Nesouměrný klopný obvod - funkce?

Odpovědět
martin27
Příspěvky: 4
Registrován: 21 dub 2019, 13:14

Nesouměrný klopný obvod - funkce?

Příspěvek od martin27 »

Ahoj, nedávno jsem se začal zajímat o elektroniku a koupil jsem si knížku Poznáváme elektroniku I od V. Maliny. Narazil jsem zde na schéma „nesouměrného klopného obvodu“ s germaniovými tranzistory, který má vydávat přerušovaný tón, při spojení kontaktů A a B má potom znít trvale. Nemohu pořád přijít na to, jak tento obvod pracuje, proč to funguje a jak dojde k rozkmitání obvodu. Není mezi vámi zde někdo, kdo se s tím setkal a mohl by mi funkci tohoto obvodu objasnit?
Přílohy
klopny_obvod.jpg
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Nesouměrný klopný obvod - funkce?

Příspěvek od DavidO »

To je stejný, jako když pejsek s kočičkou věšeli prádlo:
"Nejdřív pověsíš na šňůru ty mne, a až budu viset, tak slezu a pověsím zas tebe," řekla kočička pejskovi. Pejsek vzal kočičku a pověsil ji na šňůru, jako se věší prádlo. Ani na to nepotřebovali kolíčky, protože se na té šňůře mohli udržet drápky. Když kočička už visela, slezla zase ze šňůry dolů a pověsila pejska.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
martin27
Příspěvky: 4
Registrován: 21 dub 2019, 13:14

Re: Nesouměrný klopný obvod - funkce?

Příspěvek od martin27 »

Myslel jsem, že tady jsou oba tranzistory buď sepnuté anebo uzavřené zároveň a jeden zesiluje ten druhý a ten zase ten první atd. A taky nerozumím, jak se potom vybíjí ten kondenzátor.
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 262
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Nesouměrný klopný obvod - funkce?

Příspěvek od gilhad »

Nejdřív máš kondenzátor vybitý, takže jím proud teče a chová se jako zkrat. Na vstupu/emitoru T1 je půlka napětí (dělič 22k/22k), na bázi napětí plné (50 ohm sluchátko proti 22k je zkrat), T1 má na bázi víc než na emitoru, je zavřený, T2 má bázi "ve vzduchu" je tedy zavřený taky. Sluchátkem neteče nic.

Ale kondenzátor se nabíjí a napětí na emitoru T1 tedy roste protože dělič dělí jen ten zbytek, až je kondenzátor nabitý natolik, že na emitoru T1 je takřka plné napětí, na bázi je kvůli sluchátku trochu míň, tak to začne tak trochu vést a T2 se tak trochu přiotevře, čímž T1 začne vést víc a T2 se otevře víc, až se otevřou naplno. Sluchátkem teda taky teče proud, když je T2 otevřený.

Jenže T1 je otevřený, T2 je otevřený, kondenzátor nabitý na plné napětí, tak se přez R2 začne vybíjet přez ty tranzistory a napětí na něm klesá. Až poklesne dost, tak se T1 uzavře a celá legrace se opakuje. To je ten velký cyklus.

Když propojíš A a B, tak je kondenzátor nabitý pořád a tak je pořád emitor T1 připojený k plusu (přez 11k - ty dva odpory paralelně) a velký cyklus neběží.

Malý cyklus je podle mě daný tím, že to sluchátko je cívka (čili indukčnost). Takže pokud je emitor T1 připojený k napájení přez nějaký odpor a sluchátkem neteče proud, tak se T1 otevře, protože svody a vzájemné zesilování s T2 zapůsobí zpětnou vazbou (a sluchátko se tváří jako nekonečný odpor a nic jím neteče).

Jenže jak se T2 pořádně otevře, tak uzemní sluchátko a tím začne postupně téct proud (je to cívka, než se ten proud rozběhne, tak to trvá, stejně jako u nabíjení kondenzátou to zase trvá napětí, než vyleze). Jak sluchátkem teče proud, tak se T1 zavře, protože má na bázi vyšší napětí než na emitoru, takže se následně zavře T2 a sluchátkem přestane téct proud. Tím má ale T1 na bázi proti napájení nekonečný odpor a na emitoru jen 11k, takže se otevře, tím otevře T2 a za chvíli zase sluchátkem postupně začne téct proud a celé se to opakuje.

Ale sluchátko má malou indukčnost, zatímco kondenzátor má velkou kapacitu, takže sluchátko se "nabíjí a vybíjí" mnohem rychleji, než ten kondenzátor. Proto to s nabitým kondenzátorem kmitá přez sluchátko tak rychle, že to je ve zvukovém pásmu a je slyšet tón, zatímco nabíjení a vybíjení kondenzátoru (přez kmitající soustavu) trvá dlouho, takže se tím dělá ten tón přerušovaný.
martin27
Příspěvky: 4
Registrován: 21 dub 2019, 13:14

Re: Nesouměrný klopný obvod - funkce?

Příspěvek od martin27 »

Díky moc!!! ;)
Odpovědět