/556: Cas na nakresleni vyrazne slozitejsiho plosnaku (a osazeni vic soucastek) se nepocita? ;)
- Navic, pokud zakaznik po dodani (nedej boze aby to chtel nastavitelne "uzivatelsky") rekne, nechci 4MHz, ale 2.75Mhz, tak nez nazhavim pajecku a odsavacku na vymenu soucastek, mam novy program davno nahrany...
Odpovědět