POV (persistence of vision)

Odpovědět
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

POV (persistence of vision)

Příspěvek od fulda »

Ahoj vespolek,

začal jsem poměrně intenzivně uvažovat o tom, že bych si udělal rotující POV display.
Mám několik SMD LEDek svítících "do boku" (něco jako TYHLE).
Takže mne zaujal TENTO projekt. Líbí se mi LEDky na straně plošňáku a líbí se mi, že jako "pohon" použil větrák. Pochopitelně moje provedení bude mnohem lepší a zábavnější.

Začal jsem si tedy plánovat materiál, který použiji. První co mne napadlo je hledání větráku. Takže jsem si řekl, že budu potřebovat udělat 50 snímků za vteřinu, otáčky se dávají za minutu, takže 50×60=3000rpm. Ale všechny návody uvádějí, že používají mnohem menší otáčky, dokonce desetkrát menší. Zatím jsem si naplánoval tento větrák.

Další věc je rozpoznání "začátku", to mám v plánu udělat tak, že na rotující plošňák dám štěrbinovou infra závoru a na stator dám nějaký praporek. Tam asi neočekávám potíže.

Potíže čekám v dodávce energie. Displaye co jsem koukal velice často s sebou vozí baterku, to se mi moc nelíbí. Přemejšlím, jestli mám udělat třecí kroužky a nebo po obvodu rozmístit magnety a vozit si cívečku. Tam se bojím, že nedokážu úplně dobře spočítat množství vyrobené energie.

Poslední co tak řeším je jaký použiji chipset. Zatím mi skoro vychází, že pouřiji něco, co bude odpovídat Arduino Nano - ATMega328 + CH340 + L1117.

Máte k tomu někdo nějaké rady? zejména tedy k těm otáčkám?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: POV (persistence of vision)

Příspěvek od jrt »

Koukal jsem na kdysi oblíbené Propeller clock a ty používají buď větráky, nebo pohony ze starých harddisků, takže otáčky jsou někde kolem 4000/min.
Pro přenos energie se používají koaxiální cívky coby transformátor.
jrt
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: POV (persistence of vision)

Příspěvek od fulda »

Já jsem mezitím trochu pokročil - pokud udělám ledky na obě strany mávátka, tak stačí poloviční rychlost, takže 1500rpm.

A ten transformátor, to je právě to - když už se to točí, tak stačí dát na stranu statoru jen magnet a dát cívku jen na stranu rotoru. A abych si to zjednodušil, tak dám celej mechanizmus z DC motorku, tam je i ten magnet i rotor s cívkama. Místo komutátoru 3fázovej gretz. jen nevím, jestli tím nenaložím moc tomu, kdo s tím má otáčet.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: POV (persistence of vision)

Příspěvek od fulda »

.... a přece se točí.

Teda tady na fotce stojí, ale TADY a TADY na videu se točí.
Bohužel troche interferuje se snímkovací frekvencí kamery, takže je to na videu dost nestabilní.

Zajímá někoho drobný popis jak jsem tu hračku udělal??
Přílohy
P1180165_.jpg
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: POV (persistence of vision)

Příspěvek od pgerla »

Mechanické provedení mě zaujalo. Princip je už léta známý.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: POV (persistence of vision)

Příspěvek od jrt »

Zajímá někoho drobný popis jak jsem tu hračku udělal??
Všechny čtenáře Robodoupěte, kterých není zrovna málo. Předem děkujeme za obsáhlý článek :D
jrt
Odpovědět