Stojanová vrtačka vs. vrtačka se stojanem

daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Stojanová vrtačka vs. vrtačka se stojanem

Příspěvek od daton »

Zdravím všechny
Řeším teď dilema zda si koupit stojanovou vrtačku nebo jen stojan na vrtačku a kvalitní vrtačku samotnou. Jde o to že v garáži vybylo trochu místa a vzhledem k řešení různých konstrukcí a čelních panelů vznikla potřeba přesnějšího vrtání děr, případně frézování měkkých plastů. Pro to jsem si pořídil na doporučení jrt křížový stůl od proxonu, který je super ale stávající stojan na vrtačku se již jeví jako nedostatečný (má velké vůle), poroto bych chtěl koupit něco lepšího i když na to mám v rozpočku jen kolem 4000kč. Koukal jsem na stojanové vrtačky kolem 2000 - 3000kč ale jsou tam rozporuplné komentáře a rovněž tak u stojanů na vrtačky (zajímavý je např tenhle https://www.uni-max.cz/stojan-pro-vrtac ... gJMdvD_BwE nebo tenhle
https://www.zahrada-naradi.cz/dedra-sto ... gJtEPD_BwE

ale z obrázků toho člověk moc nezjistí.

Stejně tak ty stojanovky:
https://www.eva.cz/zbozi/76997/vrtacka- ... gL_LfD_BwE
https://www.k24.cz/product/338693/Home/ ... gI28vD_BwE

Máte někdo nějaké praktické zkušenosti s těmito typy strojů, jaké a s jakými, případně co by podle vás bylo nejvhodnější za těch omezených finančních možností. Díky.
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Stojanová vrtačka vs. vrtačka se stojanem

Příspěvek od jova »

Mám doma tu vrtačku Güde staršího provedení. Výkonově to docela ujde, teda pokud nebudeš vrtat kolejnice 13mm vrtákem. Počítej ale celkově, že jo to dost hrubě provedené, stavěné na občasné používání spíše pro modelářské užití. Co je tam hodně špatné, je vůle ve výsuvu vřetena. U mě to dělalo klidně i 1-2mm na konci vrtáku při větším vysunutí. Trefit otvor 1mm vrtákem do tišťáku bylo za trest :evil: Nakonec jsem se naštval, tělo vřeteníku nařízl á dal tam dva šrouby na dotažení a je klid. Vůle už je neznatelná.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Další kolega to řešil vyvrtáním otvorů do boku a vložil tam stavěcí mosazné šrouby kterými tu vůli vymezuje.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Stojanová vrtačka vs. vrtačka se stojanem

Příspěvek od daton »

Ahoj
jo na tu jsem taky koukal, ve verzi GTB13/355 má 350W motor ale vzhledem k tomu že to je pro hobby práci tak by to snad mohlo stačit i když i můj starý narex (ruční vrtačky s rychlostkou 560 -2500ot) má motor 550W ale to je komutátor u stojanovky je asynchron (tedy asi). NO stále jsem v procesu rozhodování co koupit...
Díky za tip Jovo.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Stojanová vrtačka vs. vrtačka se stojanem

Příspěvek od jrt »

daton píše: 18 črc 2017, 07:28 Zdravím všechny
Řeším teď dilema zda si koupit stojanovou vrtačku nebo jen stojan na vrtačku a kvalitní vrtačku samotnou. Jde o to že v garáži vybylo trochu místa a vzhledem k řešení různých konstrukcí a čelních panelů vznikla potřeba přesnějšího vrtání děr, případně frézování měkkých plastů. Pro to jsem si pořídil na doporučení jrt křížový stůl od proxonu, který je super ale stávající stojan na vrtačku se již jeví jako nedostatečný (má velké vůle), proto bych chtěl koupit něco lepšího i když na to mám v rozpočku jen kolem 4000kč. Koukal jsem na stojanové vrtačky kolem 2000 - 3000kč ale jsou tam rozporuplné komentáře a rovněž tak u stojanů na vrtačky (zajímavý je např tenhle https://www.uni-max.cz/stojan-pro-vrtac ... gJMdvD_BwE nebo tenhle
https://www.zahrada-naradi.cz/dedra-sto ... gJtEPD_BwE
Nebrat!!!
Jestli chceš vrtat i frézovat, tak jedině Proxxon BFB 2000, u kterého oceníš jak možnost náklonu vřetene, tak svislý mikroposuv.
Pro frézování ale potřebuješ vrtačku, která nemá na vřetenu ani radiální, ani axiální vůli, ale opravdu žádnou, nestačí říct "je to docela dobrý".

Pozn: na křížový stůl KT 150 ani nekoukej, to je strašnej šunt...
Stejně tak ty stojanovky:
https://www.eva.cz/zbozi/76997/vrtacka- ... gL_LfD_BwE
https://www.k24.cz/product/338693/Home/ ... gI28vD_BwE
Máte někdo nějaké praktické zkušenosti s těmito typy strojů, jaké a s jakými, případně co by podle vás bylo nejvhodnější za těch omezených finančních možností. Díky.
Mám už 11 let vrtačku z téhle rodiny (tehdy Tesco za 999 Kč ;) ) a můžu říct, že na hrubou práci je bezvadná, ovšem tak odvážný jako Jova, abych se na ní pokoušel vrtat plošné spoje, tedy nejsem. :D
Vůli v pinole (to je ten výsuv) jsem měl též, ale u mé vrtačky byl vymezovací šroub. Moc nefungoval, tak jsem ho nakonec provrtal, vložil do něj silnou pružinu a kuličku a od té doby mám pokoj.
Vrtám především hliník, ale truhlářským vrtákem si troufnu i na průměr 22 mm .
jrt
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Stojanová vrtačka vs. vrtačka se stojanem

Příspěvek od daton »

Tak že radíš stojanovku třea i levnější? Stačí ten 350W motor?
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Stojanová vrtačka vs. vrtačka se stojanem

Příspěvek od jrt »

Jde o to že v garáži vybylo trochu místa a vzhledem k řešení různých konstrukcí a čelních panelů vznikla potřeba přesnějšího vrtání děr, případně frézování měkkých plastů.
Pro tohle je zmiňovaná stojanová vrtačka naprosto nevhodná, i po vymezení vůlí je přesnost a tuhost nedostačující. Navíc stolek není moc tuhý, pruží a není přesně kolmý.
Tyhle stojanovky jsou určeny pro běžné použití v zámečnické dílně, kde na nějaké nepřesnosti nezáleží.
jrt
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Stojanová vrtačka vs. vrtačka se stojanem

Příspěvek od daton »

No jo Jirko ale co tedy??? Rezolutně jsi vyloučil stojan na normální vrtačku, a ted mi vylučuješ i stojanovou vrtačku tak už mne nenapadá nic jiného. Tebe ano? Poraď nebo alespoň doporuč to nejmenší zlo které bych si mohl pořídit ostatně proto se zde ptám. Je mi jasné že za ty peníze neseženu nic co by bylo přesné jak hodinky ale o to asi ani nejde (hodinky na tom vyrábět nebudu). Jde mi o to abych mohl udělat například 3mm dirky pro reproduktor na čelním panelu a nebyly vizuálně příliš rozhozené. Proto jsem si koupil ten křížový stůl a ted řeším vrtačku.
Co z dostupných by jsi tedy doporučil jako nejmíň nevhodné?
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Stojanová vrtačka vs. vrtačka se stojanem

Příspěvek od jrt »

daton píše: 19 črc 2017, 07:29 No jo Jirko ale co tedy??? Rezolutně jsi vyloučil stojan na normální vrtačku, a ted mi vylučuješ i stojanovou vrtačku tak už mne nenapadá nic jiného.
stojan.jpg
stojan.jpg (13 KiB) Zobrazeno 14055 x
Já že rezolutně vyloučil stojan na normální vrtačku? Kdy, kde???

Cituji sám sebe:
jrt píše: 18 črc 2017, 12:15 Jestli chceš vrtat i frézovat, tak jedině Proxxon BFB 2000, u kterého oceníš jak možnost náklonu vřetene, tak svislý mikroposuv.
Pro frézování ale potřebuješ vrtačku, která nemá na vřetenu ani radiální, ani axiální vůli, ale opravdu žádnou, nestačí říct "je to docela dobrý".
Horko dělá divy, že? :D
jrt
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Stojanová vrtačka vs. vrtačka se stojanem

Příspěvek od daton »

Ahoj
to není sluníčko ale špatně jsem to pochopil u stojanů na vrtačku jsi mi napsal
Nebrat!!!
Jestli chceš vrtat i frézovat, tak jedině Proxxon BFB 2000, u kterého oceníš jak možnost náklonu vřetene, tak svislý mikroposuv.
tedy jsem to bral paušálně nebrat a BFB bylo nad možnosti 4000 i když je skutečně pěkný. Ted jsem ho našel kolem 5000kč tak asi zauvažuji. A myslíš že ta stojanovka s úpravami stylu jova nebo tím vymezovacím šroubkem by nebyla dobrá? No já vím nemá náklon což by se taky hodilo a i další věci. No a k tomu mám ten křížový stul jak jsi mi doporučil KT70 doufám že bude stačit.
A kdyby stojanovku tak jakou?
Ty jsi moc náročný, já vím že děláš skoro hodinky ale to je pro mne až moc jemné :-) já tak něco přivařit na zahrádce (nebo spíš přilepit :-) ) no sem tam něco opravit a když je chvilka jako že hodně málo tak právě bych chtěl zkusit zbastlit nějakého toho robůtka či konečně osadit ty panely u zařízení co jsem zkonstruoval.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Stojanová vrtačka vs. vrtačka se stojanem

Příspěvek od jrt »

Stojanová vrtačka téhle cenové kategorie (vlastně žádné kategorie) není vhodná na frézování ani na přesné vrtání malých otvorů.
Desítku díru do jackelu s ní uděláš, ale jedničku díru do plošňáku ne - alespoň efektivně ne, bude to co díra, to vrták (maličko přeháním). Na nějaké přesné vrtání pomocí křížového stolku zapomeň, stolek, na který se u téhle vrtačky pokládá materiál je z tenké litiny a dost se deformuje, takže není přesně kolmý k vřetenu. Je to vhodné jen na hrubou práci.

A když si budeš tu stojanovku merno mocí chtít koupit, tak takovou, kterou si můžeš nechat předvést. Případně ji kup tam, kde máš záruku, že ti ji v případě potíží vymění. Především si pohlídej, zda nehází sklíčidlo, pak vůli při při úplně vysunuté pinole, lehkost chodu při ručním otáčení sklíčidlem a házení řemenic.
Stejně bys ji měl hned po nákupu úplně rozebrat, z odlitků vymést zbytky formovacího písku, vymýt všechna mazadla, zkontrolovat (případně vyměnit) ložiska a znova namazat. A samozřejmě pečlivě dotáhnout všechny šrouby.
Na značku nehleď, vrtačky pocházejí všechny z jedné fabriky v Číně, jen si na ni každý prodejce nalepí své logo, nechá si ji nalakovat svou firemní barvou a možná si ji nechá dovybavit nějakými líbivými doplňky, nemajícími na její funkci (ani na funkci rostlináře) vliv :D
jrt
Odpovědět