Magnetická spojka

Odpovědět
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Magnetická spojka

Příspěvek od kolbaba71 »

Čelní magnetická spojka, jak jsem si ji navrhl, bohužel nefunguje podle mých představ - v sepnuté poloze má "vakl" a to já nechci. Proto jsem vymyslel jiný druh spojky, jenž by měl fungovat bez zmiňovaného "vaklu". Ale je jednosměrná a tak aby chránila obou směrech otáčení, tak by musely být dvě za sebou. V pracovní poloze by byly přitažené magnety k sobě. V okamžiku přetížení by se magnety oddálily, ale současně by magnety na druhé straně začaly tlačit spojku zpátky do výchozí polohy. Myslíte, že by mohlo fungovat? Třecí spojka či destrukční (např. s ustřižením kolíčku) se mě nejeví jako úplně vhodná. I když síly, co je potřeba zkrotit jsou vcelku velké a zmiňované ještě zdvojené ochrany (kvůli jednosměrnosti řešení) to tak komplikují, že začínám zvažovat, že bych nechal motory úplně bez pasivní ochrany. Co vy na to?
Přílohy
Princip funkce spojky
Princip funkce spojky
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Magnetická spojka

Příspěvek od jrt »

Zubová spojka funguje obousměrně a bez "vaklu". Viz modelářské servosavery, o kterých jme mluvili už kdysi dávno.
jrt
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Magnetická spojka

Příspěvek od kolbaba71 »

Ano, to si pamatuju, i když udrží servosaver bez potíží 6Nm aniž mě to vyluxuje peněženku?
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Magnetická spojka

Příspěvek od jrt »

Vytiskni si díly na 3D tiskárně, nebo požádej jovu, aby ti díly vyfrézoval z plastu.
jrt
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Magnetická spojka

Příspěvek od kolbaba71 »

Ještě musím zjistit jak funguje, abych si ho mohl navrhnout tak, aby byl dostatečně tuhý. Jelikož na něm ten segment bude viset, narozdíl od RC aut, kde je, pokud se zrovna nemění úhel kol prakticky bez trvalé zátěže.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Magnetická spojka

Příspěvek od jrt »

kolbaba71 píše: 02 srp 2020, 19:20 Ještě musím zjistit jak funguje...
Hledej sousloví "zubová spojka".
jrt
Odpovědět