Kleště na konektory XH 2.54

Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Kleště na konektory XH 2.54

Příspěvek od Dex »

Ahoj,

máte někdo praktickou zkušenost s kleštěmi na konektory XH 2.54 např. z Ali?

Koukám třeba na tyhle https://www.aliexpress.com/item/4000998245518.html

Díky ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Kleště na konektory XH 2.54

Příspěvek od daton »

Ahoj
tak tyhle neznám, pro tyhle konektory používám velmi podobné ale staré kleště od vietnamce. Kupodivu jakž takž fungují ale stejně v náročných věcech tam po zamáčknutí kápnu malinko cínu. Jen trochu abych nezalil trubičku nebo se nepoškodila bužírka.
Jinak celkem s úspěchem používám kleště HSC8 6-6 tady
https://www.aliexpress.com/item/3284598 ... web201603_
Na něktré aplikace jsou slabé chtělo by to větší lisovací stisk ale jinak se osvědčili neejen u dutinek :-)
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Kleště na konektory XH 2.54

Příspěvek od jrt »

Tak teď už chápu, proč se mezi amatéry považuje krimpování za nespolehlivé...
máte někdo praktickou zkušenost s kleštěmi na konektory XH 2.54
Pokud čelisti kleští odpovídají obrázkům z odkazu, pak s konektory XH nemají vůbec nic společného, ostatně i video ukazuje jen krimpování konektorů řady SN.
jrt
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Kleště na konektory XH 2.54

Příspěvek od Dex »

A to reaguješ na koho? :)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Kleště na konektory XH 2.54

Příspěvek od DavidO »

Skoro bych řek, že na vás oba :lol: To video máš ve tvém odkazu na Aliexpresu, a kleště co odkazuje Daton nemají s XH nic společného.
Tyhle kleště mi přijdou takové jaksi univerzální na piny ne malé a ne velké; XH, PH a tak jsou dost podobně velké a zřejmě mezi tím lidi moc nerozlišujou a číňan rád prodá.

PS: Mělo by to být spíš XH 2.5, protože nejsou 0.1"=2.54 mm, ale 2.5 mm.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Kleště na konektory XH 2.54

Příspěvek od DavidO »

daton píše: 09 zář 2020, 07:33 ... ale stejně v náročných věcech tam po zamáčknutí kápnu malinko cínu
Bez urážky, ale to je asi jak kdybys řek, že když od auta čekáš náročnější výkony, tak do nádrže přileješ trochu acetonu. Krimpovací konektory ZÁSADNĚ NEPÁJET !!! !!! !!!
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Kleště na konektory XH 2.54

Příspěvek od jrt »

Ty ses nám nějak rozvášnil! Takhle ti na Robodoupě nepřijdou, budou se bát, že je necháš v koutě klečet na hrachu :D
jrt
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Kleště na konektory XH 2.54

Příspěvek od Dex »

Mno ale má pravdu :D Kdyby ne, tak nehledám správné kleště a vezmu to kombinačkama a pak to obalím koulí cínu a to by bylo aby nebylo :lol:
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: Kleště na konektory XH 2.54

Příspěvek od micer »

Pánové, možná by to chtělo říct nejen ŽE se nesmí pájet, ale taky PROČ. Ono pak to varování spíš zafunguje.

1/ Vyhřátím při pájení plech kontaktu ztratí pružnost. Při prvním použití to ještě celkem chodí, ale stačí doslova pár nasunutí na kolík, a dutinka je vymačkaná, vaklá, ztrácí kontakt a v extrémním případě vypadává. To když se to pájí hodně pečlivě. Při větším vyhřátí k tomu degraduje povrchová vrstva kovu.
2/ Má-li vodič PVC izolaci (což je 99%), pak při krimpování drží zadní packy dutinky tu izolaci a při ohýbání vodiče tam není bod, v kterém by se lanko zalamovalo. Když se to pájí (normálně), tak je kraj izolace poškozený teplem, nedrží pod packami a ještě často vyvzlíná cín i pod izolací do lanka. Při ohýbání se pak v tom místě vodič zlomí. Moc často ale k tomu nedochází, bod 1/ zafunguje dřív.

Když víme proč, tak se dá i vymyslet, jak to obejít. Ale znamená to všechny části dutinky, které mají zůstat pružné (+ asi 1 mm), chladit tekutým alkoholem pod 100 stupňů, a pak dokázat bod pájení zahřát tak na 280 stupňů, přičemž mezi těmi body jsou asi tak 2 mm plechu. Na pistolovou páječku lze zapomenout, na mikropájku většinou taky. Jde to něčím jako je mikro bodová svářečka, ale s přidaným materiálem pájky a pod tavidlem, výsledek je pájený spoj dělaný technikou sváření impulzem průchozího proudu. Stojí to za to se s tím babrat? NE. KRIMPOVAT! Je to jednodušší, levnější (na vybavení), rychlejší, spolehlivější. Prostě to funguje.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Kleště na konektory XH 2.54

Příspěvek od daton »

Já to věděl jak člověk napíše něco z praxe, na co mají jiní jiný názor, tak je za vyvrhela :D .
Proto jsem tam psal, že je to o šikovnosti a musí se to pájet přesně tak, jak popisuje p Černý jen s tím rozdílem, že se vezme pájka s nižším bodem tavení a jen se to pošle do licny, aby s nespálila bužírka a nezalil kontakt mikropájkou to jde. Je to docela náročné, ale když se to naučíš jde to. Ještě se mi u toho nestalo aby kontakt ztratil pružnost - zřejmě nedojde při tomto zakápnutí k vyhřátí. JIná věc je když to někdo obaluje cínem o tom jsem ale nepsal.
Hele já nikoho neodsuzuji a věřím, že když budete mít opravdu dobré kleště, tak to s nimi půjde. Já je nemám, tak to dělám tak, jak to dělám a ještě se mi nestalo, že bych s tím měl problém. S čím problém je to jsou čínské licny, které mají silnostěnnou bužírku a uvnitř 3 vlásky, to je ale lepší takový kabel ani nekrimpovat a rovnou vyhodit.
Já psal o jiných kleštích na dutinky co přijdou na licnu. Ty kleště nejsou špatné a taky nejsou určené ke krimpování těch konektorů, mělo to být jen jako dodatek jaké kleště se mi osvědčily.
Odpovědět