adaptér pro sériové připojení LCD

Uživatelský avatar
JPLABS
Příspěvky: 25
Registrován: 13 čer 2023, 22:45
Kontaktovat uživatele:

adaptér pro sériové připojení LCD

Příspěvek od JPLABS »

Vyrobil jsem adaptér, který umožňuje připojit na sériovou linku RS232C víceméně libovolný LCD displej (též VFD displeje s 8-bit paralelním rozhraním). Výstup adaptéru je na 14-pin kolíkovou lištu kompatibilní ke standardním LCD s 8-bit řízením s HD44780. Pro LCD a VFD s jiným obvodem, respektive jiným rozložením vstupních pinů je nutno proházet připojovací vodiče. Adaptér má také vstup TTL na kteý se nechá připojit například převodník USB - serial TTL nebo CAN bus - TTL a displej pak je možno řídit z USB nebo CAN busu.

Adaptér je postaven na třech TTL obvodech + RS232C budiči MAX232. Nepoužívá se žádný mikropočítač a tak není nutno nic programovat. Jednoduše se posílají data po sériové lince do adaptéru, z čehokoliv, co má RS232C. Například ze starších PC nebo SAPI , ZX Spectrum, Didaktik, Atari atp.

Komunikační protokol je 8N1, rychlost libovolná (i nestandardní) od 2000 bps do 122 kbps. Adaptér se přizpůsobí rychlosti.

Napájení +5V, odběr cca 100mA. Rozměry 56x60 mm. Foto a popis (v angličtině) je u mne, zde: http://www.jplabs.co.uk/projects/bh5208b.html
butan
Příspěvky: 114
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: adaptér pro sériové připojení LCD

Příspěvek od butan »

E-Ryc
Příspěvky: 50
Registrován: 07 bře 2013, 16:51

Re: adaptér pro sériové připojení LCD

Příspěvek od E-Ryc »

Myslim, ze tohle je nadherna ukazka projektu, ktery ukazuje, ze to jde, ale jinak je (proti procesoru) totalne neprakticky - podle obrazku desky relativne slozite zapojeni, a co je horsi vpodstate musim napsat LCD driver pro kazdou platformu/jazyk, ze ktere chci zobrazovat (uznavam, problem uzivatele, ne autora).
Jako nic proti, klobouk dolu ze to funguje a urcite si to sve "zakazniky" (nevim, jestli je to komercni projekt) najde. Ale dneska bych to spis udelal jako jednoduchy shield na nejake arduino nano/nano pro, aby naprogramovani bylo jen o zapichnuti usb kabelu nebo seriakove redukce (pokud bych chtel mensi verzi bez USB). A "ovladac" bude posilani znaku resp. textovych prikazu.
nostalcomp
Příspěvky: 19
Registrován: 24 říj 2023, 18:45

Re: adaptér pro sériové připojení LCD

Příspěvek od nostalcomp »

Podobné řešení s MCU bylo v amáru publikováno před téměř čtvrtstoletím (PE 9/2000). Jmenovalo se to SKLADIS a umělo to pomocí UARTu obsluhovat LCD s HD44780, klávesničku 2x3 a 5x LED. Použit byl 20-pinový 8051 (asi 89C2051 nebo 89C4051 - není v článku specifikováno)

Řešení s MCU je dnes asi jediná správná volba. Ale nezatracoval bych, když si chce někdo pohrát a vytvořit to z diskrétní logiky bez programování. Dnes by každý jen programoval MCU. Ale on ty MCU musí taky někdo navrhovat po obvodové stránce a jsem přesvědčen, že časem se vývojáři s praktickými znalostmi diskrétních obvodů budou vyvažovat zlatem. Sice se dnes dá hodně nasimulovat, ale já vyznávám praktické pokusy. Když člověk na vlastní oči vidí, co dokáže "zanedbatelné" zpoždění asynchronního čítače (7493), je to k nezaplacení :)

Sám jsem si podobný obvod s displejem a standardním UART rozhraním vyzkoušel taky. Jen namísto LCD je tam 8x LED segmisegmentovka. Což je horší, protože displej běží ve dvojitém multiplexu, aby se plně využila jediná RAM 7489 s organizací 16x4 bity. Celé je to z diskrétních TTL obvodů nižších řad. Jako mentální cvičení a zkušenost dobré (výborné), ale praktické využití nevidím. Mám k tomu sice DPS, ale k jejímu osazení jsem se už nedostal. Pokusy na breadboardu stačily.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1375
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: adaptér pro sériové připojení LCD

Příspěvek od fulda »

Já jsem si například docela nedávno udělal přesně obrácené řešení. Tedy MCU only, bez ostatních řadičů a pasivních součástek :)

Fotka prvního prototypu:
WhatsApp Image 2024-04-12 at 09.38.17.jpeg
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
nostalcomp
Příspěvky: 19
Registrován: 24 říj 2023, 18:45

Re: adaptér pro sériové připojení LCD

Příspěvek od nostalcomp »

Pěkné! Chtělo by to článeček. Co je u.l.?

LCD segmentovky (DR401) mám už dlouho taky nachystané na hraní. Ale zase vobráceně. Chci je připojit ke klasickému dekodéru 7447 pro LED znakovky. Myslím, že jsem tehdy nesehnal konektory k nim. Ale zas tak zuřivě jsem je nesháněl...

Budu kontrovat 1,5 místnou 7-segmentovkou z diskrétních LED řízenou 4 piny Arduina pomocí Charlieplexingu. Článek bude později (u mě). Teď sepisuji, jak jsem (s)rovnal silně zdeformovanou LP desku doma v troubě :)

charlie.jpg
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1375
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: adaptér pro sériové připojení LCD

Příspěvek od fulda »

nostalcomp píše: 19 dub 2024, 16:44 Co je u.l.?
V zásadě to vyjadřuje radost nad tím, že to funguje. J.Fu jako moje iniciály a na čtvrté pozici jsou čísla od 0 do F (což fotka poněkud zkresluje).
Jo a desetinné tečky blikají aby se nenudili.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
nostalcomp
Příspěvky: 19
Registrován: 24 říj 2023, 18:45

Re: adaptér pro sériové připojení LCD

Příspěvek od nostalcomp »

Nějak mi pořád nevychází ten počet pinů toho tvého LCD. Ani celkový počet, ani počet obsazených. Můžu poprosit o přesný typ a eventuelně i odkaz na datasheet? Nebo alespoň kolik má společných backplanes? Snažím se dopídit způsobu řízení.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1375
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: adaptér pro sériové připojení LCD

Příspěvek od fulda »

Je to nějaká varianta DE161. Nevím, která část tě mate víc. Ne všechny nohy jsou zapojené, takže na skle jich je víc než je připojeno.
Má to 3 plate. Já mám raději to značení 3COM a 12SEG.
Koukal jsem, že levné čínslé hodinové displeje mají 4COM a 8SEG - tedy 12 vývodů. Tak si musím nějaký pořídit a natrénovat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
nostalcomp
Příspěvky: 19
Registrován: 24 říj 2023, 18:45

Re: adaptér pro sériové připojení LCD

Příspěvek od nostalcomp »

To mě právě mátlo. Na 1-2 COM je těch pinů málo. Na 3 a více COM zase moc. A taky jsem si neuvědomil, že poslední DT se u většiny těchto displejů nevyskytuje. Takže už to sedí.

Striktně vzato je na 3COM (i 4COM) displej potřeba na piny dodávat 4 úrovně napětí (0, 1/3Vcc, 2/3Vcc a Vcc). K tomu se používají MCU s HW podporou pro řízení LCD (vestavěný LCD driver), jako třeba ATmega 169 nebo 3290. To ale asi není případ na fotce. Tak mě napadá jen 3. stav. Je to tak?

Možná by tuhle diskusi mohl admin oddělit do nového vlákna o přímém řízení LCD bez vestavěného řadiče.
Odpovědět