Stojanová vrtačka vs. vrtačka se stojanem

daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Stojanová vrtačka vs. vrtačka se stojanem

Příspěvek od daton »

Aha tak jo přesvědčil jsi mě zadlužím se a koupím proxxon a dám si do něj starou narexku se dvěma rychlostmi a bude vystaráno. No možná ještě pouvažuji ale asi máš pravdu že to bude o hodně přesnější. Jin tedy budu muset zřídit dvě místa protože já občas potřebuji udělat i tu hrubou zámečničinu. S tím proxxonem asi problémy nebudou. Plošňáky jsem vrtal prozatím aku vrtačkou v ruce a bylo to na p .. d. plošnák byl hezký ale dírky jeli a když jsem měl udělat dirky pro IO tak to byl porod no naštěstí si ty nožičky dají dost říct. Tady by to bylo přesnější. Dík za tip Jirko :-)
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Stojanová vrtačka vs. vrtačka se stojanem

Příspěvek od jrt »

daton píše: 19 črc 2017, 15:01 Aha tak jo přesvědčil jsi mě zadlužím se a koupím proxxon a dám si do něj starou narexku...
Když ten proxxon budeš kupovat, tak si ho dobře prohlédni. Sice u takhle velké věci to nepředpokládám, ale už jsem se potkal s nějakými neumělými napodobeninami malých vrtaček na plošné spoje, kterým strašně házelo sklíčidlo, navíc bylo čtyřčelisťové!

Pokud bys na ten stojan moc nespěchal, tak na Model Hobby má RF technik vždycky zajímavé slevy.

Má ta tvoje stará Narexka upínací průměr 43 mm? Původně měly Narexky průměr 45! A pamatuj, že pokud má ta tvoje vrtačka axiální vůli, tak pak jsou ti všechny mikroposuvy k ničemu. A pokud má vůli radiální, tak je ti k ničemu celý stojan a pokud má opotřebené a házející sklíčidlo, tak je k ničemu i ta vrtačka... :(

Bez kvalitního nářadí se dá tak akorát slepit eiffelovka ze sirek...
jrt
Tomsej
Příspěvky: 7
Registrován: 29 zář 2016, 13:18

Re: Stojanová vrtačka vs. vrtačka se stojanem

Příspěvek od Tomsej »

Ahoj
taky jsem majitelem setu BFW40/e + KT150 + BFB 2000. Ten stojan BFB si před případným nákupem určitě ošahej. Podle mě totiž na nějaký hrubší - zámečnický práce není, protože má celkem krátkou dráhu Z s "pružinou protiváhy" (asi 3 až 4 Cm) a mohla by se dostavit frustrace.

Chci tu ale hlavně upozornit na zajimavej německej výrobek,na kterej sem tehdy narazil. Bohužel zkušenosti nemám žádný.
https://www.wabeco-remscheid.de/catalog ... m_store=de

co si o tom myslíte?
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Stojanová vrtačka vs. vrtačka se stojanem

Příspěvek od jrt »

Tomsej píše: 19 črc 2017, 20:23 Podle mě totiž na nějaký hrubší - zámečnický práce není, protože má celkem krátkou dráhu Z s "pružinou protiváhy" (asi 3 až 4 Cm) a mohla by se dostavit frustrace.
Zdvih BFB 2000 je podle výrobce i podle mého oměření 65 mm, zatímco stojanovka, o které tu běží řeč, má výsuv pinoly 55 mm. Takže žádná krize...
Jestli máš zdvih jen 3-4 cm, tak zkus zatočit dorazovým šroubem. :D
Chci tu ale hlavně upozornit na zajimavej německej výrobek,na kterej sem tehdy narazil. Bohužel zkušenosti nemám žádný.
https://www.wabeco-remscheid.de/catalog ... m_store=de
co si o tom myslíte?
Wabeco je celkem dobrá firma, ale tenhle stojan bude opravdu jen pro modeláře. Ovšem ta jeho variabilita je úžasná.
jrt
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Stojanová vrtačka vs. vrtačka se stojanem

Příspěvek od daton »

Zdravím
no to webaco je skutečně pěkné. Škoda že se to u nás neprodává. Ten proxon bude asi co se týče práce podobně "křehký" ne?
Trochu mne mrzí, že se už nevyrábí taková střední třída nářadí co zvládla jemnou mechaniku (trochu) a rovněž hrubou práci. Vzpomínám si že před 35 lety když jsem byl v učení, tak jsme tam měly takové ty zelené stojanovky (už na tehdejší dobu staré) a daly se na tom vrtat tišťáky i traverzy. A že jsme jim dávaly co by učni zatopit a všechno vydržely. Je fakt že ta tyč co stojanovky drži měla asi 8cm v průměru možná víc. No dnes mi přijde že je to buď šunt případně dodělej si doma nebo křehké. No asi když koupím cokoliv tak to ale bude lepší než to co mám doma, používám totiž jako stojan na vrtačku zařízení od narexu původně určené k snad obrábění dřeva. Zvedá se tam podložka a vrtačka stojí. Na hrubou práci mi to vyhovuje ale nic přesného se na tom udělat nedá, proto sháním nějaký ten střed tedy něco co bude i na částečně hrubší práci i na (alespoň trochu) jemnou mechaniku.
Má ještě někdo nějaký nápad kromě toho proxonu?
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Stojanová vrtačka vs. vrtačka se stojanem

Příspěvek od jrt »

Ach bože, bože...
daton píše: 20 črc 2017, 07:25 ... to webaco je skutečně pěkné.
Jsme s Německem v jedné Unii, tak se to u nás prodává, ne? Akorát že je ten prodejce asi trochu víc z ruky, než kdyby byl třeba v Brně.
daton píše: 20 črc 2017, 07:25 Ten proxon bude asi co se týče práce podobně "křehký" ne?
Ne, není "křehký", jinak bych ti ho nedoporučoval. A navíc má jednu velikou výhodu: dají se na něj koupit náhradní díly...
daton píše: 20 črc 2017, 07:25 Trochu mne mrzí, že se už nevyrábí taková střední třída nářadí co zvládla jemnou mechaniku (trochu) a rovněž hrubou práci.
To mě tedy víc mrzí, že se neprodávají auta, se kterými bych v týdnu oral políčko a o víkendu si mohl zazávodit v Le Mans... :D
daton píše: 20 črc 2017, 07:25 ... tam měli takové ty zelené stojanovky...
Takovou stojanovku si klidně můžeš koupit i dnes, ale bude o "něco" dražší, než ty zmiňované 4.000...
jrt
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Stojanová vrtačka vs. vrtačka se stojanem

Příspěvek od jova »

Ještě přihodím odkaz na to vymezení vůle vřetena pomocí šroubků.
Třeba se to bude hodit někomu kdo už se s tím trápí.
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=23&t=15225
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Stojanová vrtačka vs. vrtačka se stojanem

Příspěvek od daton »

To mě tedy víc mrzí, že se neprodávají auta, se kterými bych v týdnu oral políčko a o víkendu si mohl zazávodit v Le Mans... :D

Jirko tak to nemáš pravdu že se takové auto nevyrábí, vyrábí a v autosalonu dostalo 100% snad zatím jako jediné a je určené na pole do lesa, tahat za ním pluh i valník a můžes s ním jezdit po dálnici a honit bavoráky je to toto:

http://www.mercedes-benz.cz/content/cze ... untry.html

:D

JInak na ten proxon už šetřím a vím že by jsi mi nic špatného nedoporučil.
Ale přemýšlím o tom že si tu stojanovku koupím taky a udělám upravu dle Jovy. Proxon bude na jemnou práci a stojanovka bude dřít to obyčejné opravování doma :-) jen musí přesvědčit manžeku že to všechno nezbytně potřebuji a to bude ještě větší oříšek než vybrat to pravé :-)
Odpovědět