Posílení výstupního proudu u MCU

CZMartin_k
Příspěvky: 61
Registrován: 29 kvě 2014, 17:04

Posílení výstupního proudu u MCU

Příspěvek od CZMartin_k »

Zdravím,
mám takový problém. Chci udělat takové velké pole s LED diodama. Problém je vtom, že maximální celkový pro celé pouzdro (STM32) je pouze 100mA a to je málo. Na sepnutí jednoho tranzistoru v ULN2803, je potřeba cca 5 mA. Slyšel jsem, že na spínání tranzistorů nebo tranzistorových polí se používá pro zmenšení proudu z MCU něco jako poměr 2 rezistorů. Na netu jsem o tom nic nenašel. Nevěděl by někdo, prosím, jak to je nebo jak zmenšit proud pro spínání tranzistorů? Další verze je ta, že by se místo odporů dal obvod 74HC541, což je budič, šlo by to přes něj nebo máte nějaké zkušenosti? STM32 bude napájené 3V.

Děkuji za rady.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Posílení výstupního proudu u MCU

Příspěvek od jrt »

Na sepnutí jednoho tranzistoru v ULN2803, je potřeba cca 5 mA.
V tomhle katalogovém listu píší, že jmenovitý bázový proud každého tranzistoru v ULN2803 je přibližně 1 mA. Pokud bude mít ULN2803 na vstupu méně než 3 V, počítejte s tím, že kolektorový proud každého tranzistoru bude moci být maximálně přibližně 200 mA.
Pro spínání velkého mnnožství LED je velice výhodné použít obvod MAX7219, který je na Aliexpressu k mání za směšnou cenu.
jrt
CZMartin_k
Příspěvky: 61
Registrován: 29 kvě 2014, 17:04

Re: Posílení výstupního proudu u MCU

Příspěvek od CZMartin_k »

jrt píše:
Na sepnutí jednoho tranzistoru v ULN2803, je potřeba cca 5 mA.
V tomhle katalogovém listu píší, že jmenovitý bázový proud každého tranzistoru v ULN2803 je přibližně 1 mA. Pokud bude mít ULN2803 na vstupu méně než 3 V, počítejte s tím, že kolektorový proud každého tranzistoru bude moci být maximálně přibližně 200 mA.
Pro spínání velkého mnnožství LED je velice výhodné použít obvod MAX7219, který je na Aliexpressu k mání za směšnou cenu.
Vypadá to dobře, ale právě jsem se chtěl vyhnout obvodům, pro které bych musel dělat logiku. Jsem vtom totiž zatím začátečník, proto použiju dražší procesor s více výstupy než, abych nemusel použít posuvné registry 595 nebo další drivery. Vyřešil by něco ten budič, když by se napájel 5V?

Odesláno z mého LG-H955 pomocí Tapatalk
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Posílení výstupního proudu u MCU

Příspěvek od jrt »

Vyřešil by něco ten budič, když by se napájel 5V?
Pokud mluvíme o ULN2803, pak, pokud bude mít každý z tranzistorů na vstupu napětí blížící se 4 V (log.1 u TTL logiky), pak může trvale spínat přibližně 400 mA.
Není ale jen ULN2803, existují i samostané digitální tranzistory s podobnými parametry.
Vypadá to dobře, ale právě jsem se chtěl vyhnout obvodům, pro které bych musel dělat logiku. Jsem vtom totiž zatím začátečník, proto použiju dražší procesor s více výstupy než, abych nemusel použít posuvné registry 595 nebo další drivery.
Jsem přesvědčen, že právě pro MAX7219 se najde na webu mnoho příkladů kódu jak ve strojáku, tak ve vyšších programovacích jazycích.
jrt
CZMartin_k
Příspěvky: 61
Registrován: 29 kvě 2014, 17:04

Re: Posílení výstupního proudu u MCU

Příspěvek od CZMartin_k »

Digitální tranzistory jsou strašně slabý. Přemýšlel jsem o tom obvodu MAX7219,, ale tam bych taky musel dát za to ty tranzistory a pak by to fungovalo stejně, jako bez toho obvodu. Na rozšíření počet pinů mám doma už dlouho na testování obvody TLC5940 a DM13A, máte s tím zkušenosti?
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Posílení výstupního proudu u MCU

Příspěvek od jrt »

Digitální tranzistory jsou strašně slabý.
A jaký tedy vlastně chceš spínat proud?
jrt
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: Posílení výstupního proudu u MCU

Příspěvek od micer »

CZMartin_k píše:Digitální tranzistory jsou strašně slabý....
Možná ano, záleží na měřítku. Třeba takový BTS432E2 má Ic jen 11 A - http://www.gme.cz/bts432e2-to220-p214-095 - ale to jen když koukám co je GM a skladem, u Farnellů určitě najdeš silnější když budeš potřebovat. Ale to jen na okraj, to už by bylo podstatně levnější použít standardní FETy třídy L.
CZMartin_k
Příspěvky: 61
Registrován: 29 kvě 2014, 17:04

Re: Posílení výstupního proudu u MCU

Příspěvek od CZMartin_k »

To je fakt, ale cena za kus 132? Takovej pracháč bohužel nejsem :/ Kbybych jich potřeboval jenom 50, potřeboval bych cca 5 000,-
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Posílení výstupního proudu u MCU

Příspěvek od jrt »

Tak už víme, že jsi chudej a tajemnej, ale pořád ještě jsme se nedozvěděli, jak velký proud chceš vlastně spínat... :?:
... mám doma už dlouho na testování obvody TLC5940 a DM13A, máte s tím zkušenosti?
Zkušenosti žádné, ale oba obvody maji slušně zpracovaný katalogový list, ve určitě kterém najdeš všechny potřebné informace. A zde je tutorial pro kombinaci TLC5940 a STM32.
... ale cena za kus 132?
Zde už stojí jen 1,08 USD s dopravou zdarma.
jrt
CZMartin_k
Příspěvky: 61
Registrován: 29 kvě 2014, 17:04

Re: Posílení výstupního proudu u MCU

Příspěvek od CZMartin_k »

Dobre, udelam to pres ty obvody TLC5940. Mam je zapojit na spinani cele diody a na spinani barev dat na druhou stranu posuvny registr 74hct595 nebo registrama mam ovladat barvy jednotlivy a pres obvod TLC5940? Tranzistory budou stacit slaby, protoze asi vzdy bude svitit jen jedna dioda. Do prilohy pridam jednu hotovou hvezdu s procesorem Picaxe 20M2, kterou jsem sam dělal je velka cca 50x50cm. Dale pridam navrh vetsi desky s tim STM32 a ta bude velka cca 60x60cm a bude na ni cca 1 500 RGB led diod SMD 5050.

Návrh:
http://pasteboard.co/DjipiDK.jpg
http://pasteboard.co/DjixTk5.jpg

Stará hvězda s Picaxe 20M2:
https://www.youtube.com/watch?v=-3-CxZsXQao




Odesláno z mého LG-H955 pomocí Tapatalk
Odpovědět