dobíjení baterie pod zátěží

Odpovědět
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

dobíjení baterie pod zátěží

Příspěvek od hubacekp »

Ahojte, mám zapojenou nabíječku JETI Char 30 Plus s NiMH akupakem 7,2V v robotu tak, že robot dojede ke dvěma kontaktům vyvedeným z nabíječky, nabíječka rozpozná akupak a začne ho nabíjet. Jde to pro baterii samostatnou i pro baterii na robotu, která je ale zároveň po dobu dobíjení pod zátěží arduina např 100mA a wifi kamery např 1A.

Jaké máte zkušenosti?
1) Dá se jednoduše od nabíjecího proudu odečíst odebíraný proud a ten výsledný je skutečný nabíjecí?
2) Kolika % max z nabíjecího proudu můžu zároveň zatížit nabíjenou baterii?
3) Co se děje v baterii? Nesnížím tím životnost?

zabýval se tím někdo?
PH
petr-kubac
Příspěvky: 96
Registrován: 24 úno 2013, 15:43
Bydliště: Frydek - Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: dobíjení baterie pod zátěží

Příspěvek od petr-kubac »

Jak jsem se tak díval tak tahle nabíječka má nastavitelný nabíjecí proud od 0,5A do 2A v několika stupních a jako každá procesorová nabíječka určitě hlídá spostu parametrů - například dodaný náboj do článku, dobu nabíjení, napětí. A jako každá nabíječka bude mít určitě detekci nabití na principu -deltaV

Tedy nabíječka není jen prostý zdroj proudu a odběr 1A se kterým nabíječka nepočítá naprosto zmate nabíjecí algoritmy - patrně nabíjení skončí chybovou hláškou, že baterie nejde nabít (protože nabíječka sčítá proud a nebude jí to sedět)
Jisté problémy by pravděpodobně byly i u odběru 100mA ale tam je to s otázkou - u 1A je to tutovka na 100%
"The best computer language is a solder" - "Nejlepší programovací jazyk je pájka" - Bob Pease
http://petr-kubac.blog.cz/
DavidJK
Příspěvky: 60
Registrován: 24 úno 2013, 23:24

Re: dobíjení baterie pod zátěží

Příspěvek od DavidJK »

Nebylo by možné při dokování přepojit kameru na jiný zdroj?
Přeci jen takové zacházení s bateriemi při dobíjení není zrovna to nejlepší.
Jsou to sice NiMH takže by to nemělo tolik zlobit jako LiPol, ale já osobně bych do toho nešel.
Pokud se Vám to podaří za běhu dobíjet tak se prosím pochlubte.
Docela by mě to zajímalo.
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: dobíjení baterie pod zátěží

Příspěvek od hubacekp »

Děkuji za odpovědi. Sám jsem měl pochybnosti a tak jsem se raději zeptal. Má stanice výměny baterií se vyvrbila jako moc komplikovaná na koordinaci posunů a přesnost pohybů, tak zůstávám u jistějšího řešení. Dám vědět jak řeším nabíjení.

Kdybyste měli další tipy, budu rád. Mobilní telefony i notebooky taky mají odběr, ale je asi pravda, že počítají nabíjení jinak než ta moje...
Uživatelský avatar
adamh
Příspěvky: 62
Registrován: 24 úno 2013, 23:10
Bydliště: Opava / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: dobíjení baterie pod zátěží

Příspěvek od adamh »

hubacekp píše:Kdybyste měli další tipy, budu rád.
Co je špatného na přepnutí zdrojů, které radil kolega DavidJK? Obvod nabíječky může být součástí elektroniky robíka, takže stačí vyvést ty kontakty, na které najede.
“We’re all pathetic and creepy and can’t get girls. That’s why we fight robots.” –Kripke (TBBT)
Osobní web: adamh.cz
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: dobíjení baterie pod zátěží

Příspěvek od hubacekp »

od DavidJK to byla dobrá rada. Jen nabíječku nebudu mít v robotu, protože na ní bude najíždět i jiný robot. Buď a) najedu na 4 kontakty, nebo b) na dobu nabíjení odpojím velké spotřebiče.
Zatím to mám na stole a vybírám a) nebo b). Jednodušší je zatím to b)...
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: dobíjení baterie pod zátěží

Příspěvek od kolbaba71 »

Jsem tu nový a téma je staré, nicméně mě to nedá:

Nešlo by to udělat následovně?
1) Robot přijede k nabíjecí stanici
2) V okamžiku připojení se přepne na externí napájení, jenž je součástí kolíku nabíjecí stanice a odpojí od vnitřního aku
3) Začne nabíjet aku
4) Po dobité se odpojí od externího napájení a opět připojí na vnitřní aku
5) Odjede od nabíjecí stanice
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: dobíjení baterie pod zátěží

Příspěvek od hubacekp »

Ahoj, ano, šlo by to takto také. Díky za tip.
Zatím přijedu ke stanici a čekám na dobití 4h a změřím stav nabití.
Odpovědět