Jak upravit USB aby se Mp3 přehrávali náhodně. Rádio to neumí.

Odpovědět
Radek112

Jak upravit USB aby se Mp3 přehrávali náhodně. Rádio to neumí.

Příspěvek od Radek112 »

Asi těžká otázka. Po nahrání Mp3 na USB vznikne nějaké pořadí (jak si to seřadíme a dáme na USB). Rádio to následně začne přehrávat od začátku a to vždy stejně. Lze nějak upravit USB aby se nahrané skladby nezačaly přehrávat po zapnutí rádia pokaždé od začátku, ale náhodně?
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Jak upravit USB aby se Mp3 přehrávali náhodně. Rádio to neumí.

Příspěvek od DavidO »

To rádio pochopitelně neznám, ale jak to popisuješ, jeví se mi to tak, že rádio přečte z filesystemu na USB flashce seznam souborů tak, jak tam je uložený a přehrává od začátku. To je nejjednodušší na naprogramování (a tedy pro výrobce nejlevnější): žádné třídění, prostě jedu od začátku a jen si požádám o následující soubor. Přesně takhle se mi chová autorádio - když z Windows na flasku nasypu víc souborů a/nebo adresářů, tak to pak přehrává dost napřeskáčku, i když mám písničky i adresáře třeba očíslované a seřazené. Na to jsem našel před mnoha lety program "FAT Sorter", který to uspořádá podle abecedy, ale to je teda zrovna naopak, než bys chtěl ty. Navíc teda to moje autorádio si pamatuje, kde naposled skončilo, a taky má i funkci random, což dohromady pokrývá všechny moje potřeby přehrávání.

Pokud bys chtěl změnit pořadí přehrávání, tak kromě pořízení jiného rádia nebo jeho přeprogramování (což ani jedno zjevně nechceš) je zřejmě jediná možnost udělat to na straně USB flashky a to tak, že pokaždé při zapnutí podvrhne rádiu jiný (=jinak uspořádaný) seznam souborů. To samozřejmě žádná běžná flashka neumí. Takhle z ničeho mě napadá do USB připojit zařízení, které se bude tvářit jako USB čudlik ("mass storage"), bude mít někde uložené soubory (třeba na SD kartě nebo i na dalším USB) a při každém zapojení napájení to přes USB bude postupně vybavovat pokaždé jinak uspořádaný seznam.

Teoreticky si to dokážu představit, ale abych pravdu řekl, stavět elektroniku a programovat by se mi to nechtělo - poměr cena:přínos se mi zdá velmi nepříznivý, protože takovýhle vývoj by zabral nějaký netriviální čas a to je lidská práce hlavou, tedy by to nakonec byla docela drahá sranda. Ale třeba by to byl zajímavý projekt pro nějakého nadšeného bastlíře, co by si to udělal jako projekt pro sebe (to pak člověk na hodiny ani peníze moc nehledí) nebo studenta hledající téma na hardwaro-softwarový školní projekt :-) Jestli takového najdeš, tak až to budete prodávat, nezapomeň, kdo (já!) ti poradil a pošli procenta ze zisku ;-)

Anebo na PC udělat aplikaci, která, když zastrčíš USB flashku, tak ti na ni náhodně popřehází soubory. Byl by tam akorát opruz, že pokaždé tu flashku musíš vyndat z rádia, strčit do počítače, nědco s ní udělat a pak zas do rádia vrátit. Není vyloučeno, že něco takového už existuje, protože bych si tipnul, že nejsi zdaleka první, komu by se něco takového hodilo. Tak zkus pohledat na internetu.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Radek112

Re: Jak upravit USB aby se Mp3 přehrávali náhodně. Rádio to neumí.

Příspěvek od Radek112 »

Rádio je retro, pěkně udělané vzhledem a i naplněné novými funkcemi.
https://www.euronics.cz/radiomagnetofon ... 4/p535967/
Možná, že když je to retro, tak tam nedali všechny novější věci, jako to náhodné přehrávání nebo výpis jména přijímacích stanic. Ladí se ukazatelem. Ale jinak je tam spojení s mobilem, nahrávání z magnetofonu a jiné funkce. FM má slabší barvu zvuku na stávající reproduktory, myslel jsem že je to slabina rádia, ale pokud to jde z CD nebo staré mg kazety, tak tam hloubky a čistota je.
Ale k problému přehrávání pořadí skladeb mp3 z USB. Jistě není problém použít Tcom a skladby přečíslovat nebo použít soft na zpřeházení skladeb. Mám několik USB a tam různé pořadí nahrávek a druhy hudby. Mě vadí, že při každém odchodu od rádia a jeho vypnutí se po zapnutí ozve první Mp3 nahrávka. No, kdo má poslouchat stále Šenkýřku, která vždy začne jako první.
Děkuji Davide, za zviditelnění a pěkné popsání problému. Nevím, zda to je pro znalého takový problém porušit pořadí skladeb, které jsme nahráli na USB. Možná, že to nikdo zatím neřešil. Vždyť se dnes dělají složitější věci. Třeba se někdo ozve, jak píšeš.
Odpovědět