Jak uchodit 595 na nepájivém poli

Odpovědět
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Jak uchodit 595 na nepájivém poli

Příspěvek od MartinL »

Dnes jsem si ve škole trošku naběhl. Chtěl jsem rychle předvést použití posuvného registru 74HC595. Tak jsem spíchnul zapojení dle https://arduino8.webnode.cz/news/lekce- ... r-74hc595/. A ejhle ono to nefungovalo, resp. chvilkami ano, ale spíše ne. Sem tam to zhaslo úplně, občas ledky problikávaly zcela chaoticky. Podíval jsem se na signály z arduina do shift registru osciloskopem a v pořádku. Takže tipuju, že se ten shift registr dostává do nějakých záhadných stavů (blokování mám na napájení 10uF + 100nF). Občas pomůže zahýbat nějaký drátkem, nebo se něčeho dotknout prstem. Pak to třeba 10 s běží, ale pak to zase zkolabuje.
Totéž zapojení používám v jiných konstrukcích zcela bez problémů, ale na dps. Co by tomu mohlo na tom nepájivém poli vadit. Úplně ho nemám rád, ale už jsem na tom udělal náročnější věci a bez větších obtíží.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1523
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Jak uchodit 595 na nepájivém poli

Příspěvek od Dex »

To vypadá na nějaký špatný kontakt. Zkusil bych vzít nějaké více zánovní kontaktní pole :)

Já na nich kdysi stavěl docela rozsáhlé digitální věci a vždy byl problém v kontaktu. Součástky, co mají tlusté nožičky i hranaté piny to opotřebovávají.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak uchodit 595 na nepájivém poli

Příspěvek od MartinL »

To už jsem vyzkoušel. Jiné pole, jiný io, nové "čínské" drátky. A výsledek víceméně stejný.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1523
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Jak uchodit 595 na nepájivém poli

Příspěvek od Dex »

A jak rychle to jelo? Tuším, že jsem kdysi někde četl, že tak 25 MHz je maximum, ale kdo ví jestli si to po tom čtvrtstoletí pamatuju správně ;) navíc tak rychle jsi asi nejel viď?
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1363
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Jak uchodit 595 na nepájivém poli

Příspěvek od fulda »

To je docela zvláštní, já na robotickém dni měl těch registrů 8 za sebou a každý na konektorech a ještě se s tím různě kroutilo a tak a ničemu to nevadilo. U tohoto příkladu mne trochu překvapuje práce s "latchPin", já mám snahu ten pulz vytvážet na jednom místě a ne přes celou main smyčku, ale proti gustu...
Osobně bych se na ten latvhPin zaměřil. Pokusil bych se použít jinej pin, nebo tak něco.
Nemáš tam nějakou divokou technologii? Třeba 74LC595 (LC = LowSpeed Cmos)


Pochopitelně si neodpustím chytrou radu, že máš použít KKT595IoT
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak uchodit 595 na nepájivém poli

Příspěvek od MartinL »

Tak samozřejmě blbost na mojí straně. Nějak jsem opomněl připojit SRCLR na VCC (což kupodivu na dps nevadilo), ale na nepájivém poli se na ten vstup indukovalo všechno možné a pak se to chovalo, jak se to chovalo (tj. náhodně to nulovalo obsah shift registru).
Přesto mě trochu udivuje, že ledka připojená na TXD(D1) na arduinu Nano krásně problikává v rytmu posílání dat po sousedním pinu D2.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1363
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Jak uchodit 595 na nepájivém poli

Příspěvek od fulda »

Týjo, teď jsem se tu s jednou 595 zlobil proč mi nechodí. A víš co? Nepřipojil jsem nohu 10. To je předpokládám ta samá jako ty.
Tedy já jí ve schématu připojil, ale na desce jsem nějak nedotáhl propojku mezi vrstvama e té pidi žluté tečky jsem si nevšiml.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Jak uchodit 595 na nepájivém poli

Příspěvek od pgerla »

Laik se diví. Odborník žasne. Nepřípojit MR (Master Reset) aktivní v LOW na DPS k VCC.

To že to na DPS nějak chodilo je zásluha ESD.
Odpovědět