Vysavač Concept Prominent 1600W, poškozený kontakt navijáku.

Odpovědět
tomasp
Příspěvky: 55
Registrován: 15 dub 2014, 23:01

Vysavač Concept Prominent 1600W, poškozený kontakt navijáku.

Příspěvek od tomasp »

V poslední době mě začal zlobit naviják u vysavače, občas se vysavač vypínal. Rozmontoval jsem následně naviják a našel závadu. Jeden z pružných kontaktů, který přenášel napájení z bubnu, byl zcela opotřebovaný
Jeden z pružných kontaktů, který přenášel napájení z bubnu, byl zcela opotřebovaný.
Jeden z pružných kontaktů, který přenášel napájení z bubnu, byl zcela opotřebovaný.
Kontakty jsou přišroubované, daly by se snadno vyměnit, pokud bych je někde sehnal. Z druhé strany vypadají takto:
Kontakty z druhé strany. Vodiče od elektroniky vysavače byly nasunuty na "packy", co jsou na obrázku na "severu".
Kontakty z druhé strany. Vodiče od elektroniky vysavače byly nasunuty na "packy", co jsou na obrázku na "severu".
Ještě přikládám foto kroužků, ze kterých kontakty sbíraly napětí:
Vnější kroužek je viditelně více znečištěn.
Vnější kroužek je viditelně více znečištěn.
Moje otázky jsou:
  1. Jak opravit kontakt, dá se někde koupit, jak se ta věc vlastně jmenuje?
  2. Mám vyčistit před smontováním i kroužky a jak, mám je po vyčištění ještě nějak ošetřít?
Otázku jsem položil i na eBastlirně http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight=, ale s nevalným úspěchem (ačkoliv reakcí se sešlo dost :) )

Díky za pomoc

Tom
tomasp
Příspěvky: 55
Registrován: 15 dub 2014, 23:01

Re: Vysavač Concept Prominent 1600W, poškozený kontakt navijáku.

Příspěvek od tomasp »

Ještě jsem odšrouboval ty kontakty, ukázalo se, že skrz stěnu dozadu do vysavače jdou jen dvě packy. Ta třetí je tvořena dalším kontaktním plíškem, z nějakého tvrdšího kovu, ktery je navlečen na tom samém šroubu až úplně "vespod". Na ten tvrdší kontak pak byly z druhé strany nasunuty vodiče z nitra vysavače.

Přikládám fota těch pružných "sběrných" kontaktů. Ty tvrdší "třetí" packy něšly snadno vyndat, tak jsem je tam raději nechal.
Vlevo zdravá, vpravo nemocná packa.
Vlevo zdravá, vpravo nemocná packa.
Tvrdší třetí packy zůstaly na svém místě.
Tvrdší třetí packy zůstaly na svém místě.
Detail zdravé packy.
Detail zdravé packy.
Ty dvě packy dozadu jsou vlastně trochu zbytečné, nevedou elektřinu, jenom fixují celý kontakt, aby se pod šroubem neprotočil.

Snad bych někte sehnal něco podobného, co by se dalo upravit. Jenom nevím, kde se poptat. Nebo sehnat kousek toho materiálu a připájet ho na opotřebované místo.

Dík

Tom
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Vysavač Concept Prominent 1600W, poškozený kontakt navijáku.

Příspěvek od fulda »

poradil bych ti to stejné co poslední reakce na ebastlírně. Najdi vhodné relé, tomu amputuj kontakty a implantuj je na ty tvé oběhané.
Já bych tedy k přidělání nevolil páječku jak navrhuje autor, ale buď bych se snažil je nějak vetknout pod šroubek a nebo si hrál s "bodovačkou" (nevím jak se to jmenuje, taková ta svářečka co stiskne dva plechy a udělá spoj ve tvaru malého kolečka)

Pak je ještě možnost, že si rád hraješ na vystřihovánky s nůžkami na plech. V tom případě si kup kousek bronzového plechu a hurá do stříhání.
Já jako vláčkař bych si jej koupil u Petra Litomyského, ale asi to není jediný zdroj.

Co se týká ošetření, tak běžná klasika - vyleštit, odmastit a pokud jsi fajnšmekr, tak konzervovat kapkou kontaktolu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysavač Concept Prominent 1600W, poškozený kontakt navijáku.

Příspěvek od kolbaba71 »

nebo si hrál s "bodovačkou" (nevím jak se to jmenuje, taková ta svářečka co stiskne dva plechy a udělá spoj ve tvaru malého kolečka)
Ano jmenuje se to bodovačka. Jedná se o odporové sváření a to co to tvoří, se jmenuje bodový svár. Nejlepší výsledky se dosáhnou, když se boduje stejný materiál stejně tloušťky. Bodovat dva různé materiály různých tlouštěk vyžaduje nějakou tu zkušenost a bývají s tím problémy. Slabší materiál se často propálí a na silnějším to nedrží apod.
Odpovědět