Pomoc s opravou

Odpovědět
Onder
Příspěvky: 2
Registrován: 16 dub 2022, 12:19

Pomoc s opravou

Příspěvek od Onder »

Dobrý den pánové,

nevím jestli to sem na fórum vůbec patří, ale tak potřebuju pomoct s elektronikou a myslím si, že pro vás to bude banalita :)

Soused vyhazoval trenažér, že je rozbitý. Tak jsem ho vzal a kdybych s ním něco udělal, tak bych to třeba daroval do naší místní posilovny :).

K věci - závadu, kterou jsem našel se týká hlídání pozice pro šlapací odpor. Za osičkou, která zvedá klepeto jenž určuje sílu odporu, se nachází potenciometr, který je napojený na displej ("schéma" zapojení ve foto). Potenciometr má 5k ohm a funguje to tak, že při oživení stroje se osička (poháněná přes převodovku 9v motorkem) dostane do pozice kdy je na potenciometru z jedné strany 150ohm. Pro maximální šlapací odpor se osa natočí asi o 90°. Vyměnil jsem potenciometr tedy, bývalý totiž přeskakoval odpory, prostě byl vadný - mechanismus se pořád otáčel. Zdálo se že to funguje. Mimochodem hřídel potenciometru jsem musel zkracovat a vypilovat zkosení - tyto nepřesnosti se pak dají vykorigovat trimrem. Při sestavení do prvotní pozice 150ohm (nejmenší šlapací odpor) a následným přidáním šlapacího odporu na displeji na poslední stupeň se dá trimrem donastavit nejlepší polohu.

Takže rekapitulace - Vyměnil jsem potenciometr a byl jsem schopen trimrem dokorigovat pro optimální funkčnost.

Jenže pak se začalo dít něco hodně zajímavého. Když jsem poklepal drátky z potenciometru ( přidané drátky na potenciometru připájené a pak přes svorkovnici spojené s původními protože jsem tušil že to zase nevyjde, dělal jsem to 2x..) tak se motor prostě začal točit. Když jsem poklepal trošku motor se trošku pohnul - pozor většinou se hřídel ale vrátila do původní pozice, prostě v displeji budou nastaveny napětí pro různé pozice... Jenže když jsem to trošku více potrápil a klepal na drátky více, tak už se to nezastavilo a prostě se to jen točilo, poprvé jsem tak protočil celý potenciometr.

Děje se to pořád, nechápu čím to může být. Jediné do čeho ještě můžu vrtat je ten trimr, ten jsem nijak neměřil.

Nenapadá vás ještě něco co by se dalo vyzkoušet?

Díky moc za každou odpověď
1650304145350-min.jpg
1650304145346-min.jpg
1650304145344-min.jpg
1650304145331-min.jpg
1650304145336-min.jpg
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Pomoc s opravou

Příspěvek od daton »

No to jak to popisuješ odpovídá nějakému studenému spoji, který celý mikrokontroler zblbne. V případech jako tento se obvykle doporučuje opatrně zapnut do funkčního stavu a pomalu a po jednotlivých drátech poklepávat opatrně za ně tahat nebo je ruzně vyklánět ale jen v malém rozsahu. Pokud je tam studeňák pak na daněm drátu se to projeví. To poklepávání je dobré ale přenáší se přes všechny spoje musí se s tím opatrně.
Ten špatný spoj nemusí být nutně u toho potenciometru může to být přímo v displeji.
nebo i na baterce.
Pokud to ale nebude dělat na poklep a začne to po určitém čase dělat samo od sebe pak je obvykle špatný vyhodnocovací mikrokontroler.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Pomoc s opravou

Příspěvek od fulda »

Já bych na to použil metodu pomocných kablíků. Tedy paralelně k některému drátu, nebo spíš spoji bych si přidal jeden pomocný a zkoumal, "kdy to přestane". Ten pomocný většinou používám celkem tenký, ale zase ho mám snahu připájet třeba až na nohu obvodu, který to vyhodnocuje.

A možná bych tedy úplně na začátku prohlédl lupou místo, kde je svorkovnice připojená do plošňáku.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Onder
Příspěvky: 2
Registrován: 16 dub 2022, 12:19

Re: Pomoc s opravou

Příspěvek od Onder »

Děkuji moc za rady.

O víkendu se na to podívám, snad budu mít čas. To víte první rok na vš :).

Pokud to teda dělá na poklepání, tak myslíte, že to bude někde v blízkosti mechaniky? Pokud by něco bylo v displeji, ten jsem už měl otevřený, ještě ho můžu znova otevřít a "nějak" prokontrolovat, zatím vůbec nevím jak.
Metoda pomocných kablu zní rozumně, díky za praktický tip.

Ondra
Odpovědět