Zkoušeč vodivosti - stavba a dotazy

Odpovědět
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 263
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

Zkoušeč vodivosti - stavba a dotazy

Příspěvek od gilhad »

Postavil jsem si zkousec vodivosti http://robodoupe.cz/2015/zkousec-vodivosti/ a kdyz na nekolikaty pokus konecne fungoval, tak jsem o tom napsal i do sveho blogu https://divnoblog.wordpress.com/2015/10 ... ropipator/ a slibil napsat clanek i na RoboDoupe, nez se pustim do definitivni verze, tak jsem se chtel zeptat na veci, kde jsem narazil:
- jednak mi prijde ze by se ta svitiva dioda mela zapojit proti zemi, aby svitila, kdyz je na obou vstupech stejne (tedy zkrat) a na vystupu tedy pulka (4.5V) a nesvitila, kdyz je plus bliz k zemi nez minus (o těch 10 ohmu) pri rozpojenem obvodu

- jednak kdyz jsem si to tak zapojil na breadboardu, tak se to vubec nedalo postelovat, aby to reagovalo na sondu (teda mel jsem jen ten pseudopotak z Arduina, ale bud to svitilo furt, nebo nesvitilo vubec, nic mezi tim). Kdyz jsem ten trimr prehodil na druhou stranu tech 1K odporu, tak uz to slo ladit celkem snadno, ale nevim, jestli jsem tim nevnesl zase nejake jine problemy (ale prijde mi, ze tech 470kOhmu by mohlo byt dost oproti 22K, abych vyrazne nezvysil ani napeti, ani proud) - uvazuji spravne, nebo neco prehlizim?

- a jeste jednu vec = zkousel jsem pajet horkovzduchem, ale nejak se mi ted nedari, vsude miliony malych kulicek, ale soucastky nepripajene, plochy nepocinovane a vysledek nejak nic moc, nakonec jsem to predelal pajecim perem. Ale rad bych vedel, kde delam chybu, jestli je vzduch moc horky, nebo studeny, nebo co muze byt pricinou, ze se mi po desce prohaneji kulicky, ale medi se chytat nechteji = pri pajeni zelezem se chytaji mnohem lip.

Predem diky za vsechny pripominky
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Zkoušeč vodivosti - stavba a dotazy

Příspěvek od jrt »

- jednak mi prijde ze by se ta svitiva dioda mela zapojit proti zemi, aby svitila, kdyz je na obou vstupech stejne (tedy zkrat) a na vystupu tedy pulka (4.5V) a nesvitila, kdyz je plus bliz k zemi nez minus (o těch 10 ohmu) pri rozpojenem obvodu
Buď zapojit LED proti zemi, nebo prohodit neinvertující (+) a invertující (-) vstup operačního zesilovače. Už si vážně nepamatuju, proč jsem to zapojil zrovna takhle, je to letité schéma, ale kdysi mi to vyhovovalo...
- jednak kdyz jsem si to tak zapojil na breadboardu, tak se to vubec nedalo postelovat, aby to reagovalo na sondu (teda mel jsem jen ten pseudopotak z Arduina, ale bud to svitilo furt, nebo nesvitilo vubec, nic mezi tim). Kdyz jsem ten trimr prehodil na druhou stranu tech 1K odporu, tak uz to slo ladit celkem snadno, ale nevim, jestli jsem tim nevnesl zase nejake jine problemy (ale prijde mi, ze tech 470kOhmu by mohlo byt dost oproti 22K, abych vyrazne nezvysil ani napeti, ani proud) - uvazuji spravne, nebo neco prehlizim?
Trimr je potřeba použít buď víceotáčkový, nebo alespoň nějaký kvalitní, který nešumí. Čínský potenciometr k Arduinu opravdu není to pravé. Ale je možno do série s oběma krajními vývody potenciometru zapojit rezistory, které zúží regulační rozsah a tak umožní jemnější nastavení.
zkousel jsem pajet horkovzduchem, ale nejak se mi ted nedari, vsude miliony malych kulicek, ale soucastky nepripajene, plochy nepocinovane a vysledek nejak nic moc, nakonec jsem to predelal pajecim perem. Ale rad bych vedel, kde delam chybu, jestli je vzduch moc horky, nebo studeny, nebo co muze byt pricinou, ze se mi po desce prohaneji kulicky, ale medi se chytat nechteji = pri pajeni zelezem se chytaji mnohem lip.
Ten vzduch je asi příliš horký, ale hlavně je ho moc - z té pájky by při pájení (na rozdíl od odpájení) měl vycházet jen "vánek".
jrt
Pirx
Příspěvky: 181
Registrován: 24 úno 2013, 16:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkoušeč vodivosti - stavba a dotazy

Příspěvek od Pirx »

Pajeni horkym vankem urcite plati a jeste bych doporucil pred pajenim predehrat desku (treba na zehlicce). Nemusi to byt moc, cca 60 az 100 stC.
Soldering fumes make you stronger!
Odpovědět