Zivosnost labaratorniho zdroje

Odpovědět
koudis
Příspěvky: 73
Registrován: 12 črc 2014, 23:02

Zivosnost labaratorniho zdroje

Příspěvek od koudis »

Ahoj vsem,

chtel bych se zeptat ohledne zivostnosti laboratorniho zdroje. Je mozne, ze laboratorni zdroj ztraci casem presnost? Casem myslim radove stovky ci tisice hodin.

Jedna se mi o to, zdali mohu pomoci laboratorniho zdroje napajet desky pri testovani a to i po dobu nekolika dni, anizbych zdroj osoupal :).


Dekuji moc za rady,
Honza
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Zivosnost labaratorniho zdroje

Příspěvek od daton »

Zdravím
Záleží to dost na zdroji a jeho technologii. Pokud je to ještě klasický transformátorový (stará technologie) tam byly použity ještě kvalitní kondenzátory které vydrží řádově 10 let. Napětí bylo ovládáno analogově (může tam být MAA723 a KD503 na konci) a to se prakticky neporouchává.
Pokud je ale nový se spínaným zdrojem pak hodně záleží na výrobci. Někteří výrobci z levných proveniencí osazují elektroniku ne uplně kvalitními součástkami nebo jen součástkami co jsou využity na 90% a to pak samozřejmě omezuje životnost zdroje.
Jinak většinou dojde k poruše a ne k ošoupání tedy k znepřesnění zdroje. Může ale dojít k snížení přesnosti zabudovaných měřidel. Nepředpokládám že by to ale bylo v období jednotek týdnů spíše jednotek let.
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: Zivosnost labaratorniho zdroje

Příspěvek od micer »

koudis píše: 23 úno 2021, 16:14 ... chtel bych se zeptat ohledne zivostnosti laboratorniho zdroje. Je mozne, ze laboratorni zdroj ztraci casem presnost?
Obecně to možné je, ale bylo by dobré upřesnit otázku. Jde o ztrátu přesnosti nastavení (dělá jiné napětí, napětí na výstupu courá, ....), nebo o přesnost měření zabudovaných měřidel (napětí je spávně, ale měří ho blbě).

V každém případě bych zkontroloval osciloskopem zvlnění na výstupu, to se může projevovat oběma způsoby (i současně) a na 90% to bývá důsledek nekvalitních nebo zestárlých kondů a stává se to zejména u zdrojů provozovaných na plný výkon (taky mi v jednom bouchly kondy poté, co byl zatížen na 100% a byl nový - měl najeto asi 3 hodiny).
koudis
Příspěvky: 73
Registrován: 12 črc 2014, 23:02

Re: Zivosnost labaratorniho zdroje

Příspěvek od koudis »

Ahoj vsem,

dekuji moc za odpovedi. Pomohly :).


Honza
Odpovědět