Ideální proporce 4kolového podvozku

Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Ideální proporce 4kolového podvozku

Příspěvek od Dex »

Zdravím,

a mám tu jednu možná trochu akademickou otázku ;)

Jaké jsou ideální proporce 4kolového podvozku? Tím podvozkem myslím v tomto případě "krabici" ze které po stranách trčí vždy dvojice kol. Zatáčení bude realizováno ala tank. Pamatuji se, že mezera mezi koly na jedné straně by měla být zhruba taková, aby jí dobře propadalo bahno, které se na kola může nabalit :)

Mám-li tedy např. kola o průměru 120 mm, tak mi vzdálenost středů otáčení těchto kol vychází na cca 140 mm. Tomu se říká rozvor. Jaký ale má být ideální rozchod (tj. vzdálenost mezi střední linií ploch pneumatik)?

Určitě na to existuje nějaká teorie, kterou máte někdo naštudovanou a popostrčíte mne správným směrem za což předem děkuji :D
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Ideální proporce 4kolového podvozku

Příspěvek od jova »

Pokud se tím někdo zaobíral, tak asi výrobci stavebních bobíků, tam bych hledal inspiraci:
https://www.google.com/search?q=stavebn ... irefox-b-d
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Ideální proporce 4kolového podvozku

Příspěvek od Dex »

Tam jsem inspiraci hledal a i když jsem zatím nenašel konkrétní rozměry, tak mi přijde že rozvor = rozchod. Minimálně se asi nijak zásadně neliší.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Pirx
Příspěvky: 181
Registrován: 24 úno 2013, 16:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální proporce 4kolového podvozku

Příspěvek od Pirx »

Rozvor = rozchod.
Nebo presneji: Body, kterymi se kola dotykaji podlozky by mely tvorit ctverec.
Potom se podvozek na rozumne homogennim povrchu pri otaceni na miste otaci kolem stredu zmineneho ctverce.
Dalsi fatalni vliv na otaceni i zataceni ma umisteni teziste, ktere by melo byt co nejvice uprostred onoho ctverce.
Proto mam baterky uprostred robota, i kdyz z hlediska vnitrniho usporadani je to nejhorsi mozna varianta.
A samozrejme kola by mela byt co nejvic u sebe - viz zminene jednomuzne stavebni stroje.
Soldering fumes make you stronger!
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Ideální proporce 4kolového podvozku

Příspěvek od Dex »

Takhle nějak jsem to odhadoval, ale co mi není jasné, když bude rozchod o něco větší než rozvor, kam se ten střed otáčení posune? Podle mě bude pořád uprostřed.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální proporce 4kolového podvozku

Příspěvek od kolbaba71 »

Když se člověk zamyslí a představí si, co se bude dít, pokud rozvor a rozchod bude stejný, tak kola budou opisovat víceméně kruh, což v případě obdélníku určitě nebude.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Ideální proporce 4kolového podvozku

Příspěvek od Dex »

Tak tady mi něco nedochází :) Namaloval jsem si v CADu kružnici, do ní obdélník a když jím otáčím, tak kratší strany obdélníku (rozvor) opisují kružnici. Je to přece jako u tanku nebo je u obdélníku střed otáčení někde jinde? Nedaří se mi najít správná klíčová slova abych k tomu něco našel...
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální proporce 4kolového podvozku

Příspěvek od kolbaba71 »

Máš pravdu, i o kolem obdélníku jde opsat kruh. V případě čtverce se kola nebudou odvalovat tolik do boku.
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální proporce 4kolového podvozku

Příspěvek od MartinL »

Dovolil bych si to trochu poopravit. Čím větší bude rozchod, tím méně se budou kola smýkat při zatáčení. Takže "optimální" by byl velmi široký robot (což je nesmysl). Takže musíš udělat rozumný kompromis, určitě pokud budeš mít rozchod větší než rozvor tak to bude použitelné. Pocitově bych robota udělal cca jako čtverec (ale celého), tj. rozvor 140 mm, rozchod cca 250 mm (půdorys robota 260 x 260).
Pirx
Příspěvky: 181
Registrován: 24 úno 2013, 16:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální proporce 4kolového podvozku

Příspěvek od Pirx »

Martin ma samozrejme pravdu.
Pri velkem rozchodu se geometrie priblizi podvozku se dvema koly, coz jsem si neuvedomil.
Rozhodne si tam dej siroke pneumatiky.
S uzkymi to skace jak koza...
Soldering fumes make you stronger!
Odpovědět