Jaké relé?

Odpovědět
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Jaké relé?

Příspěvek od kolbaba71 »

Pro svůj projekt svítilny bych chtěl použít větší množsví relé. Potřeboval bych s DC napájením od 5V do 15V. Budu s nimi spínat 3V/5A. jeden druh by byl 2x přepínací kontakt a druhý druh 4x přepínací kontakt. Hledal jsem a našel jsem. Se 2 přepínacími kontakty jsem narazil buď do patice a nebo do DPS. Zato druhé jsem našel jen do patice. Vzhledem k tomu, že se svítilnou nehodlám chodit venku, patice se mě příliš nezamlouvá. Zase pokud relé připájím natvrdo do DPS, pak je výměna horší. Navíc na relé se 4 přepínacími kontakty do DPS jsem nenarazil. Moje zapojení vyžaduje relé se čtyřmi přepínacími kontakty, jinak hrozí zkrat. Vzhledem k nepřítomnosti klasické země či kladného pólu ve spínaném obvodu se jeví relé jako nejlepší možnost. Co by jste mě k tomu řekli?

Pokud bude potřeba schema, tak dodám, jen co ho nakreslím - zapojení relé se 4 přepínacími kontakty mě dává zabrat.

Edit: Tak schema jsem zplodil, mělo by být správně.
Schema zapojení relé
Schema zapojení relé
¨
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Jaké relé?

Příspěvek od jrt »

Navíc na relé se 4 přepínacími kontakty do DPS jsem nenarazil.
To jsi asi špatně hledal :D

Hledej: relé 4PDT (4 Pole Double Throw) do pcb. Problém je v tom, že tohle už je speciální součástka, kterou bude mít málokterý obchodník v nabídce, natož pak skladem, ale jistě se najde v RS components nebo ve Farnellu. Ale počítám, že s menším napětím než 12 V dostupné nebude.
jrt
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké relé?

Příspěvek od kolbaba71 »

Díky. Najít to není problém, jen člověk musí vědět, jak se to přesně nazývá.

Takže bude lepší použít pajená relé? Případná oprava bude složitější, ale nebude hrozit špatný kontakt a ušetřím jak na ceně, tak i na hmotnosti, jenž se mě začíná lehce vymykat z pod kontroly.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Jaké relé?

Příspěvek od jrt »

Relé, jako mechanický prvek, bude vždycky zdrojem potíží, zvlášť v tom prostředí, kde ho chceš používat. Čtyřpólové relé je už poměrně těžké, takže když bude držet jen za zapájené piny, je dost pravděpodobné, že se časem začne vytrhávat a objeví se studené spoje. V patici to bude podobné (spíš horší)...
Ona totiž takováhle relé nejsou stavěna na těžké průmyslové použití, hodí se spíš do nástěnných rozvaděčů. Relé, používaná třeba v automobilech mají úplně jinou - mnohem masivnější - konstrukci, bohužel pochybuji, že by se vyráběla jako čtyřpólová.
Jo, a ještě jednu věc: pokud hrozí zkrat (nemám teď ani čas, ani sílu luštit zapojení z obrázku) tak musíš použít relé s nuceným odtrhem, jinak není nijak zaručeno, že kontakty budou přepínat synchronně.
jrt
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké relé?

Příspěvek od kolbaba71 »

Spočítal jsem hmotnost všech relé, co bych chtěl použít a zhrozil jsem se. Bylo to víc jak 1kg. Proto přistoupím na osekanou variantu bez čtyřpólových relé a i ty dvoupólové sice napájím do DPS, ale určitě je nějak k DPS respektive ke svítilně mechanicky přichytím, aby pájené spoje trpěly otřesy co nejméně. Navíc jsem po zralé rozvaze usoudil, že funkce, k níž slouží čtyřpólové relé, je vlastně v praxi téměř k ničemu a proto ji úplně vypustím.
Odpovědět