dvoubarevná LED

Odpovědět
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

dvoubarevná LED

Příspěvek od fulda »

Barevný den vespolek :)

Mám tady takový jednoduchý udělátor, který bliká žlutou a červenou LEDkou a tváří se, že je to hořící oheň.
Dokud ho modeláři strkali do budov a tvářili se, že to hoří dříví v krbu, bylo vše v pohodě. Ale postupem doby mi ho začínají cpát do kotlů lokomotiv v měřítkách, kam se nevejde ani ta LEDka a to je problém.

Takže došel prostor na drátky a došel prostor na velikost LEDky.
Nejprve jsem vzal bipolární červeno-žlutou LEDku, tím jsem vyřešil dráty, ale tuhle kombinaci aby člověk pohledal. Zato červená/zelená bipolární je celkem běžná, takže si říkám, že bych přešel na tuhle barevnou kombinaci a žlutou si prostě udělám tak, že rozsvítím zelenou a červenou. Jenže u bipolární je nerozsvítím najednou, ale rozsvítím je za sebou na stejnou dobu.

A to je moje otázka - zkoušel to někdo? funguje to správně, nebo je to pro oko nějaké rušivé? Budeme to vnímat jako žlutou?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: dvoubarevná LED

Příspěvek od MartinL »

Asi záleží jak jsou tvoje oči a mozek vnímavé. Ale mě kdysi velmi překvapilo, že mi studenti tu červeno-zelenou led rozsvítili žlutě. Takže z mého pohledu to jde celkem obstojně (dokonce poměrem dob svícení červené a zelené můžeš trochu ladit barvu).
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: dvoubarevná LED

Příspěvek od fulda »

OK, to jsem chtěl slyšet. Díky
(ještě nesmí vláček jezdit moc rychle, aby se nevytvořilo POV :) )
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 262
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

Re: dvoubarevná LED

Příspěvek od gilhad »

Hlavně tím musíš blikat dost rychle, aby to oko prostě nedalo, ale ono zase 1kHz žádná míra :)
(A možná by se tam někam večel i kousek žlutého celofánu či jiné pravěké technologie :) )
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: dvoubarevná LED

Příspěvek od Dex »

Jeden zvídavý dotaz - bavíme se o měřítku N co děláš nebo už je to něco "většího"? ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: dvoubarevná LED

Příspěvek od fulda »

Jak říkáš, bavíme se o Normálním měřítku. Například o motorovém voze Komárek (fotky na konci stránky), do kterého se vejde generátor kouře, zvukový dekodér a právě je tam ještě místo na světelné efekty. Mimochodem TOHLE je tak staré, že už to určitě znáš (to je ještě TT a bez zvuku).
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: dvoubarevná LED

Příspěvek od Dex »

Jóóó tak to je slušná hodinářská práce 8-)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: dvoubarevná LED

Příspěvek od fulda »

nevím, jestli hodinářská, však se tam nic nehejbe.
Já to přirovnávám spíš ke stavění sněhuláků. Na prostředek pouzdra SOT23-6 přiletuješ kondenzátor 0603 (maximálně 0806) a na to zenerku. Nic těžkého, je to všechno paralelně :)
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: dvoubarevná LED

Příspěvek od Dex »

Hodinářská proto, že je to hrozně maličké (celá ta mašinka) :D
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: dvoubarevná LED

Příspěvek od fulda »

Trochu se vrátím k tomuto tématu.
Funguje to docela dobře, jen mne překvapil míchací poměr. Ještě při 2 dílech zelené a 1 dílu červené je barva spíš do oranžova.
Pak je docela poznat, že jsou chipy v ledce kousek od sebe. V mé aplikaci to moc neva, ale při použití někde, kde by bylo na LEDku přímo vidět by to mohlo vadit.

Tady jsou dvě ukázková videa: s difuzérem z papírového ubrousku bez difuzéru. Je vidět, že žluté odstíny jsou spíš na jedné straně a červené na druhé.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět