pull-up a pull-down rezistory

Odpovědět
Freedom

pull-up a pull-down rezistory

Příspěvek od Freedom »

Dobrý den,
v poslední době přemýšlím o koupi Arduina a tak studuji různá řešení úloh a snažím se získat nějaké ty informace... zajímá mě to především z hlediska programování a ovládání "fyzických" věcí. Co se elektronické stránky týče, tak je to pro mě takové nutné zlo :-)) ...

Ale k věci - vím, že pull-up a pull-down rezistory zabraňují "výskytu" nějakých nesmyslných hodnot v důsledku rušení atd.... Ale nechápu ty pull-up. Schválně:

Pull down
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... Pulldn.JPG

Tak tohle ještě celkem chápu. V klidovém stavu je vstupní pin zapojen přes odpor na GND (0V) - log 0. Při stisknutí tlačítka se připojí +5V, odpor je zátěž, aby nedošlo ke zkratu. Na obou větvích je 5V - odpor a vstup mikroprocesoru je zapojen paralelně. Takže na vstupním pinu je log 1.

Teď ale ten pull-up
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... Pullup.JPG

Tady ale chápu jen to, že po stisknutí tlačítka odpor slouží jako zátěž, aby nedošlo ke zkratu. Jak to, že při rozpojeném tlačítku je na vstupu log 1, vždyť je tam ten odpor a na něm je přeci nějaký úbytek napětí, ne? Pokud je ten odpor např. 1kOhm, tak kolik může pak být napětí na vstupním pinu? A po stisknutí tlačítka je situace podobná...

Je mi jasné, že mi asi něco uniká, nebo má logika má nějaké trhliny, ale po dlouhém hledání jsem prostě nenašel vysvětlení. Proto prosím o radu. :roll:

Děkuji
AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: pull-up a pull-down rezistory

Příspěvek od AlesH »

Ahoj. Možná pro Tebe bude srozumitelnější, když si "uvnitř" toho vstupního pinu představíš ještě dva další "velké" rezistory, jeden směřující k + napětí a druhý k "zemi". Ty "vnitřní odpory" mají hodnoty v řádu minimálně desítek kiloOhm (většinou ale mnohem víc, i megaOhmy), takže pak ty kiloOhmové pull-up nebo pull-down rezistory prostě "vyhrají" (v klidovém stavu přes ně tečou tak malé proudy, že na nich jsou jen minimální úbytky napětí [miliVolty] a celý zbytek napětí je na tom vstupním pinu). "Přebije" to teprve stisk tlačítka s ještě menším odporem (miliOhmy až Ohmy). Základem je Ohmův zákon.
Freedom

Re: pull-up a pull-down rezistory

Příspěvek od Freedom »

Děkuji. To jsem právě nevěděl, že na vstupním pinu je "tak velký odpor".
Odpovědět