klavesnice 4x4

Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

klavesnice 4x4

Příspěvek od fulda »

Ahoj,

není to zrovna raketová věda ale je hezké, že to někdo před námi spočítal :)
Tady chlapec má udělanou analogovou klávesnici 4x4 klávsy.
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: klavesnice 4x4

Příspěvek od DavidO »

Pro ty, co nesledujou web - myšlenka se mi zdá hezká, ale obslužný program je zoufale typický a taky typicky zoufalý pro Arduino projekty. Trochu jsem ho okomentoval v příspěvku Programátorské poznámky k jednomu Arduino projektu.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: klavesnice 4x4

Příspěvek od fulda »

Opravovat Arduino projekty je stejně pracné, jako najít v rejstříku knihy "programátorské poklesky" najít vysvětlení fráze "nekonečný cyklus".

Ale pokud se někomu hodí jiná varianta na 4x4 multiplexing, tak docela zajímavý multiplexing pro 4x4 LED s použitím 74HC595
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: klavesnice 4x4

Příspěvek od DavidO »

Já to psal pro zdejší publikum - jestli to dopomůže k tomu, že účastníci Robodoupat posunou své programátorské schopnosti směrem k lepšímu, tak to stálo za to :geek:
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: klavesnice 4x4

Příspěvek od fulda »

Jo tak, tak jako projev pokusu o evangelizaci národa to je celkem dobrý počin, to zase jo.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: klavesnice 4x4

Příspěvek od DavidO »

Díky čtenáři, který nás kontaktoval přes Facebook, máme pokračování - Hardwarářské poznámky k jednomu Arduino projektu.
Ani jsem nečekal, že to je vlastně tak moc zoufalý :roll:
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: klavesnice 4x4

Příspěvek od fulda »

Ahoj,

pustím se do tohoto tématu, protože sem chodí hardwarový odborníci na klávesnice :)

V jednom projektu jsem si zjednodušil život použitím klávesnice v charlieplexingu.
ch1.png
ch1.png (9.39 KiB) Zobrazeno 8047 x
Jak známo, hlavní výhodou této klávesnice je, že u ní dochází ke ghostingu už od dvou stisknutých kláves. (Kdo neví co je ghosting, tak malý obrázek - mám stisknutá dvě červená tlačítka, což vede k chybné informaci o stisku modrého, které je ale volné.)
ch2.png
ch2.png (11.27 KiB) Zobrazeno 8047 x
Tak jsem si říkal, že pokud bych přidal například do série s tlačítkem nějakou součástku, že by se to mohlo zlepšit. Původně jsem si tu magickou součástku představoval jako odpor, ale postupem doby spíš přecházím na myšlenku, že by to mohla být druhá dioda v sérii.
ch3.png
ch3.png (12.22 KiB) Zobrazeno 8047 x
O co mi jde - úbytek na diodě je 0,7V. Tedy pokud máme dvě diody v sérii. tak je na prostředním vstupu 1,4V, to je stále přijatelné jako logická 0 (pro 5V logiku). Ale na horním vstupu už je 2,8V - to už je nad hranicí pro nulu. (bohužel je to pod hranicí pro 1, takže asi nic).
S odporama je to podobné. Řekněme, že R1,R2,R3 mají 1K, a modré odpory jsou 200R, pak máme na prostředním vstupu dejme tomu 1,4V a na horním 2,4V. To je ještě horší.

Není mezi přítomnými nějaký hardwarový odborník, který by věděl, jak na to?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: klavesnice 4x4

Příspěvek od DavidO »

Já vím, že jednak asi nechceš slyšet tuhle odpověď, a navíc že ta odpověď třeba ani nemusí být správná, ale podle tohohle zdroje to prostě nejde:
Ghosting can also occur in the Charlieplexing method. In matrices, the ghosting can be solved by adding diodes to the buttons to prevent back current flow. But in charlieplexing, ghosting cannot be solved.
Ale kdyby ty vstupy mohly být analogové, tak by se s těma odporama už dalo rozlišit víc zmáčknutých tlačítek od jednoho ...
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: klavesnice 4x4

Příspěvek od fulda »

DavidO píše: 20 led 2019, 20:59 Já vím, že jednak asi nechceš slyšet tuhle odpověď, a navíc že ta odpověď třeba ani nemusí být správná, ale podle tohohle zdroje to prostě nejde:
Ghosting can also occur in the Charlieplexing method. In matrices, the ghosting can be solved by adding diodes to the buttons to prevent back current flow. But in charlieplexing, ghosting cannot be solved.
Ten zdroj (respektive jeho ekvivalenty) znám velmi dobře a rozhodl jsem se jej ignorovat. Znáš to, neříkej že to nejde, nebo přijde nějaký blbec který to neví a udělá to.
DavidO píše: 20 led 2019, 20:59Ale kdyby ty vstupy mohly být analogové, tak by se s těma odporama už dalo rozlišit víc zmáčknutých tlačítek od jednoho ...
Jo, tohle je zatím první metoda, která mi funguje (s trochou odvahy i bez přidaných diod/odporů; rozdíl 0,7V není tak málo). Druhá je "říznout to" opěrákem, ale to trochu kazí pohled na jednoduchost.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: klavesnice 4x4

Příspěvek od daton »

Já tedy nejsem s touto problematikou dopodrobna obeznámen, ale jen tak se zeptám proč, když chcete vyřešit ten ghosting, prostě jen neobrátíte polaritu tech spodních dvou diod v prvních dvou větvích?
Odpovědět