Tranzistor - zesilující účinek

Odpovědět
KubJon
Příspěvky: 7
Registrován: 26 led 2018, 19:08

Tranzistor - zesilující účinek

Příspěvek od KubJon »

Dobrý den, nejsem si jistý s tím, co si myslím :D

Proto prosím o "kontrolu".

Když mám bipolární tranzistor NPN a na bázi přivedu 0,02A s tím, že zesilovací činitel bude třeba 100, tak potom emitorem poteče automaticky 2A nebo jím může téci maximálně 2A?

Díky za odpověď
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 217
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Tranzistor - zesilující účinek

Příspěvek od gilhad »

V prvnim priblizeni - potece tam maximalne 2A (predstav si, ze bys kolektor vubec nezapojil, bazi ti tece dovnitr 0.02A, kde by se tak vzal ten zbytek?)

Samozrejme v realu je to slozitejsi, jednak zalezi na tom tranzistoru, zda vubec 2A vydrzi, na odporech okolo, napajeni a tak ... navic (jestli se nepletu) je zesileni dano jako pomer proudu kolektorem a bazi, takze bazi by teklo 0.02A, kolektorem 2A a emitorem 2.02A. (Ostatne privest proud na bazi je tak trochu neobratne vyjadreni, spis tam privedes nejake napeti, ktere ten proud zpusobi. A taky ten zesilovaci cinitel neni linearni prez cely rozsah proudu, co ten tranzistor snese, takze predpokladejme, ze to delas nekde okolo toho bodu, pro ktery je to zesileni uvedeno a tak)
petr-kubac
Příspěvky: 95
Registrován: 24 úno 2013, 15:43
Bydliště: Frydek - Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: Tranzistor - zesilující účinek

Příspěvek od petr-kubac »

Mechanickou analogií je tranzistor jako kohoutek otevřený natolik, že pokud je dosti vody může téct až 2A. Je však otázka jestli okolní obvody ( třeba ochranné odpory v kolektoru a emitoru nebo spínaný "spotřebič" takový proud připustí )

Jestli ano je tranzistor limitujícím (regulujícím) prvkem pro proud a ( hrubě zjednodušeně ) se to pak bere že tranzistor je v "lineárním režimu". Pokud okolní obvody 2A nepustí ani kdybychom tranzistor nahradili zkratem - znamená to že je v v tzv. spínacím režimu neboli v saturaci.

Detailistům se omlouvám za nepřesnosti a zjednodušení.
"The best computer language is a solder" - "Nejlepší programovací jazyk je pájka" - Bob Pease
http://petr-kubac.blog.cz/
DavidO
Příspěvky: 1041
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Tranzistor - zesilující účinek

Příspěvek od DavidO »

Ještě bych dodal, že ten zesilovací činitel je nutno brát "tak asi", případně "typicky" nebo třeba i "minimálně", ale rozhodně se nesmíme neupnout na jedno číslo. I u jednoho konkrétního typu se to liší klidně řádově, závisí kromě výrobce i na dávce (výrobní parametry) a taky na režimu provozu, teplotě, proudu atd. (provozní parametry).
Například BC-327-40 od Philipse (náhodně vybraný) má v datasheetu v tabulce napsáno, že při IC=-100mA a VCE=-1V je hFE min 250 max 600 a pak dále datasheet uvádí graf:
BC327-40-hFE.jpg
Odpovědět