Přepínač

Odpovědět
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Přepínač

Příspěvek od fulda »

Ahoj vespolek.
Potřeboval bych vymyslet něco kreativního a nevím kudy na to.

Mějme ovládací pult pro domácí vláčkodráhu. Na tom pultu mohu ovládat výhybky.
Většina modelářů se představí ideální ovladač zhruba takto:
Obrázek Obrázek
Pak je pár takových, kteří si jej představí takto:
Obrázek

Ale zároveň v dnešní době spoustu lidí řekne, že se jim líbí, že mohou kolejiště ovládat z tabletu a tu výhybku si na tabletu přehodí když jsou dál od panelu.
Pak pochopitelně neodpovídá směr, kam ukazuje přepínač a kam je otočená výhybka.

Trochu přemýšlím, jak by bylo komplikované udělat nějaký mechanizmus, který by páčku přehodil, když přehodím výhybku z jiného ovladače.

Moje kreativita zahrnuje například magnet v páčce a dvě cívky z boku. Pokud se má páčka přehodit, tak se cívky vybudí tak, aby se páčka postavila správným směrem. Jinak jsou bez buzení a materiál jádra jen drží páčku v poslední poloze.
Jen nevím, jestli to není moc komplikované a náročné? Neexistuje nějaká jiná metoda, kterou zatím neznám?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Přepínač

Příspěvek od Dex »

Nevím, jaká síla je potřeba, ale nešlo by prostě použít obyčejná serva, tahající za páčky podobně jako třeba za kormidlo v modelu letadla?
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Přepínač

Příspěvek od jova »

Napadá mě použít bistabilní relé. Ale bude to asi při dnešních cenách finančně dost náročné.
Spíše bych to asi řešil použitím procesoru s více vstupy a výstupy, který by sloužil jako přepínače ovládané tlačítky/tabletem. Stav/směr přehození výhybky by se zobrazoval svítivými diodami. Hezky by mohla vypadat varianta tlačítek s podsvícením. Pak by se po stisknutí rozsvítil i směr jízdy. Směr jízdy by se mohl po přepnutí ukládat do paměti, aby se neztratil při vypnutí.
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Přepínač

Příspěvek od pgerla »

Přepínání elektromagnety s optickým snímáním je asi nejlepší řešení. Síla těch elektromagnetů by byla minimální. Jen kde to koupit ;) Samo doma výroba to jistí.

Přepínání servem, je rvaní proti zubům a to servo nemá rádo.

Pouhá optická signalizace, je potěcha pro oko, zadání úlohy neřeší.
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 262
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Přepínač

Příspěvek od gilhad »

Z hlediska vyssiho principu mravniho bych to videl tak, ze (pokud to ma byt dualni, tak) vyhybka bude ovladana tou packou na pultu a mobilem se bude ovladat neco, co tu packu prehodi, nejlip gadget typu "nejneuzitecnejsi veci" - tedy na mobilu stiknu tlacitko, vedle packy se v panelu vynori pracka, co presune packu do zamyslene polohy a zase zaleze zpatky. Pricemz ta pracka bude odpruzena, pro pripad, kdy ma nekdo u pultu na te pace ruku, tak at se nepretahuji a nic se nepolame.

Druha varianta je mit tam nakreslene koleje na tom panelu a v kazde odbocce LEDku a tlacitko. LEDka ukazuje, kam je vyhybka prehozena doopravdy, kdyz stitsknu tlacitko na jine "koleji", tak se posle vyhybce signal, kam se ma prehodit a az se tam prehodi, tak LEDka zareaguje na novy stav vyhybky a rozsviti se pod tou novou koleji. Kdyz zmacknu mobil, tak zase vyhybka dostane signal, prehodi se, LEDka dostane signal a rozsviti se - ve vysledku je jedno, kde se tlacitko macka (staci kratky stisk a pustit) a LEDka porad ukazuje aktualni stav.

Pokud se bude mackat neco jineho na telefonu a na panelu (nebo vic tlacitek naraz, at uz na panelu ci mobilu), tak pod tim muze byt libovolna logika, co signaly zprioritizuje, nedovoli vyhybce se prepnout casteji nez 1x za sekundu ci cokoli jineho (nebo klidne necha prepinat jak rychle to pujde a vyhraje kdo to vzda posledni) a konflikty se poresi elektronicky, takze ulomeni zubu nehrozi. LEDka pak ukazuje skutecny stav, bez ohledu na zadani.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Přepínač

Příspěvek od fulda »

Na servo jsem také myslel. Ale vyšlo mi použití tak, že páka serva byla spojená s pákou "přepínače" jen pružně. Páka by se pak v krajních polohách opírala o nějaká úhlová tlačítka (například takové, jako je na obrázku dole). Takže pokud jí chytnu rukou a dotáhnu na "opačnou" stranu, tak si stiskem cvaknu tlačítko a to mimo jiné otočí servem do nové polohy. Pokud by se přehodila výhybka odjinud, tak dojde jen k tomu otočení a tlačítko se nestiskne. Zároveň mi to dává možnost stisknout tlačítko v již použité poloze.

A nebo ještě jedna možnost je na servo nasadit něco jako C s tím, že v klidové poloze se postaví tak, že se páka přepínače pohybuje volně v prostoru výseče. Pokud dojde k přehození odjinud, tak se servo pootočí, aby ždrclo do páky a zase se vrátí. Celé to pochopitelně bude schované pod vrchní deskou, takže vlastně neviditelné pro uživatele. (tlačítka zboku jako v předchozím případě)

Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Přepínač

Příspěvek od Dex »

Mno nějak tak jsem to myslel :lol:
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Odpovědět